Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek a napraforgótáblákon – 13. rész

Agrofórum Online

Utolsó részéhez érkezett sorozatunk napraforgóval foglalkozó szakasza, amelyben a 2021. évben a napraforgótáblákon tapasztaltak kerülnek sorra. Ebben a részben azok a tünetek kerülnek bemutatásra, amelyek mögött élettani eredetű okok állnak. Mivel a napraforgóállományokban fennálló körülmények termőtájanként, de akár táblánként is jelentősen eltérhetnek, ezért ebben az esetben különösen igaz a már sokszor hangoztatott kitétel, ahogyan azt én láttam.

A napraforgó a szántóföldi növénytermesztés fontos kultúrája, jelentősége tendenciájában is egyre növekszik. Túl az ezt erősítő gazdasági okokon, ez összefügg az éghajlati változásokat magas szinten toleráló tulajdonságaival is. A napraforgó erős, nagy alkalmazkodóképességgel rendelkező növény, ami szinte mindent kibír. Kiterjedt, mélyre hatoló gyökérzetével igen jól hasznosítja a talajban fellelhető nedvességet és tápanyagokat, ezért viszonylag ritka, hogy élettani okokból, esetleg nem megfelelő tápanyagellátásból fakadó hiánytüneteket mutasson. Mindennek ellenére a tavalyi év ebben a kultúránkban is produkált olyan tüneteket, amelyek kifejezetten ritkán tapasztalhatók.

„Nyitva maradt” sorközök

A tavalyi évben sok napraforgótáblán tapasztalhattuk azt, hogy a növények levelei a megszokotthoz képest kisebb méretűek maradtak, a lombozat nem borult össze, a sorközök nyitottak maradtak (1.kép).

1. kép Látványosan „nyitott” sorközök egy napraforgótáblában (2021.07.12.).

Ennek oka véleményem szerint a növényeket ért, időjárási okok miatt bekövetkezett stresszhatás lehetett. A tavaszi időjárás a szokásosnál hűvösebben alakult, az április száraz volt, az átlaghőmérséklet jelentősen elmaradt a megszokottól. Ugyanez volt jellemző májusra is, azzal a különbséggel, hogy az a hónapunk csapadékosabbnak bizonyult az átlagoshoz képest. Ezek a hűvös viszonyok, együttesen az alacsony talajhőmérséklettel minden bizonnyal hatással voltak a napraforgóállományokra is, bár annyira látványos tüneteket a napraforgó nem mutat, mint pl. a kukorica az antociános, liluló levelekkel. Május végén, június elején növényeink még a hideg okozta stresszhatás tüneteit mutatták, június közepétől azonban olyan gyors felmelegedés indult meg, amely rövid időn belül magasan a sokéves átlag fölé vitte a hőmérsékleti értékeket.

2. kép Nem csatlakozósor! (2021.07.12.).

Így két-három héten belül növényeinket egyaránt érte hideghatás és hőstressz is. Véleményem szerint ennek volt köszönhető a „nyitott sorok” látványa a napraforgótáblákon (2. kép), amelynek alapja a gyökérzet elégtelen fejlődése, a tápanyagok kisebb mennyiségben történő felvétele, a fotoszintetikus aktivitás csökkenése lehetett. A nyitott sorközöknek szinte biztosan volt hatásuk a táblák kései felgyomosodására is.

3. kép A gyomelnyomó hatás hiányában a gyomnövények felnőnek az állományban (2021.07.12.).

Optimális esetben a napraforgó hatalmas lombozatának köszönhetően erőteljes gyomelnyomó hatással bír, azonban, ha ez nem érvényesül és kellő fénymennyiség érkezik a talajra, az elősegíti olyan gyomnövények megjelenését, mint a parlagfű, a selyemmályva, illetve egyes egyszikű gyomnövények (3. kép).

Csapadékhiány

Bár a napraforgó nagy tömegű, mélyre hatoló gyökérzetének köszönhetően a szántóföldi növények közül a legjobban tolerálja a száraz viszonyokat, azonban 2021-ben több területen is láthattuk a vízhiány tüneteit a napraforgótáblákon.

