Gyümölcs

Csonthéjasok moníliája

Agrofórum Online

A tavaszi időjárás hatására mind a szántóföldeken, mind pedig a fásszárú kultúrákkal beültetett kertekben megindult a növények fejlődése. A változékony tavaszi időjárásban a melegebb napokon szemmel láthatóan halad előre a rügyek kipattanása és a levelek, illetve csonthéja kultúrák esetében sokszor azoknál hamarabb a bimbók, virágok megjelenése. A csonthéjas gyümölcsfákra pont ebben az időszakban leselkedik egy agresszív parazita kórokozó, a csonthéjasok moníliás betegsége (Monilia laxa).

Folyamatos odafigyelés és védekezés

A csonthéjas gyümölcsöknek (és egyes dísznövényeknek is!) ez a veszedelmes betegsége igazság szerint egész évben jelen van valamilyen formában a gyümölcsösökben. Közismert tény, hogy az előző év során elpusztított gyümölcsök maradványaiban, a „múmiákban” ez a kórokozó nagyon hatékonyan és sikeresen tud áttelelni. Esetenként közeli rokonával, a gyümölcsmoníliával (Monilia fructigena) együtt. A múmiák eltüntetése a tavaszi, metszési munkálatok során azonban csak az egyik áttelelési formát szünteti meg.

A csonthéjasok moníliája a többi, rokon fajjal ellentétben a fás részeket is meg tudja fertőzni és ezekben nagyon sokáig, akár évekig is életben marad. A megfertőzött fás részek felületén csapadékos időben ugyanúgy millió számra termeli konídiumait, mint a múmiák felületén. A fás részek fertőzött állapotát jól mutatja az egészséges és a fertőzött rész határának környékén kiváló mézgacseppek tömege. Amennyiben lehetséges, a metszés folyamán távolítsuk el ezeket a fertőzött részeket és a sebet valamilyen faseb kezelő anyaggal mielőbb zárjuk is le.

A gyümölcsmonília és a csonthéjasok moniliája is jelen van a múmiákon
Csonthéja monília fertőzési forrásai a virágok közelében
Csonthéjas monília kártétele kajszin
Csonthéjs monília friss fertőzése meggy virágain
Csonthéjas monília pusztítása meggyen
Élettani eredetű repedés a moníliák kedvenc fertőzési kapuja

Akármilyen gondosan is végeztük el a metszés során a gyümölcsösből a fertőzési források eltávolítását, néhány múmia, elhalt vessző biztosan megússza. Ráadásul a moníliák konídiumai kiválóan terjednek a szél útján, így akár távolabbról is hatékonyan tudják fertőzni a gyümölcsfákat.

A csonthéjas kultúrák a monília fertőzésre leginkább a virágzás során fogékonyak. Ekkor a bibén keresztül történik meg a virág fertőzése és a virág elhalása után annak szárán keresztül jut el a kórokozó a fás részekbe. Amikor észleljük a virágok barnás elszíneződését, valamint azt, hogy nem hullanak le a fáról, akkor már rég késő, a kórokozó már valahol a fás részekben terjed tovább.

A csonthéjas gyümölcsfajok, illetve néhány fogékony dísznövény, mint pl. a babarózsa esetében a leginkább hatékony védekezés ez ellen a kórokozó ellen a virágzás folyamán történő fungicides beavatkozás, illetve beavatkozások sorozata. A fertőzés bekövetkezése nagymértékben függ az időjárástól. Szára, meleg, szeles tavaszon a virágzás nagyon gyorsan lefut és a kórokozó számára ezek a körülmények nem kedveznek a fertőzés kialakulásához. Hűvös, csapadékos, párás tavasz esetén viszont a páratelt levegő, a harmat, köd jelenléte akár szélsőséges mértékű fertőzéseket is generálhat. Ráadásul ilyenkor a fertőzésre alkalmas időszak, a virágzás is hosszabb ideig tart.

