Gyümölcs

A monília elleni védekezés virágzáskor

Agrofórum Online

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező moníliák számára.

A monília gombák minden csonthéjasban károsíthatnak, ezenkívül az alma, körte, birs, naspolya is fertőződhet.

Monília

Monília birsalmán (Fotó: szerző)

A Monilinia laxa és a M. fructicola virágzáskor fertőznek, a bibén keresztül behatolva a virágok teljes pusztulását okozhatják, de a hajtás- és vesszőelhaláson túl huzamosabb ideig tartó folyamatos fertőződés esetén a fák teljes pusztulását okozzák, ennek látható jele a nagymértékű mézgafolyás lehet.

A monília járványszerű fellépésnek három tényező adja az alapját:

  1. A kórokozó fertőzőképes alakja jelen van a területen.

A gomba micéliummal telel át a fás részekben, illetve a gyümölcsfán hagyott múmiákban! Ezért is fontos a szüret utáni záró, „fertőtlenítő” permetezés, a tél végi lemosó permetezés és a metszés során a fertőzött gyümölcsmaradványok és sérült hajtások eltávolítása. Ezeknek a munkáknak az elvégzésével nagyban csökkentjük a fertőzési források jelenlétét.

Gyümölcsmúmia

A fán maradt, áttelelt gyümölcsmúmia tavasszal a gyors fertőzés kiindulási pontja (Fotó: szerző)

  1. A kultúrnövény érzékeny fenológiában van.

Fent már leírtam, hogy ez a két monília faj virágzáskor fertőz a bibén keresztül, amennyiben az időjárás is kedvező a fertőzéshez és a fertőzőképes alak is jelen van a területen. A teljes virágzásban a legfogékonyabb a gyümölcsfa a fertőzésre. A harmadik, hazánkban jelen lévő a Monilinia fructigena pedig a gyümölcsrothadásért felelős, ez később fertőzhet, mint az első kettő faj és a szakirodalmak szerint különböző sebzéseken keresztül jut be a gyümölcsbe. Azaz, nem csak virágzáskor kell érzékenynek tekintenünk a fáinkat, hanem például egy jégverés után, vagy a gyümölcsmolyok, darazsak okozta sebzések következtében is.

  1. A fertőzésre hajlamosító időjárás.

A virágfertőző monília fajoknak a hűvös, csapadékos idő igen kedvező. A micéliumok fejlődése, a konídiumok csírázása már 0 oC-on beindul, a járvány kialakulását a magas páratartalom mellett, a 8 – 10 C°-os átlaghőmérséklet, a hajnali ködképződés, illetve az erős harmat segíti a legjobban. A termést fertőző agresszív megjelenésére szintén csapadékos időjárás, és az érés folyamán a megszokottnál hűvösebb, 20 fok körüli hőmérséklet esetén kell számítani.

Mielőtt rátérnénk a kémiai védekezésre, itt is szem előtt kell tartani az integrált növényvédelmi szemléletet, amely a monília elleni védekezés tekintetében már a telepítéskor elindul! Csonthéjas ültetvények telepítésénél a szellősebb helyeket kell választanunk, nem célszerű a nyirkos, mélyfekvésű területekre ilyen ültetvényt tervezni. Kiskertekben is igaz, hogy a metszéskor a szellős lombkorona kialakítására kell törekedni. A továbbfertőződés megakadályozására pedig mindenképpen el kell távolítani az elhalt, leszáradt virágokat, hajtásvégeket, minimum 15-20 cm-el az elhalt rész alatt elvágva a vesszőt.

