Gépészet

Új eszköz az ultrasekély talajműveléshez

Agrofórum Online

A környezetvédelmi követelmények szigorodása, valamint a növényvédő szerek és az energiafelhasználás csökkentése megköveteli az alkalmazott technológia és eszközpark megújítását. Számos korábban használt, de elfeledett eszköz megújítása, illetve új megoldások kifejlesztése segíti a farmereket a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A kölni egyetem (University of Applied Sciences in Cologne, Germany) kutatói kifejlesztettek egy új gépet a tarlóhántási és sekély talajművelési feladatokra.

A fejlesztésre létrehozott Grinder projektben a következő cégek vettek részt: Construction and Agricultural Machinery Technology of the University, Seed2soil, Saphir Maschinenbau.

A projekt célja olyan eszköz kifejlesztése volt, amely felgyorsítja a szalma lebomlását és elősegíti a gyommagvak csírázását. A következő művelet a gyomok aprítása vagy kihúzása és talajfelszínre terítése, ahol kiszáradnak. Mindezek eredményeként nem zavarják a következő kultúra fejlődését és csökkentik a gyomfertőzés veszélyét, valamint a kórokozók mennyiségét.

Grinder, az új talajművelő eszköz

A jelenlegi tarlóhántási és sekély talajművelési technológiák különböző talajművelőgép-kombinációkat használnak. Ezek az eszközök általában nagy méretűek és nagy energiaigényű megoldások. Ezzel szemben az új Grinder rotációs borona többféle művelőelemmel szerelhető, amelyek egymenetben vágást és aprítást is végeznek.

(Az új gép művelőelemeinek kialakítása emlékezetet a magyar Busa cég szabadalommal védett, népszerű forgókapájára).

BUSA forgókapa
A Grinder rotációs borona felépítése (Fotó: Cologne University of Applied Sciences)

A fejlesztők szerint a Grinder lényegesen kisebb és könnyebb ezért az energiaigénye is kevesebb. A jelenleg használatos talajművelő gépek a tarlómaradványokat 5-7 cm mélységtartományban helyezik el. Ez viszont sokszor túl mélynek bizonyul a mikroorganizmusok, a giliszták számára, ezért a lebomlás lassan indul. A túl mély bekeverés esetén a csírázó gyommagvak „álomba” borulnak, mivel nem jutnak elegendő fényhez.

A Grinder rotációs kultivátort szántóföldi körülmények között összehasonlították a tarlóhántásnál használt hagyományos eszközökkel (kultivátor, kompakt tárcsa, szalmaborona). Az eredmények azt mutatták, hogy az új eszköz sekélyebben dolgozik és keveri be a tarlómaradványokat.

A Grinder szántóföldi vizsgálata (Fotó: Cologne University of Applied Sciences)

Phillip Müller (Research Associate at the Institute) véleménye szerint elérték a kívánt maximális munkamélységet. A Grinder vontatási ellenállása kisebb, mint a hagyományos eszközöké, ezáltal a hajtóanyag-felhasználás is csökken.

A fejlesztőcsapat most a forgóborona továbbfejlesztésén dolgozik. A cél a maximum 2 cm munkamélység biztosítása a gép teljes szélességében. Ez egy nagyon fontos kihívás, mert ha a munkamélység nem éri el a kívánt mélységet teljes szélességben, akkor olyan sávok és/vagy csomópontok alakulhatnak ki, ahol a gyommagvak felszaporodnak.

A Grinder rotációs boronához hasonló eszközök létrehozása fontos része a mezőgazdasági technológiák fejlesztésének, mivel a velük megvalósítható tarlóművelés és sekély talajművelés segíti a növényvédő szerek használatának csökkentését. Prof. Dr. Wolfgang Kath-Petersen szerint a növényvédelemben használatos szerek segítségével ugyan lehetséges a gyomok, növénybetegségek, kártevők csökkentése, viszont ezek károsítják a környezetet és az organizmusokat. Ráadásul a kártevők ellenálló képességének fejlődése miatt a védekezés egyre komplikáltabb, nehezebb és költségesebb.

Forrás:

https://www.futurefarming.com/crop-solutions/new-implement-for-stubble-and-soil-cultivation/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Megbízható gépek, egyedi ajánlatok: kertészeti pályázathoz (is)

2025. április 15. 16:10

Használja ki a pályázat adta lehetőségeket, és válasszon prémium gépeket, amelyek hosszú távon is kifizetődő befektetést jelentenek!

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.

70 éves a Valtra traktor

2021. január 24. 04:36

A cég nem elégszik meg a jelen sikereivel, hanem versenyeket hirdet a jövő traktorainak megálmodására.

Gyakorlati gépbemutatóval és gyárlátogatással várnak a Fliegl nyílt napon

2023. május 8. 07:34

Jubileumi évet, vagyis 30. születésnapját ünnepli a Fliegl Abda Kft., amelynek alkalmából nyílt napot szervez hazai telephelyén.

Meddig és hogyan növelhető a kukoricavetés sebessége? - Amerikai szakértők válaszolnak

2021. április 20. 04:36

Nagy sebességű vetésre alkalmas vetőgépet több társaság fejlesztett és ajánl.

A traktoros gépcsoportok szabályozásának új lehetőségei

2021. április 3. 06:36

A szabályozás alapja az ISOBUS szabvány, amely lehetővé teszi a monitor, a traktor és a munkagép közötti kommunikációt bármely gyártmány esetén.