5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Gyümölcs

Ingyen növényvédelem a gyümölcsösökben – Helyezzünk ki madárodúkat!

Agrofórum Online

A hazai gyümölcsösök jó néhány madárfaj számára szolgálnak költőhelyül és táplálékszerző területként is. A rovarokkal táplálkozó madarak pusztán a jelenlétükkel és a táplálkozásukkal rengeteg kártevőt pusztítanak el, így rendkívül hasznos „ingyen növényvédelmi munkások” a gyümölcsösökben. Mivel java részük nem repül kilométeres távolságokra a táplálékért, így a gyümölcsösökben való jelenlétük a fészkelés segítésével nagymértékben növelhető. Ugyanakkor a madarakat segítő gazdálkodói tevékenység sok esetben nem igazán találkozik a madarak elvárásaival, így minden jó szándék ellenére sok gyümölcsös esetében a madárvilág csak töredéke annak, amekkora lehetne egy kellő odafigyeléssel végrehajtott segítő program során.

Odútípusok és madarak

A gyümölcsöseinkben hasznot hajtó madarak egy része olyan fészeklakó fiókákat nevelő faj, amelyek odvakban költenek. Mivel a fákban javarészt a harkályok tevékenysége nyomán alakulhatnak ki odvak, ez az „odú előállító kapacitás” sok esetben meglehetősen szegényes a lehetséges igényekhez képest. Fiatal fákban a harkályok sem tudnak odvakat kialakítani, ha a fa törzsének átmérője ehhez túlságosan kicsi. Ráadásul a gyümölcsösök gazdái sem örvendeznének annak, ha a harkályok a gyümölcsfákat szemelnék ki fészekrakás, vagy csak egyszerűen odúkészítés céljára. Egy harkálypár általában több odút is készít (többnyire a hím), mire a pár az egyiket költés céljára igénybe is veszi. A többit jó esetben más odúlakó fajok, pl. cinegefélék foglalják el, de van olyan, amely üresen marad és csak a farontó gombák fertőzésére szolgáló nyílásként funkcionál a továbbiakban.

Ha kevés a természetes odú, akkor lehet azt mesterségesen is pótolni! Erre már kb. egy évszázada rájöttek az erdészek és az 50-60-as évek elejére ki is alakult a mesterséges fészekodúk olyan rendszere, amely sikeresen ki tudja szolgálni a különféle madárfajok igényeit. Az egyszerűség kedvéért az egyes odútípusokat A, B, C, és D betűvel jelölték, és mindegyik más madárcsoport költésének megkönnyítését szolgálja.

Az A típusú odú röpnyílása kicsi, csak 25 mm átmérőjű. Előnye, hogy a házi és mezei verebek számára túl szűk, viszont csak a kis testű cinkefélék, a barátcinege (Parus palustris), a kék cinege (Parus coeruleus) és a nagyon ritka fenyves cinege (Parus ater) számára biztosít fészekrakási lehetőséget.

D és C típusú odúk, legalább ezek alig zavarják egymást
D és C típusú odúk, legalább ezek alig zavarják egymást

A mesterséges fészekodúk közül a B típusú a leginkább elterjedt, amelynek röpnyílása 32, vagy 46 mm átmérőjű. A kisebb röpnyílású változat a légykapók, valamennyi cinege- és verébfaj számára alkalmas a fészkelésre. A nagyobb röpnyílású változat már hasznos lehet a seregélyek számára is.

A szegletes, nagy nyílású C típusú odú alapvetően a rozsdafarkúfajok, a légykapók számára ideális, de azért a seregélyek és szükség esetén a cinegék is elfoglalják. A jóval nagyobb D típusú odú ugyanakkor ezeknek a kisebb testű fajoknak általában már túlságosan nagy. A kisebb testű bagolyfélék, mint pl. a kuvik, illetve a búbos banka nagyon kedveli ezeket a nagyméretű odúkat.

Az AKG hatálya alá bejelentkező gazdaságoknál előírás adott mennyiségű madárodú elhelyezése. Ráadásul ezek arányát is jogszabályok rögzítik. Ugyanakkor sajnálatos módon rengeteg olyan gyümölcsöst látni, ahol a jogi előírásoknak látványosan eleget tesz a gazdálkodó, de a fészekodúk elhelyezése miatt ott érdemi költés a madarak részéről még véletlenül sem következhet be.

Hibásan, a semmibe, ráadásul túl sűrűn kihelyezett fészekodúk
Hibásan, a semmibe, ráadásul túl sűrűn kihelyezett fészekodúk

Elhelyezési problémák

A számunkra hasznos madarak költését elősegítő fészekodúk elhelyezése során minden esetben törekedni kell arra, hogy azok végleges használói, a költést végrehajtó madarak ott jól érezzék magukat.