Jelenleg az előrejelzések szerint is magas a virágfertőzés kockázata, ilyen évjáratban célszerű háromszor permetezni a csonthéjas ültetvényeinket a virágzás alatt. Az első permetezésnek megelőző jellege van, felszívódó szerrel végezzük a virágzás kezdetekor. Teljes virágzásban a leghatékonyabb a megfelelő felszívódó és kontakt hatóanyag kombinációja, majd a virágzás végén ismét permetezzünk, főleg, ha a virágzás során 12 fok alá csökkent a hőmérséklet. A védekezésre ilyenkor már nem használhatóak réztartalmú szerek, hiszen azok perzselést okoznak. Különösen fontos figyelembe venni azt is, hogy a rovarölő szerek alkalmazását ilyenkor semmi nem indokolja! Óvjuk a méheket! Ne keverjünk rovarölő készítményt a virágzáskori permetezésekhez!

A kémiai védekezéshez felhasználható hatóanyagok, növényvédő szerek jelenleg a következők:

mankoceb (kontakt; II., III. kategória; AKG-ban kizárólag növényvédelmi képesítéssel rendelkező szaktanácsadó, növényvédelmi mérnök, növényorvos írásbeli javaslatára használható) például: Dithane, Manzate, Vondozeb, stb.

kaptán (kontakt; I. kat.) pl.: Buvicid K, Merpan, stb.

ciprodinil (felszívódó; III. kat.) Chorus

tebukonazol (felszívódó; II. kat.) Folicur, Mystic, Riza, stb.

penkonazol (felszívódó; III. kat.) Topas

fluopiram (felszívódó; II. kat.) Luna Privilage; fluopiram+tebukonazol Luna Experience (felszívódó, I. kat.)

metiram (kontakt; II., III. kat.; csak alma, körte, birs, naspolya) Polyram

fenpirazamin (felszívódó; III. kat.; csak őszibarack és nektarin) Prolectus

miklobutanil (felszívódó; II. kat.; csak cseresznye, meggy) Systhane, Talentum

fenhexamid (felszívódó; III. kat.) Teldor, Texio

boszkalid+piraklostrobin (felszívódó; II., III. kat.) Signum

trifloxistrobin+tebukonazol (felszívódó; I. kat.; csak cseresznye, meggy, szilva) Flint Max

fludioxonil+ciprodinil (felszívódó; III. kat.) Switch

 Fenti listában vastagon szedve a hatóanyag, zárójelben a kategória is megtalálható. A III. kategóriás szerek szabadforgalmúak, azt kiskert tulajdonosok is megvehetik. A hatóanyagokat a rezisztencia kialakulásának elkerülése végett mindig váltogassuk, ne alkalmazzuk ugyanazt a szert kettőnél többször egymás után. Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a virágokat! Permetszereink tapadását, esőállóságát, a cseppek szétterülését növelhetjük tapadásfokozók hozzáadásával.

A növényvédő szereket biztonságosan kell használni. A felhasználásuk során minden esetben az engedélyokiratnak és a címkén feltüntetett ajánlásnak megfelelően kell eljárni!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Új klímatűrő almafajtát nemesítettek ki

2020. augusztus 15. 09:38

Az egyre melegedő klímával új fajtákat kell fejleszteni és forgalomba hozni annak érdekében, hogy a fogyasztók továbbra is ízes, ropogós almát fogyaszthassanak.

Csokoládé színű paprika, rózsaszín alma a polcokra?

2024. január 14. 08:10

Bár feltűnő, nagy csinnadrattával történő beharangozás nincs, ahogy gigabefektetők vagy sztárvezérigazgatók sem, ennek ellenére egyes startupok elképesztően innovatívak az újabb és újabb élelmiszerek megalkotása terén.

Milyen kártevő van az almafámon, hogyan tudok tőlük megszabadulni?

2020. július 31. 07:20

Almafámon fehér, vatta szerű telepek jelentek meg a friss hajtásokon. Milyen károsító lehet ez és hogy kell védekeznem ellene?

Hogyan és mivel védekezzek almafáimon megjelenő kaliforniai pajzstetű ellen?

2020. július 30. 08:01

Hogyan és mivel védekezzek almafáimon megjelenő kaliforniai pajzstetű ellen?