Gyümölcs

Őszi munkálatok a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

A november közeledtével lassan befejeződik a kiskertekben és üzemi ültetvényekben termesztett gyümölcseink szürete. Ilyenkor sokan megpihennek és nyugodtan készülnek az ünnepekre, egy gondos kertész azonban a tél közeledtével sem feledkezik meg a különböző kerti munkákról. Minden évszakban elvégzett munkával egy kicsit előre dolgozunk. A következőkben néhány hasznos ápolási műveletre térek ki.

A mezőgazdaság sajátossága, hogy nem órákban és napokban tervez a gazda, hanem hetekben, hónapokban, illetve években. Ezért is fontos például az ültetvények öntözése a szüret után, ha nincs elegendő csapadék, ugyanis a termőrügy differenciálódáshoz elengedhetetlen a megfelelő hőmérséklet és csapadék-utánpótlás, ugyanis ez a rügykészlet fogja szolgáltatni a következő év termését is, ami kiskertekben a befőtt, pálinka, és egyéb dzsemek mennyiségét határozza meg, a gyümölcstermesztő vállalkozásokban pedig a profit hányadát. 

A szüret utáni időszakban a különböző növényi hormonok hatására (pl.: abszcizinsav, gibberellin) megkezdődik a lombhullás és a növények felkészülnek a mélynyugalmi állapotra. A lehullott lombfelület viszont elsőosztályú áttelelő képletet jelent olyan komoly gombafajoknak, mint például a Venturia inaequalis almafa varasodás, vagy a Monilinia fructigena, a gyümölcstermő növények moníliája.

Ezért is érdemes a lehullott leveleket bedolgozni a talajba, összedarálva komposztálni, vagy tetszés szerint valamilyen karbamidos vagy baktériumos szerrel kezelni, amely segítségével gyorsan lebomlanak a lehullott levelek.

Ezek a klasszikus gombafajok ugyan is a téli hónapok során az úgynevezett peritéciumokban (apró aszkospórát tartalmazó kitartóképletek) telelnek át a fagyok elmúltával, és amikor a hőmérséklet és a csapadék kedvező körülményeket biztosít, elkezdenek kirajzani a fák lombozatára és ott új fertőzést indukálnak az alma- és körtefákon. 

A csonthéjasok esetében is fontos a bomló növényi részek kezelése ugyanis a Monilinia laxa a fertőzés után a gyümölcstermés töppedését és gyors rothadását okozza, ezek a fertőzött gyümölcsök ráaszalódnak a fára, ami fertőzési gócpontot jelent a következő gazdasági évben, így ezeknek a gyümölcsöknek az összegyűjtése vagy bedolgozása is kiemelten fontos. 

Az őszi munkálatok során szintén meg kell említenünk az év utolsó permetezését, sokan lemosó permetezésként ismerik. Szüret után, a fagyok beállta előtt érdemes elvégezni valamilyen szervetlen réz, vagy kénes vegyület bekeverésével.

Miután elvégeztük a lomb kezelését és a permetezés is megtörtént, elkezdhetjük november második dekádjában az alma és körtefák metszését. A csonthéjas fajok fáit télen nem ajánlatos metszeni az ágrákosodás veszélye miatt. Valójában milyen időjárás kedvez a biztonságos metszéshez? Gyakorlatilag mínusz 5 és plusz 5 fok közötti hőmérséklet javasolt a metszési munkák elvégzéséhez, értelemszerűen csapadékmentes időjárás mellett.

A mínusz 5 fok alatti hőmérsékletnél már bármilyen érintés után fagysérülés képződhet a fák epidermiszén.

A túlzott hidegben a metszőollóval és karosollóval okozott sérülések a fákon nem fognak teljesen regenerálódni, a szövetek és a tavasz beálltával elfertőződik a seb. Ha mégis drasztikus megoldásokat alkalmazunk a gyümölcsösökben, például ifjító metszés során, tavasszal ezt egy egyszerű mésszel kevert rézoldattal vagy fagéllel tudjuk kezelni, segítve a növényt a gyógyulásban.

Az ősz beköszöntével érdemes átvizsgálnunk, illetve víztelenítenünk az öntözőrendszereket is, elkerülve ezáltal a kifagyást, vigyázva az egyre dráguló berendezésekre. Ha az öntözést csepegtető rendszerrel oldjuk meg, akkor fontos ellenőrizni, nem dugultak-e el a csepegőfejek – különösen igaz ez a magas vastartalmú öntözővizekkel.

Erre a célra egy egyszerű, 5-10%-os foszforsavas oldattal kell átmosatni az öntözőrendszert, amely gyorsan feloldja és megszünteti a dugulást. A metszés után, főleg kiskertekben érdemes összegyűjteni a levágott gallyakat, ágakat, és össze mulcsozni, összedarálni, ezzel szerves anyagot juttatunk vissza a talajba.

A darálás után gyorsabban fog lebomlani, így megszüntetjük a tovább fertőzések kialakulását, illetve esztétikusabb és tetszetősebb lesz a kertünk, ültetvényünk. A fent említett módszerekkel sokat tehetünk a gyümölcsfáink egészségéért és a növényvédő szerek drágulása miatt több pénzt is megtakaríthatunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a veteményesben

2021. augusztus 20. 06:36

Az augusztus az év egyik legizgalmasabb hónapja a házikerti feladatok szempontjából: ültetünk, vetünk, gondozunk, gyomlálunk, pótolunk, szüretelünk és tervezünk. Lássuk, milyen feladatok várnak ránk pontosan a hónap elején, közepén és végén a veteményesben!