Gépészet

Új eszköz az ultrasekély talajműveléshez

Agrofórum Online

A környezetvédelmi követelmények szigorodása, valamint a növényvédő szerek és az energiafelhasználás csökkentése megköveteli az alkalmazott technológia és eszközpark megújítását. Számos korábban használt, de elfeledett eszköz megújítása, illetve új megoldások kifejlesztése segíti a farmereket a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A kölni egyetem (University of Applied Sciences in Cologne, Germany) kutatói kifejlesztettek egy új gépet a tarlóhántási és sekély talajművelési feladatokra.

A fejlesztésre létrehozott Grinder projektben a következő cégek vettek részt: Construction and Agricultural Machinery Technology of the University, Seed2soil, Saphir Maschinenbau.

A projekt célja olyan eszköz kifejlesztése volt, amely felgyorsítja a szalma lebomlását és elősegíti a gyommagvak csírázását. A következő művelet a gyomok aprítása vagy kihúzása és talajfelszínre terítése, ahol kiszáradnak. Mindezek eredményeként nem zavarják a következő kultúra fejlődését és csökkentik a gyomfertőzés veszélyét, valamint a kórokozók mennyiségét.

Grinder, az új talajművelő eszköz

A jelenlegi tarlóhántási és sekély talajművelési technológiák különböző talajművelőgép-kombinációkat használnak. Ezek az eszközök általában nagy méretűek és nagy energiaigényű megoldások. Ezzel szemben az új Grinder rotációs borona többféle művelőelemmel szerelhető, amelyek egymenetben vágást és aprítást is végeznek.

(Az új gép művelőelemeinek kialakítása emlékezetet a magyar Busa cég szabadalommal védett, népszerű forgókapájára).

BUSA forgókapa
A Grinder rotációs borona felépítése (Fotó: Cologne University of Applied Sciences)

A fejlesztők szerint a Grinder lényegesen kisebb és könnyebb ezért az energiaigénye is kevesebb. A jelenleg használatos talajművelő gépek a tarlómaradványokat 5-7 cm mélységtartományban helyezik el. Ez viszont sokszor túl mélynek bizonyul a mikroorganizmusok, a giliszták számára, ezért a lebomlás lassan indul. A túl mély bekeverés esetén a csírázó gyommagvak „álomba” borulnak, mivel nem jutnak elegendő fényhez.

A Grinder rotációs kultivátort szántóföldi körülmények között összehasonlították a tarlóhántásnál használt hagyományos eszközökkel (kultivátor, kompakt tárcsa, szalmaborona). Az eredmények azt mutatták, hogy az új eszköz sekélyebben dolgozik és keveri be a tarlómaradványokat.

A Grinder szántóföldi vizsgálata (Fotó: Cologne University of Applied Sciences)

Phillip Müller (Research Associate at the Institute) véleménye szerint elérték a kívánt maximális munkamélységet. A Grinder vontatási ellenállása kisebb, mint a hagyományos eszközöké, ezáltal a hajtóanyag-felhasználás is csökken.

A fejlesztőcsapat most a forgóborona továbbfejlesztésén dolgozik. A cél a maximum 2 cm munkamélység biztosítása a gép teljes szélességében. Ez egy nagyon fontos kihívás, mert ha a munkamélység nem éri el a kívánt mélységet teljes szélességben, akkor olyan sávok és/vagy csomópontok alakulhatnak ki, ahol a gyommagvak felszaporodnak.

A Grinder rotációs boronához hasonló eszközök létrehozása fontos része a mezőgazdasági technológiák fejlesztésének, mivel a velük megvalósítható tarlóművelés és sekély talajművelés segíti a növényvédő szerek használatának csökkentését. Prof. Dr. Wolfgang Kath-Petersen szerint a növényvédelemben használatos szerek segítségével ugyan lehetséges a gyomok, növénybetegségek, kártevők csökkentése, viszont ezek károsítják a környezetet és az organizmusokat. Ráadásul a kártevők ellenálló képességének fejlődése miatt a védekezés egyre komplikáltabb, nehezebb és költségesebb.

Forrás:

https://www.futurefarming.com/crop-solutions/new-implement-for-stubble-and-soil-cultivation/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás a John Deere-tól

2025. május 16. 14:10

A John Deere Precision Essentials Package egy új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás.

Tartja az ütemet a magyar mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. május 7. 13:10

Idén eddig összesen 258 mezőgazdasági pótkocsit adtak el, ami 2,4 százalékos plusz éves alapon.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

Majd 1.500 lóerőnyi Massey Ferguson erőgéppel gyarapodott a gazdaság

2023. május 23. 12:29

A Nyakas Farm Kft. és a hozzátartozó cégcsoport hét darab Massey Ferguson erőgép beruházását valósította meg 2023 év elején.

Programváltoztatás a CLAAS salgaui gyárában - befejezik a CARGOS rendfelszedő kocsik gyártását

2022. május 12. 04:36

A CLAAS járvaszecskázó betakarítási technológiájának sikere és főleg az új ORBIS adapter pozitív eladási előrejelzése arra ösztönzi a céget, hogy módosítsa a Bad Salgauban található üzem szerkezeti működését.

Az Európai Mezőgép Forgalmazók Szövetsége (CLIMMAR) Budapesten tartotta kongresszusát

2022. október 14. 09:40

A rendezvényen mutatták be a szervezet új arculatát, ami egyben az új célok megfogalmazásával is járt, 15 országból 43 szakember regisztrálta magát a kongresszusra.

Az izraeliek újra kezdik! - Új Galileo AgriCup gumiabroncs

2019. április 17. 13:42

A Galileo AgriCup kifejlesztésénél a talajra gyakorolt hatás volt az elsődleges szempont. A nagyobb felfekvő felület eredményeként az AgriCup jobb vonóképességgel és kisebb talajnyomással dolgozik.