Határszemle

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

A klímaváltozás hatására egyre enyhébbek a telek hazánkban. Ennek köszönhetően számos olyan madárfaj látható november és február között, amelyek vagy az egyedszámuk, vagy pusztán a faj téli jelenléte miatt számítanak érdekesnek. Most, hogy itt a tavasz, érdemes megnézni, hogy milyen különleges előfordulások történtek a délkeleti országrészben.

A Magyar Madártani Egyesület időnként hírt ad érdekességekről, ilyen volt a darvak rekordszámú telelése vagy az aranylilék tömeges korai jelenléte, azonban ezeken kívül több érdekes megfigyelést is tettek, amelyekkel ritkán találkozik a madarász.

Lenyűgöző ritkaságok

A sándorfalvi Fertő elnevezésű halastavakon egy kis kócsag töltötte a telet. Folyamatosan lehetett látni, jól repült, láthatóan épen és egészségesen vészelte át ezeket a hónapokat. Ez azért érdekes, mert ez a faj hosszú távú vonuló. Normál körülmények között a Nyugat-Száhelben, illetve a szubtrópusi tájakon tölti a hideg évszakot.

Kis kócsag
Kis kócsag (fotó: Mészáros Csaba)

Még december végén és január elején is lehetett találkozni négy ezüstlilével a pusztaszeri Vesszős-szék nevű szikes tavon. Ők ugyan novemberig láthatóak halastavakon, de a téli megfigyelések azért is nagyon ritkák, mert ez a faj a telet az Egyenlítőtől délre tölti.

Ezüstlile
Ezüstlile (fotó: Mészáros Csaba)

A nagy póling ugyan általában látható enyhébb teleken, de az elmúlt tél azért érdekes, mert a szegedi Fehér-tó lecsapolt tavain több mint 300 madár telelt át. Napközben a környező gyepeken, illetve a frissen lecsapolt tavakon bogarásztak, táplálkoztak. Esténként pedig a nagy tavak egyikére húztak be csapatosan éjszakázni.

Nagy pólingok
Nagy pólingok (fotó: Tokody Béla)

A parti madarak közül a füstös cankó nagy csapatai még november közepén is láthatóak. De ez a szép, a tundrákon költő faj szintén Afrikában tölti a telet, ritkán látható januárban. Egy példány többször is szem elé került januárban a szegedi Fehér-tavon.

Füstös cankó
Füstös cankó (Mészáros Csaba)

A szürke cankó közeli rokona az előző fajnak. Rendszeres őszi átvonuló, a teleket a Mediterráneumban tölti, ritkán marad itt egy-egy példánya. Januárban többször távcső elé került, szintén a szegedi Fehér-tavon.

Szürke cankó
Szürke cankó (fotó: Mészáros Csaba)

Szintén parti madár a billegetőcankó, amely nagyon ritkán szokott télire is maradni, de egy madár először a Maty-éren tűnt fel. Később valószínűleg ugyanaz az egyed átment a mórahalmi Nagyszéksós-tóra. Ez a szép kis madárfaj nálunk viszonylag ritka fészkelőfaj, a teleket Észak-Afrikában és a Közel-Keleten tölti.

Billegetőcankó
Billegetőcankó (fotó: Engi László)

A pásztorgémek már otthon érzik magukat

A pásztorgém egy jövevényfaj a hazai madárfaunában, először 2011-ben költött, néhány éve már a szegedi Fehér-tavon is van egy kisebb költőállománya. Az állomány nagyobbik része vonuló, azonban a tömörkényi Csaj-tavon, illetve a szegedi Fehér-tavon is kitelelt egy-egy kisebb csapata. Maximum 21 példányt figyeltek meg együtt.

Pásztorgém
Pásztorgém (fotó: Tokody Béla)

A klímaváltozás madarakra gyakorolt hatását sok kutató vizsgálja, bizonyos fajokra pozitív hatással lesz, más fajokra negatív hatást gyakorol. A jövőben nagy valószínűséggel számíthatunk hasonló jelenségekre, így nagyon fontos követni ezeket az egyelőre érdekes jelenségeket.

Dr. Tokody Béla

(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Kártevők az őszi repcetáblákon, II. rész

2023. szeptember 22. 15:10

Az őszi káposztarepce a kártevők körében olyannyira kedvelt növény, hogy egyetlen cikkben fel sem lehetett sorolni mindannyiukat. Következzenek most az első részből kimaradó fajok.

Milyen bogarak hemzsegnek a hársfán? Új kártevők vannak terjedőben?

2022. december 29. 04:36

A szomszéd utcában álló hársfa törzsén nagy foltban hemzsegnek furcsa színű bogarak, melyeket idáig még nem láttam. Több száz bogárról van szó, rémisztő látvány. A képen jól látni őket. Csak nem új kártevők vannak terjedőben?

Túlélheti a telet a cserepes krizantém?

2022. október 25. 04:38

Vásároltunk mindenszentek ünnepére cserepes krizantémot, amit majd a temetőben helyezünk el. Hogyan lehet megállapítani, hogy a virágunk túléli-e a telet, bírja-e a fagyokat és jövőre is élni, virágozni fog?

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Meddig várjunk a gyep utolsó nyírásával?

2023. november 19. 04:38

Meddig érdemes várni ősszel a gyep utolsó nyírásával? Válaszukat előre köszönöm!