Az április nálunk a gazdaságban a legforgalmasabb időszak. Egész nap hajnaltól sötétedésig jövünk-megyünk, nincs megállás. A többezer palánta várja a kiültetést, átkeverjük a komposztot, és elindul az igazi növényvédelmi időszak is. De ne siessünk ennyire előre, nézzük sorban!
Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre jobban oda kell figyelni, és megelőző jelleggel a tafrinát is kordában kell tartani a barackfákon. Megelőzésképp én az illóolajos növényvédelemnél a fahéjillóolajjal való permetezést alkalmazom. Ugyanígy egyébként a díszkertben is, mert a rózsák diplokarponos levélfoltosságát is megelőzöm vele.
Fahéjas permetezéskor egy lábosba forralok vizet és visszahűtöm, majd 100%-os tisztaságú fahéjillóolajból csepegtetek bele. 1 cl tiszta alkoholt csak azért teszek bele, hogy az olaj jobban elkeverhető legyen a vízben. Megy bele egy kézi permetezőbe és már fújom is a levelekre este. Azért este, mert fényérzékennyé teheti a leveleket!
Bevirágzik a rebarbara, de ez nem probléma!
Bár a rebarbarasütik rajongóinak ez nem jó hír, mert a virágokkal egyidejűleg csökken a szép, levágható levélnyelek száma is, de a jó hír mégis az, hogy ha kivágjuk a virágkezdeményeket, akkor abból készíthetünk természetes rovarölő szert is. A rebarbarában természetes piretroidok vannak. Ez növénytársításnál is szuper dolog nekünk, mert a tetvek által nagyon kedvelt növényeket köré ültetve a kártételek gyérülnek.
Kezdődik a kiszoktatási idő a palántáknál
Májusban már szinte mindenkiben benne van a bugi, hogy palántázzon ki a kertbe, és ezzel egyidőben gyűlnek fel az olvasói levelek is nálunk, hogy mi a baja a palántáknak? A napégés komoly gond a hirtelen kiültetésnél, hiszen a kis palánták levele nincs hozzászokva a kerti fénymennyiséghez.
A palántákat először szoktassuk hozzá a kinti UV-sugárzáshoz, fényekhez és csak utána ültessük ki. Így elkerülhető a napégés, ami akár sok hétre is visszaveti a palánták fejlődését.
Komposztfeladatok és növényi levek gyártása
A komposztunkat nézzük meg, alkalmas-e már arra, hogy kitermeljük és beszórjuk az ágyásokba, magaságyásokba vagy akár a cserepekbe. Mivel elkezdenek a számunkra hasznos gyomnövények is kibújni, így gyűjthetünk már csalánt, gyermekláncfüvet, tyúkhúrt is a biokiskert növényi leveihez.