A rovarevő madarak, amelyek számunkra táplálkozásukkal jókora hasznot hajtanak, mind ragadozó és magányosan élő, territóriumtartó fajok. Ez alól egyedül a seregélyek (Sturnus vulgaris) képeznek kivételt. Ennek megfelelően minden madárfaj esetében van egy bizonyos távolság, amelyen belül a költő pár nem tűr meg táplálékkonkurens rivális egyedeket. Így teljesen felesleges B típusú odúkat tömegesen elhelyezni egy kisebb területen, mivel ott csak néhány domináns fészkelő pár fog majd költeni. Papíron a jogszabálynak eleget tettünk, de a madarak hasznos segítségéről ezzel nagyrészt le is mondtunk.

Majdnem jó elrendezés a lombkoronában, csak a nyugati tájolásért kár
Majdnem jó elrendezés a lombkoronában, csak a nyugati tájolásért kár

Nem igazán szerencsés az olyan elrendezés, kihelyezés sem, ahol a fészekodúk a táplálkozási helytől, illetve a védelmet nyújtó lombkoronáktól nagyobb távolságra helyezkednek el. A madarak nem igazán „verik nagydobra” fészkelésük helyszínét, így az olyan fészekodút, ahol annak megközelítése több méternyi nyílt terepen keresztül történhet csak meg, azt elkerülik. Egy ilyen odúból a még csak korlátozottan röpképes fiókák sem tudnának kirepülni, így a lakók részéről teljesen jogos a kihelyezett fészekodúk hanyagolása.

A fészekodúk kihelyezésének magassága is okozhat gondokat. A legtöbb, számunkra hasznos madárfaj 2-5 m magasságban szeret fészkelni. Olyan helyen, ahol a fészekodúk nyílt terepen, fejmagasságban helyezkednek el, a fészkelés biztosan elmarad. Ezzel viszont a gazdálkodók elesnek az „ingyen rovarirtók” hasznos tevékenységétől.

Szokás azt felhozni a fák lombkoronáján kívül történő elhelyezésre, hogy ott legalább a permetezések során nem jut be a permetlé az odú belsejébe. Vagy azt az indokot, hogy a rázógép a betakarítás során amúgy is leszedi és tönkreteszi az odút. Viszont különálló oszlopokra helyezve a fészekodúk a sorok belsejében, röpnyílással a sorokkal párhuzamosra tájolva védettek a permetlétől és a rázógéptől is. Benn a lombkorona belsejében a hasznos madarak sokkal szívesebben fognak költeni, mint az elválasztó kerítések oszlopaira kitett odúkban. Érdemes figyelni az ilyen apróságokra, ha már ki szeretnénk aknázni a madarak jelenlétének pozitív hozadékait!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nagy visszatérő: a szilvatermesztés előnyei

2025. február 20. 07:10

Miért érdemes még mindig foglalkoznunk a szilvatermesztéssel? Milyen buktatókat rejt ennek a kivételes csonthéjasnak a gondozása?

Mit jelent gyümölcsfáink hideg- és melegigénye?

2025. február 14. 07:10

A különböző típusú rügyek hidegigénye eltérő, nem egy időben fognak kilépni a mélynyugalomból.

Fóliasátorban mi is próbálkozhatunk vele: a Tamarillo termesztése

2025. február 13. 14:40

A Tamarillo termése nagyon hasonlít a paradicsoméhoz, ezért paradicsomfának is nevezik, Magyarországon egzotikus növénynek számít.

Fiatal almafák koronaalakítása, II. rész

2025. január 24. 09:40

A termelői szemlélet megköveteli (amennyiben profitorientált vállalkozásról beszélünk), hogy az újabbnál újabb fajtákban rejlő összes termőpotenciált kiaknázzuk.

Kerti kalendárium - márciusi teendők a házikertben

2020. március 15. 06:36

Lebilincselő hónap a március, tele meglepetésekkel, amiből reméljük, idén a legtöbb pozitív lesz. Használjuk ki a kerti munkákhoz alkalmas időjárást ebben a hónapban is, lássunk neki a gyümölcsös, a veteményes és a dísznövények körüli teendőknek!

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.

Güttler DemoKERT: új technológia szőlő- és gyümölcsültetvényekben

2023. március 20. 09:29

A DemoKERT 2023 – gyakorlati bemutatón a szőlő- és gyümölcsültetvényekben alkalmazható új technológiákkal ismerkedhet meg.

Gyümölcsöseinkben előforduló környezeti stresszhatások

2022. november 10. 12:24

A növényvédelemben a növényt érő külső hatásokat két nagy csoportra osztjuk.