Házikert

A talaj mulcsozása lépésről lépésre

Agrofórum Online

A mulcs csökkenti a párologtatást, nem engedi fejlődni a gyomokat és nem utolsósorban rendezett hatást kelt. Ráadásul természetes anyagból készül, amely idővel lebomlik és a talajt tápanyagtartalmát növeli. De hogyan kell jól mulcsozni? Mulcsolási útmutatónk következik.

Első lépésként pontosan ki kell számolnia, hogy mennyi mulcsot kell venni a feladat elvégzéséhez. Az sem jó, ha a mulcs félúton elfogy, ezért kevesebbet használ fel, mint amennyire szükség lenne. Ugyanakkor azt sem szeretné, ha a munka végeztével egy halom mulcs megmaradna. Mi tehát a képlet annak meghatározására, hogy mennyi mulcsot kell vásárolni?

Mulcskalkulátor: mennyit kell vásárolni?

Először is számolja ki a mulcsozandó felület méretét. Ehhez akár meg is mérheti, de nem kell nagyon pontosnak lenni: akár ki is lépheti. Egy átlagos ember lépésének hossza ugyanis 0,7 méter. Ha már ez az adat megvan, ki kell számolnia, hogy hány zsák vagy hány köbméter mulcsra lesz szüksége a területéhez.

A mulcsot minimálisan 5 cm vastagon kell elteríteni. Egy 100 literes zsák mulcs alapesetben 2 négyzetméter terület lefedéséhez elegendő. Tehát például egy 10 négyzetméteres területen 5 zsák mulcsra lesz szüksége, vagy ha köbméterre vásárolja, ömlesztve, akkor fél köbméterre.

Mikor kell a mulcsot kijuttatni?

Az év két időszaka igazán alkalmas a mulcs elterítésére. A tavaszi kijuttatás azért előnyös, mert az eső segít lebontani a mulcsban lévő szerves anyagokat, amelyek aztán bejutnak a talajba. Emellett friss, tiszta megjelenést kölcsönöz a kertnek egész tavasszal és nyáron. Az őszi mulcs lerakása szintén előnyös a növények számára, mivel a hidegebb hónapokban extra szigetelőréteget biztosít.

Bármelyik évszakban is végezze el a mulcsozást, olyan időpontra tervezze, amikor a talaj már nem fagyott és még nedves. Ezenkívül érdemes egy különösen esős időszakot követő napot választani. A szétterített mulcs segíteni fog a nedvesség megtartásában.

Szükséges eszközök:

  • Lapát vagy vasvilla: Ha nem zsákban vette a mulcsot, szüksége lesz egy lapátra vagy vasvillára, hogy a mulcsot egy talicskába helyezze.
  • Talicska: A mulcs szállításához a kertben.
  • Gereblye: Bármilyen gereblyével elvégezhető a munka. Ha pedig megfordítja a szerszámot, a sima oldala használható a mulcs elsimításához.
  • Kesztyű: Védje kezét, amikor mulcsot terít a növények köré és a nehezen hozzáférhető helyekre.

A mulcs szétterítése 5 lépésben

Tisztítsa meg az ágyásokat! Távolítsa el az elszáradt leveleket, törmeléket, ágakat és az előző évekből származó régi mulcsot. Szánjon időt arra is, hogy felfrissítse az ágyások menti szegélyeket. Egy ásóval vágjon tiszta, határozott vonalat az ágyás és a gyep között.

Öntözze meg a területet! Ha nem esett eső, akkor előbb öntözzön. A mulcs segít a nedvesség megkötésében. Mielőtt megöntözné az ágyásokat, érdemes a gyomokat eltávolítani, esetleg preemergens gyomirtó szert használni, hogy megakadályozza a gyommagvak kicsírázását. Ennek hatáskifejtéséhez egyébként is öntözésre van szükség.

Szórja szét a mulcsot! Lapátolja ki a talicskából vagy rázza ki a zsákból a mulcsot kis kupacokba. Ezután a kezével terítse szét a mulcsot, különösen a növények tövénél. A mulcsnak legalább 5 cm mély réteget kell képeznie, de ne legyen 10 cm-nél mélyebb. Ha nem elég vastag a mulcsréteg, akkor a gyomok át tudnak nyomulni rajta. Ha túl vastag, megakadályozza, hogy a víz bejusson a talajba.

Mulcsozás után öntözzön! Ez egy opcionális lépés, de az öntözés segíthet a mulcs elterítésében.

A mulcsozást évről évre frissíteni kell! Kisebb mennyiségű mulccsal a következő évben megújíthatja annak hatását.

Hogyan kell a virág- és a zöldségágyásokat mulcsozni?

A nagy területek mulcsozása könnyű feladat, de a virág- és a zöldségágyások között fokozottan oda kell figyelni a mulcs elterítésénél. Várjon a mulccsal addig, amíg a növények többsége el nem kezd növekedni. Így biztos lehet benne, hogy nem sérti meg vagy akár töri le a palántákat.

A mulcs elterítésekor nagyon fontos, hogy az ne érjen hozzá a növények tövéhez, hanem legalább 7-8 cm távolságra legyen. Ez segít elkerülni a növényrothadást és más betegségeket, megakadályozza, hogy rovarok települjenek a tövek mellé, illetve segíti a szellőzést.

A zöldségek között esetében kicsit másképp kell mulcsozni, mint a virágágyásokban. A zöldségágyásban minden évben át kell forgatni a talajt, ezért a kéregmulcsokkal nehezebb dolgozni. A zöldségek esetében emiatt érdemes könnyebb, gyorsabban lebomló anyagokat használni, például fűnyesedéket, lehullott leveleket vagy szalmát.

A zöldségágyásban ráadásul a növények tövét is mulcsozni kell. Ez a nedvesség megtartása miatt fontos. A gyomok távoltartása érdekében a növénysorok között is érdemes mulcsozni (de nem ajánlott például gyomirtót használni).

A mulcsozás igen hasznos eljárás: egészségesebbé válik a talaj, lényegesen kevesebb lesz a gyom, és a talaj vízmegtartó képessége is javulni fog. Ezt a növények erősebb növekedéssel, szebb virágokkal és terméssel hálálják majd meg.

Fotó: Pixabay

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

2022. szeptember 26. 07:34

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?