Határszemle

Lucernabogár, az első kis színes rovarunk kora tavasszal

Agrofórum Online

A szántóföldjeink rovarkártevőivel foglalkozó szubjektív minisorozatom második részében a lucernabogárról (Gonioctena fornicata) ejtenék szót. Mondandóm elején rögtön le is tudnám a téma szubjektív részét, hogy miért is kedvelem valahol ezeket a kis rovarokat.

A hosszú, általában szürke téli időszak után az ember, még akkor is, ha növényvédős, nagyon szeretne már valami színes, eleven, élő, fürgén mozgó valamit látni, még akkor is, ha az éppen egy rovarkártevő. Ha ilyenre vágyunk kora tavasszal, akkor a lucernabogárban jó partnerre találunk.

1. kép: A lucernabogárat élénk színe miatt könnyen megtalálhatjuk

Mivel a kifejlett alak telel a lucernatábla talajában és már korán, 8-10 °C-nál aktívvá válik, napsütötte, melegedő napokon hamar megjelenik a talajfelszínen, ahol élénk színével könnyen felismerhető (1. kép). Én az idei év első példányát már február 23-kán megtaláltam, ami bizonyítja a fentiekben írtakat.

2. kép: Lucernabogár kártétele miatt kifehéredő állomány

Sajnos, ennyivel a végére is értünk, miért is kedvelhető a lucernabogár. Ugyanis komoly kártevőről van szó! Lucernában erősebb kártételével csak azért nem szoktunk találkozni, mert az első kaszálással általában olyan szinten gyérül meg az állományuk, amely a későbbiekben már nem képes jelentősebb károkozásra. De, emlékezzünk csak vissza 2019-re, amikor a nagy mennyiségű májusi csapadékhullás miatt megkésett az első kaszálás, aminek a következménye az lett, hogy felszaporodó állománya komoly levélveszteséget okozott a lucernásokban. A károsított táblák a kalászosokban megszokott vetésfehérítő-kárhoz hasonló képet mutattak, kifehéredtek (2. kép).

3. kép: A kártétel: karéjozó rágás, lyukrágás, hámozgatás a lombozaton

A kifehéredés a kifejlett bogarak és a lárvák együttes kártételét jelzi számukra, mindkettő a lombozatot pusztítja, amelynek nyomait a karéjozó rágások, a lyukrágások, hámozgatások egyaránt mutatják (3. kép). Azonban a kártétel esetenként érintheti a levélnyelet, a bimbót, de magát a virágot is, vagy a hajtásvéget.

4.-5.-6. kép: A lucernabogár lárvája

Gyakran előfordulhat, hogy a láthatóan károsított növényeken nem találunk sem bogarat, sem pedig lárvát (4.-5.-6. kép). Ez sokszor azért történhet meg, mert azok a hőmérséklet és páratartalom függvényében az állomány mélységében mozognak. Kora tavasszal, amennyiben a hőmérséklet lecsökken, a már előbújt imágók újra elhúzódnak, aktivitásuk csökken, nem találjuk őket a sarjadó növényeken. A lárvák esetében ilyen mozgás a páratartalommal összefüggésben tapasztalható. Szárazabb, szelesebb körülmények között a lárva az állomány mélyére húzódhat, míg a párásabb napszakokban a hajtás felsőbb részein tartózkodik.

7.-8. kép: Az intenzív csapadékhullás által talajra „levert” lárvák

Ha már szóba hoztam a 2019-es esztendőt! Emlékszik rá valaki, mi hozta el az ország déli-délkeleti részén a lucernabogár akkori felszaporodásának a végét? Május 20-ka környékén érkezett egy nagy kiterjedésű csapadékzóna, amelyből intenzíven, jelentős mennyiségű eső hullott. Ez a „csapós” eső gyakorlatilag „leverte” a lárvák nagy részét a hajtásokról (7.-8. kép), amelyek a talajon a kihűlés, a különböző fertőzések, illetve természetes ellenségeik miatt elpusztultak. Röviddel ezután az időjárás lehetővé tette az első kaszálás elvégzését, amely után már nem tudott kártételi szintre visszaerősödni a kártevő állománya.

Lucernatermesztőként érdemes tehát figyelni a lucernabogár állományának alakulását a táblánkon. A legtöbb április végén, május elején található a területen, az akkor látottakból már leszűrhető, milyen mennyiségű lárvára számíthatunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

A lucernakártevők nem tétlenkednek

2021. május 25. 08:26

Ha a határt járva „fehéredő” lucernatáblát látunk (1. kép), rovarkártételre gondoljunk.