A csonthéjasok moníliája igazság szerint minden csonthéjas fajt megtámad, de leginkább a meggy fogékony a fertőzésére. A kajszibarackot szintén nagyon kedveli ez a kórokozó. Bár szinte minden csonthéjas fajnál vannak rezisztensnek mondható fajták (pl. csengődi meggy ), de a kórokozót nagymértékben segítő környezeti feltételek esetén még ezek is sok esetben erősen megfertőződnek.

A védekezés céljaira nagyon sok fungicid áll rendelkezésre. A különböző réz tartalmú készítmények használata során a bimbók kipattanásának idején már reálisan számolni kell az esetleges fitotoxicitással. A perzselés, illetve a virágok elrúgása, a rossz termékenyülés gyakorta kísérő tünetei egy elrontott, kései rezes permetezésnek. Csonthéjas kultúrák esetében a monília ellen az őszi és a tavaszi rezes lemosó permetezés nagyon jó és szükséges védekezési módszer, de a virágzáshoz közeli időszakban már nem javasolt.

A rendelkezésre álló egyéb hatóanyagok között van jó néhány régi, hagyományos hatóanyag is. A kaptán és a mankoceb pl. napjainkban is nagyon hatékony ez ellen a kórokozó ellen és kevésbé járvány veszélyes időben, száraz tavasz esetén könnyedén meg lehet velük védeni a gyümölcsösöket. Nagy előnyük még, hogy nem nagyon ismert velük szemben a rezisztencia kialakulása.

A kórokozót segítő hűvös, csapadékos időjárás esetén ugyanakkor célszerű a hatékonyabb, szisztemikus készítmények használata a monília ellen. Bármelyik, engedélyezett készítményt is tervezzük használni, érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a kezelések meglehetősen hűvös időjárás mellett fognak bekövetkezni, így olyan készítményt válasszunk, amely hidegben is kellőképp hatásos. Ugyancsak célszerű gondolni arra is, hogy a lepermetezendő felület eléggé nagynak tűnik, de az a felület, ahol igazság szerint hatnia kell a készítménynek (a bibe a virágok belsejében) meglehetősen kicsi. Ezért fontos a minél jobb porlasztás, az apró cseppméret, a tapadásfokozó adalékok használata és lehetőség szerint ne spóroljunk a permetlé mennyiséggel. A dozírozás során mindenképpen ragaszkodjunk a gyártó előírásaihoz. Túldozírozás esetén akár durva fitotoxicitást és ebből fakadó termés kiesést is kockáztathatunk.

Bár a csonthéjas monília ellen engedélyezett készítmények jelentős része „méhekre nem jelölés köteles” besorolású, de a beporzó rovarok védelme érdekében lehetőség szerint úgy hajtsuk végre a kezeléseket, hogy a kijuttatott készítmények a méhekkel ne találkozzanak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Málna metszése: a bő termésért és az egészséges bokorért

2025. július 7. 16:10

Termőre forduló málnabokrot szeretne, amely bőségesen hozza a gyümölcsöt és ellenállóbb? A megoldás kulcsa a rendszeres és szakszerű metszés.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Ez az eper nem az, amire gondol – de igazi kincs!

2025. június 24. 14:10

Az eperfa nemcsak árnyékot adó fa, hanem gyógyhatású gyümölcs, állattakarmány és kerti kincs is – mégis kevesen ismerik valódi értékeit

Innovatív körtefajták

2025. június 14. 16:10

A konzervatív fajtahasználat veszélyeket rejt a körtetermesztésben. Ezt egyre többen fölismerik, és próbálnak nyitni az új fajták felé.

Mit tegyünk a kajszifa moníliával fertőzött hajtásrészeivel?

2022. május 1. 16:13

Hiába permeteztem virágzás idején, mégis megjelent kajszifáimon a monília. Mi legyen a fák fertőzött hajtásrészeivel?

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Most veszélyeztet a csonthéjasok moníliája

2024. március 19. 05:40

A csonthéjasok moníliája egyes gyümölcsfajok esetében nemcsak a teljes termés elpusztítására képes, hanem akár a gyümölcsfák létét is veszélyeztetheti.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzik a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly

2023. április 19. 14:44

Az elmúlt hét folyamán folytatódott az évszakhoz képest kissé hűvösebb, igen változékony időjárás.