Határszemle

Szokjuk a gondolatot, … súlyos atkakártétel napraforgóban

Agrofórum Online

Erősödő atkakártétellel szembesülhetünk az elmúlt években a szántókon is, amely a napraforgókat sem kíméli.

A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozók között jól ismert jelenség, amikor a szóját, vagy a kukoricát „lepi el” a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae). Száraz évjáratokban gyakran szembesülünk ezzel a jelenséggel, amely sok esetben célzott növényvédelmi védekezést kíván. Az utóbbi években azonban erős fertőzés alakult ki sok napraforgótáblán is (1. kép), amely néha mintha már beavatkozást igényelt volna.

1. kép: Foltszerűen jelentkező, erős takácsatka-fertőzés

Milyen tüneteket kell figyelnünk, ha a kártételét kutatjuk? Ha ezt keressük, akkor azt minden esetben a füves, gyepes szegélyek, fasorok felől kezdjük meg, ugyanis az esetek többségében a fertőzés onnan indul a tábla belseje felé. A kártevő felszaporodása többnyire foltszerűen történik, de egyes esetekben akár az egész táblára is kiterjedhet. Mindig az alsó leveleken kell kezdenünk a növényvizsgálatot, egy-egy növény megfertőződése azokon indul, majd onnan halad a felsőbb levélemeletek felé, csúcsi irányba. Eleinte sárguló, majd beszáradó foltokat kell keresnünk (2. kép), amelyek először többnyire az érzugokban mutatkoznak.

2. kép: Az első atkakártételi tünet a napraforgólevélen

Ezek mérete a későbbiekben növekszik, erős fertőzésnél az egész levélfelületre kiterjed (3. kép) és végül a levél száradásához vezethet (4. kép). A tüneteket mutató levél fonáki részén fogjuk megtalálni magukat a kártevőket, egy nem túl erős nagyítóval is könnyen megláthatjuk őket. Maga a gazdasági kár a növény gyengülése, a levelek száradása miatti asszimilációs felületvesztés miatt alakul ki. Erős fertőzésnél a terméskiesés igen jelentős is lehet.

3. kép: Az egész levélre kiterjedő kártétel
4. kép: Atkakártétel miatt leszáradt napraforgólevél

Milyen hajlamosító körülmények segítik a kártevő felszaporodását? Az első és legfontosabb a megfelelő időjárási körülmények megléte. A kétfoltos takácsatka egyértelműen a meleg, sőt extrém meleg, száraz, sőt extrém száraz évjáratok kártevője. Ilyen körülmények között igen nagy egyedszáma tud kialakulni, amely már napraforgóban is képes gazdasági kárt okozni. Mindenképpen elősegíti a felszaporodását a gyomosodás, különösen kedvező számára a libatop- és disznóparéjfélék jelenléte a területen. Bár bármilyen kondíciójú növényen képes felszaporodni, mégis inkább a valamilyen ok miatt stresszelt, gyengült növényeken történik ez meg először.

Növényvédő szeres beavatkozásra, célzott védekezésre napraforgóban egyelőre az esetek legnagyobb részében nincs szükség, bár az 5. képen látható kártételi szintnél már el kellene gondolkodnunk rajta.

5. kép: Ilyen erős fertőzés már ok a védekezésre

Különösen igaz lenne ez pl. vetőmagelőállítási céllal vetett állományokban. Tudnunk kell, hogy eredményesen kizárólag speciális atkaölővel lehet védekezni a takácsatka ellen, amelyek közül sajnos egyik sincs engedélyezve napraforgóban. Létezik olyan növényiolaj-alapú készítmény, amely elsodródásgátlás céljából hivatalosan alkalmazható -igaz, nem az ideális dózisban- az rendelkezik gyérítő hatással a kártevővel szemben. Azonban komolyabb baj esetén, speciális atkaölő készítmény legális felhasználásához szükséghelyzeti engedély beszerzése szükséges. Nehezíti a dolgunkat, hogy a permetlevet a levelek fonáki részére kell juttatnunk, mivel a kártevő ott tartózkodik. Ehhez megfelelő kijuttatástechnikára van szükség, amely biztosítja ezen a részen is a megfelelő fedettséget. Mint minden növényvédelmi beavatkozásnál, az időzítés itt is kulcsfontosságú. Érdemes a védekezést már a kártevő táblán való megjelenésekor, az első tünetek észlelésekor elvégezni, nem szabad megvárnunk a kártételi szintre való felszaporodását. Ha ezzel megakasztjuk a felszaporodás folyamatát, elkerüljük a nagyobb kártétel kialakulását.

A fentiekben látható összes fényképfelvétel az idei évben készült, szinte minden napraforgótáblán megtalálhatók már a kártétel tünetei. Jön fel a kártevő, érdemes tehát figyelemmel kísérni a fertőzés alakulását!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

A legtöbb, amit adhatunk: napraforgók a SAATEN-UNION-tól

2020. december 18. 08:38

A SAATEN-UNION hagyományosan magas termőképességű napraforgóhibridekkel járul hozzá a magyar gazdák sikereihez, mivel folyamatosan új, korszerű, a legtöbb termesztési igénynek megfelelő kínálattal rendelkezik.

Jubileumot ünnepel a Nufarmer Magazin (ingyenesen letölthető PDF)

2019. április 2. 06:17

Magazinunkban több kiváló, elismert szakember ismerteti tapasztalatait az évelő egyszikű gyomnövényekről csakúgy, mint a vetésfehérítővel vagy a zöldítéssel kapcsolatos növényvédelmi problémákról és megoldási lehetőségekről.

Csúcsgenetika az Express® technológiában is – SUMAN HTS

2020. február 3. 07:55

A Syngenta az idei évben az Express® toleráns szegmensét újítja meg a Suman HTS hibriddel, mely a méltán elismert NK Kondi hibridünk Express® toleráns változata.

Új megoldás 2021-ben a napraforgó állományszárítására

2021. június 29. 08:28

A napraforgó területe 600-700 ezer hektár között változik Magyarországon, ezzel a 3. legnagyobb területen termesztett kultúrnövényünk. Állományszárítása fontos elem a termesztéstechnológiában.