Határszemle

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek a kukoricatáblákon – 16. rész

Agrofórum Online

Utolsó részéhez érkezett a szántóföldi növények termesztésekor tavalyi évben felmerülő növénytermesztési és növényvédelmi problémákat, tapasztalatokat bemutató sorozatunk. Zárásként a kukoricatáblákon tapasztalt élettani eredetű tünetek bemutatása kerül sorra.

Visszagondolva a 2021-es évre, a hűvös, részben csapadékos tavasz és a forró, száraz nyári időjárás juthat elsőként az eszünkbe. Ezek a hatások természetesen a kukoricatáblákon is megmutatkoztak.

A májusi hideg hatásai

Az előző év tavasza statisztikai szempontból nézve is hűvösebbnek bizonyult a sokéves átlagnál, attól közel 2 °C-al maradt el, így az elmúlt több mint száz év tizenhetedik leghidegebb tavasza volt.

1. kép Táblaszinten megmutatkozó antociános elszíneződés (2021.05.28.).
2. kép Hideghatás miatt kialakuló lilás elszíneződés a kukoricanövényeken (2021.05.28.).

Ezen belül a kukorica fejlődése szempontjából fontos április 2,9 °C-kal, a május pedig 2,1 °C-kal volt hidegebb a megszokottól. Ez meg is mutatkozott a kukoricaállományokon is, május végére gyakran láthattunk táblaszinten is liluló, antociános állományokat (1. kép). Bár ezeket a tüneteket gyakorta említjük foszforhiányként, azonban ez csak részben magyarázat a jelenségre (2. kép). Azokra a kukoricahibridekre jellemző ez a hideg miatti stresszhatásra adott válasz, amelyek egy meghatározott génnel rendelkeznek. Természetesen ezen túl valóban hozzájárulhatnak a tüneteknek az foszfor felvételével kapcsolatos zavarok, de egyes gyomirtó hatóanyagok is fokozhatják az antociános tüneteket.

Sárguló kukoricatövek az állományokban

3. kép Sárguló, az állományban szórványosan megjelenő kukoricatövek egyike (2021.06.10.).
4. kép A gyűrött, ráncos levelek az egész tenyészidőszakban megtalálhatók voltak az állományokban (2021.06.10.).

A tavalyi évre jellemző tünet volt a kukoricaállományokban elszórtan, láthatóan minden rendszer nélkül megjelenő sárga, torzult növekedésű növények látványa (3. kép). A fiatal növények levelei gyakran összesodródtak, nehezen bomlottak ki, a levelek a kiterülésüket követően is gyűröttek, ráncosak maradtak (4. kép), gyakran sárgultak. Az ország számos területén lehetett ilyenekkel találkozni, amelyre nem találhattunk a műveléssel, vagy valamilyen kórokozó vagy kártevő jelenlétével megmagyarázható okot. Ezt nagy valószínűséggel ebben az esetben is az évjárati hatásban kell keresni. A növekedés kezdetén a növény fejlődését lassították a kedvezőtlen áprilisi, de főként a májusi időjárási körülmények. Ezek elmúltával gyors melegedés indult meg, ami intenzív növekedést váltott ki a növényekből, amelynek köszönhetően kialakultak a felsorolt tünetek. Én magam nem találtam gyomirtó készítményre utaló, vagy műveléssel összefüggő kiváltó okokra, így véleményem szerint a jelenség mögött élettani eredetű folyamatok állhattak.

Aszály

A hűvös tavaszi időjárást júniusban robbanásszerű felmelegedés és fokozatosan kialakuló aszályos időjárás váltotta fel.

5. kép Vízhiány miatt foltokban „furulyázó” növények (2021.06.21.).
6. kép A felgyomosodott területeken a csapadékhiány hatása fokozottan jelentkezett (2021.06.21.).

Ennek hatása gyorsan megmutatkozott a kukoricaállományokon, a rosszabb vízgazdálkodású talajfoltokon már június harmadik dekádjában „furulyáztak” a növények (5. kép), amely rövidesen már táblaszinten is megjelentek. Azokon a területeken, ahol a gyomirtás nem sikerült, a kukoricaállomány komolyan megsínylette a gyomnövények okozta konkurenciát, növekedésükben elmaradtak (6. kép), az ilyen táblák, felgazosodott foltok növényállományának termése a töredékére csökkent.

Terméskötődés

A kukorica azok közé a szántóföldi növényeink közé tartozik, amely kifejezetten érzékeny a terméskötődés időszakában fennálló időjárási viszonyokra. A magas léghőmérséklet, az alacsony légköri páratartalom és a magas UV-sugárzás egyaránt rontja a terméskötődés minőségét, így a terméskilátásokat.

7. kép Vízhiány miatti kötődési, szemkitelítődési problémák egy kukoricacsövön (2021.07.31.).

Aszályos, meleg évjáratokban mindennapos a rosszul kötött kukoricacsövek látványa (7. kép), amelyeken jellemzően a csővégen mutatkoznak a problémák, de azok a cső felületén bárhol előfordulhatnak. Bár az előző év nyári időjárása a terméskötődés szempontjából korántsem volt ideális, én magam nagy területeket érintő problémával ezen a téren nem találkoztam. Végül nem ez volt az a tényező, amely miatt a szokásosnál kisebb termést takaríthattak be a kukoricatermesztők.

Ezzel a résszel a végére érkeztünk a nagyobb szántóföldi növénykultúrákban a tavalyi évben általam tapasztaltak bemutatásának. Bízom abban, hogy a leírtak között mindenki talált érdekes, netán tanulságos információkat, amelyek segítségére lehetnek a jövőben a gazdálkodása során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Visítva, de elég lesz a kukorica a hazai igényekre

2024. augusztus 6. 12:40

A legnagyobb területen termesztett kukoricánál a korábbi 9 tonna/hektáros országos átlaghozam várakozás az aszály miatt jelentősen csökkent.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.

Jelentősen csökken a kukorica vetésterülete Ukrajnában

2022. december 22. 09:17

Ukrajna kukoricatermése idén 22-23 millió tonnára csökkenhet a 2021-es 41,9 millióról, mert az orosz invázió miatt csökkent a betakarított terület nagysága.

Áremelkedéssel zárta a hetet a kukorica

2023. szeptember 2. 16:10

Chicagóban a búza 4,2 százalékkal, a szójabab 1,4 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb öt nap alatt.