Házikert

Április végi SOS teendők a kiskertben

Agrofórum Online

Az április nálunk a gazdaságban a legforgalmasabb időszak. Egész nap hajnaltól sötétedésig jövünk-megyünk, nincs megállás. A többezer palánta várja a kiültetést, átkeverjük a komposztot, és elindul az igazi növényvédelmi időszak is. De ne siessünk ennyire előre, nézzük sorban!

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre jobban oda kell figyelni, és megelőző jelleggel a tafrinát is kordában kell tartani a barackfákon. Megelőzésképp én az illóolajos növényvédelemnél a fahéjillóolajjal való permetezést alkalmazom. Ugyanígy egyébként a díszkertben is, mert a rózsák diplokarponos levélfoltosságát is megelőzöm vele.

Fahéjas permetezéskor egy lábosba forralok vizet és visszahűtöm, majd 100%-os tisztaságú fahéjillóolajból csepegtetek bele. 1 cl  tiszta alkoholt csak azért teszek bele, hogy az olaj jobban elkeverhető legyen a vízben. Megy bele egy kézi permetezőbe és már fújom is a levelekre este. Azért este, mert fényérzékennyé teheti a leveleket!

Bevirágzik a rebarbara, de ez nem probléma!

Bár a rebarbarasütik rajongóinak ez nem jó hír, mert a virágokkal egyidejűleg csökken a szép, levágható levélnyelek száma is, de a jó hír mégis az, hogy ha kivágjuk a virágkezdeményeket, akkor abból készíthetünk természetes rovarölő szert is. A rebarbarában természetes piretroidok vannak. Ez növénytársításnál is szuper dolog nekünk, mert a tetvek által nagyon kedvelt növényeket köré ültetve a kártételek gyérülnek.

Kezdődik a kiszoktatási idő a palántáknál

Májusban már szinte mindenkiben benne van a bugi, hogy palántázzon ki a kertbe, és ezzel egyidőben gyűlnek fel az olvasói levelek is nálunk, hogy mi a baja a palántáknak? A napégés komoly gond a hirtelen kiültetésnél, hiszen a kis palánták levele nincs hozzászokva a kerti fénymennyiséghez.

A palántákat először szoktassuk hozzá a kinti UV-sugárzáshoz, fényekhez és csak utána ültessük ki. Így elkerülhető a napégés, ami akár sok hétre is visszaveti a palánták fejlődését.

Komposztfeladatok és növényi levek gyártása

A komposztunkat nézzük meg, alkalmas-e már arra, hogy kitermeljük és beszórjuk az ágyásokba, magaságyásokba vagy akár a cserepekbe. Mivel elkezdenek a számunkra hasznos gyomnövények is kibújni, így gyűjthetünk már csalánt, gyermekláncfüvet, tyúkhúrt is a biokiskert növényi leveihez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

A pepino

2018. október 12. 03:34

A pepino az Andok mérsékeltebb időjárású, felvidéki térségéből származó zöldségfaj. Kereskedelmi és fogyasztási szempontból nem is zöldségnek, hanem a sárga- és a görögdinnyéhez hasonlóan inkább gyümölcsnek számít, így hazánkban trópusi gyümölcskülönlegességek között szerepel.

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (4. rész)

2019. december 4. 15:53

2019-ben is a spanyol csupaszcsiga okozta a legnagyobb károkat a csigafajok közül, de a tavaszi időszakban, kezdetben a különböző házas csigák is megkeserítették a kerttulajdonosok életét.

Veszély leselkedik az elvetendő gabonafélékre - jelentős fertőzések az árvakeléseken

2019. szeptember 11. 11:53

Elemi szükséglet lett volna az árvakelések korábbi felszámolása a fertőzési lánc megszakítása érdekében. Ha ez elmaradt, számolni kell a korai fertőzés veszélyével, és fel kell készülni a többszöri védekezésre.