22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Gyümölcs

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

Agrofórum Online

A tafrina, vagyis a tafrinás levélfodrosodás az egyik leggyakoribb gombás megbetegedés a gyümölcsfák körében, különösen az őszibaracknál. A fertőzés nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem jelentős mértékben gyengíti is a növényt. A betegség utáni regeneráció kulcsfontosságú, hogy a fa újra erőre kapjon, és a következő szezonban egészséges termést hozzon. Ehhez ma már természetes megoldások is rendelkezésre állnak, amelyek közül kiemelkedik a Trichoderma gombák alkalmazása, valamint a Tricho Immun készítmény, a Danuba Gardentől egy magyar kutató professzor innovációja, szabadalma, aki nem más, mint Prof. Dr. Karaffa Erzsébet.

Miért fontos a tafrina utáni regeneráció?

A tafrinás fertőzés következtében a levelek torzulnak, elhalnak, a növény jelentős energiát veszít. Ha nem támogatják megfelelően a helyreállítási folyamatot, a fa évről évre gyengébbé válhat, fogékonyabb lesz más kórokozókkal és stresszhatásokkal szemben. A cél tehát az, hogy minél előbb helyreállítsuk a növény immunrendszerét, serkentsük az új hajtások fejlődését, és megelőzzük a további fertőzéseket.

A Trichoderma gombák szerepe a növényi egészség helyreállításában

A Trichoderma egy rendkívül hasznos növényekben élő gombatörzs, amely természetes módon támogatja a növények immunrendszerét. Képes kiszorítani a káros kórokozókat azáltal, hogy gyorsan benépesíti a növényi szöveteket.

Legfontosabb előnyei:

  • Térparazitizmus révén elzárja a sebfelületeket a káros gombák elől.
  • Immunerősítő hatás: serkenti a növény természetes védekezőképességét.
  • Regeneráció támogatása: elősegíti az új hajtások és levelek gyorsabb fejlődését.
  • Stressztűrés fokozása: javítja a növény ellenálló képességét például aszály vagy jégeső esetén.

A Tricho Immun: célzott megoldás tafrina után

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát. Speciálisan úgy fejlesztették ki, hogy a gombák a növény belső szöveteiben is kifejthessék jótékony hatásukat.

Alkalmazásával:

  • gyorsabb a sebek gyógyulása,
  • erősebb és ellenállóbb új hajtások fejlődnek,
  • a növény felkészül a következő szezon kihívásaira.

A Tricho Immunban lévő Trichoderma gombákat a növény fel tudja venni talajon keresztül is, viszont csak a talajban nem marad életben. Ezáltal nem tud egyik növényről a másikra terjeszkedni sem. Legjobban metszési seben, egyéb sebfelületen, lombon lévő sztómákon keresztül jut be a növénybe, de kísérletek bizonyították, hogy a talajba csurogva, vagy lombnélküli állapotban fás részeken lévő sérüléseken, kéregrepedéseken keresztül is be tud jutni, csak kisebb dózisban, kisebb valószínűséggel.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

Fajtahasználat a gombatermesztésben

2018. november 4. 15:43

A gombatermesztésben a ’90-es évek óta visszajáró probléma a zöldpenész betegség. A zöldpenész betegséget okozó Trichoderma nemzetség fajai talajlakó, fonalas gombák, amelyek igen jelentős terméskiesést okoznak a kétspórás csiperke, a laskagomba és shiitake termesztésben egyaránt. A zöldpenész okozta tünetekről és a betegség terjedéséről, valamint a higiéniai kérdések mellett a megelőzés fontosságáról közöl ismereteket a szerző.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

Biológiai készítmény oldhatja meg az Aflatoxin problémát kukoricában

2024. október 25. 12:20

A Trichoderma a növényekkel szimbiózisban élő egyik leghasznosabb gomba, használata kukoricában gyakran 10% terméstöbbletet is eredményez.