4. kép Talajfolt miatti „ligetesedés” (2021.07.20.).
5. kép Vízhiány miatt leszáradó levelek (2021.07.20.).

Ez látványosan eleinte főként a lazább szerkezetű, rosszabb vízgazdálkodású területeken mutatkozott meg, ahol a talajfoltok eltérő tulajdonságai miatt az állomány növekedése is heterogén módon alakult, „ligetes” lett (4. kép). Később, a vízhiány elhúzódásával már a levelek leszáradását is tapasztalhattuk (5. kép), de ez is főként a lazább szerkezetű, netán homokos talajú táblákon mutatkozott meg.

6. kép A kötöttebb talajokon vízhiány miatti levélszáradás nem mutatkozott (2021.07.12.).

A kötött, vagy erősen kötött táblák talaja jobban gazdálkodott a talajnedvességgel, ezért ezeken a területeken ennyire látványos módon nem mutatkozott meg a csapadékhiány (6. kép).

A csapadékhiány miatti levélszáradást nem szabad összekeverni a hamuszürke szárkorhadás okozta gyors, szinte sokkszerű állományszáradással. Nem vitás, nehéz ezt eleinte megkülönböztetni, mert ez a melegkedvelő kórokozónk is azokon a gyorsan melegedő, rosszabb vízgazdálkodású talajfoltokon jelenik meg a legkorábban, amelyeken az aszálytünetek is először jelennek meg. Azonban a már barnuló növény szárának alsó részét megvágva gyorsan megbizonyosodhatunk arról, hogy élettani okok vagy a hamuszürke szárkorhadás állnak a tünetek hátterében. Amennyiben ez utóbbi, a növény bélszövete szürkés színű az apró, mákszemnél is kisebb, fekete mikroszkleróciumoktól.

A fent leírt hatások biztosan szerepet játszottak a terméseredmények alakulásában. Az országos statisztika 2021. évre 2,7 tonna napraforgótermést mutat egy hektárra vetítve, amely 2016. óta a legrosszabb eredmény.

Sorozatunk következő részében már a kukoricatáblákon tapasztaltak számbavételét kezdjük meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Az év eleji terménypiaci kilátások

2022. február 2. 13:20

A 2021-es év terménykereskedelmi szempontból sok meglepetést, változatosságot tartogatott a magyar gazdák számára. Az év elején, még az ó termésű árak folyamatos emelkedése és az élénk kereslet jellemezte a piacot, a készletek szinte teljesen eltűntek, az export szárnyalt, a hazai feldolgozóipar is elszívta a számára szükséges alapanyagokat. Az ó termésű kukorica a szezon végére – a fizikai készletek hiánya miatt – 90.000 Ft/t árszint fölé is emelkedett, míg tavaszra 75.000 Ft/t búza ár alakult ki. Az olajmagvak árai még ennél is nagyobbat nőttek, a napraforgó tonnánkénti ára meghaladta a 200.000 forintot. A magas ó termésű árszint és az átmenő készletek hiánya előre vetítette, hogy a betakarítás alatt feszült piac alakulhat ki.

Napraforgó, repce, és szója tápanyag-utánpótlása Yara termékekkel

2023. január 30. 06:36

A vetésszerkezetben bekövetkező változások egyértelmű nyertesei az olajos növények lettek. Ezen növények vetésterülete gyakorlatilag közelít a kukoricáéhoz.

Beszéljenek önmagukért a tények!

2020. március 13. 11:30

Az ADAMA hosszú évek óta élen jár napraforgó gyomirtási technológiák terén, amely alapjaiban határozza meg a termesztés sikerességét. Megoldásaink előnyeiről, hatékonyságáról már sokszor és sokféleképpen tanúbizonyságot tettünk. A technológia fejlődésével azonban mindig lehetőség nyílik újabb, a korábbiaknál még hitelesebb módon bemutatni a termékeink tudását.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.