A babérlevél a díszkerti jellege mellett a fűszerkertben is megállja a helyét még a mi éghajlatunkon is. Bár igen lassú növekedésű, ha megszereti a helyét, akkor szép bokor lesz belőle. De emellett más értéke is van a babérnak!
A babérlevelet már évszázadok, vagy inkább évezredek óta ismerik az emberek. Legendákban említik, ősi gyógymódokban tisztelegnek előtte, de a konyhaművészet is előszeretettel használja. Vajon mitől olyan különleges a babérlevél, vagyis a babérfa levele?
Honnan származik a babér?
A babérnövény Kis-Ázsiában és a Földközi-tenger vidékén előforduló örökzöld cserje. A felül fényes, alul matt, bőrszerű, lándzsa alakú leveleknek jellemző fűszeres illatuk van és kesernyés ízűek. Illóolajat, csersavat és keserűanyagot tartalmaznak.
A babér (Laurus) a babérfélék (Lauraceae) család névadó nemzetsége három – négy cserje termetű, vagy kis fává növő örökzöld fajjal.
Néhány faj a fás növénytársulások egy-egy csoportjának karakterfajai közé tartozik:
- a nemes babér a keménylombú erdők,
- a kanári babér és az azori babér a makaronéziai babérlombú erdők jellemző fája.
Mire jó a babérlevél és a babér-illóolaj?
Az utóbbi időben elég sokat tanulmányozom a gyógy- és fűszernövényeket, főleg külföldi tanulmányokat bújva, kezdve a kínai medicínától egészen az antropozófiáig, és nagyon érdekes dolgokat lehet egyes növényekről olvasni. Nyilván, mint orvosság, nem lehet azt mondani, hogy pótolja az orvosi szakellátást, de igen megdöbbentő és érdekes tanulmányok készültek már a babér jótékony hatásairól is.
A fitoterápia talán az összes irányzat közül a legelfogadottabb, így erről is bőven hozok most ismeretet, melyekre én tettem szert az elmúlt években.
A babér az ajurvédában főleg fűszerként használandó, fűszerként támogatja az emésztést, stimulálja az elmét, megtisztítja a vizeletet. Az egyik legerősebb karminatív gyógynövény. A teljes béltraktust át tudja melegíteni.
Ez a karminatív, vagyis szélhajtó hatás ott jelenik meg, hogy az olyan ételekbe használja leginkább a magyar konyha is, melyek puffasztanak: káposztaételektől egészen a babos ételekig számos igazi magyaros ételnél ismerős lehet.
Az antopozófus orvoslásban már ritkábban használják, illóolaja és a benne található keserűanyagok kettős stimuláló és idegnyugtató párost alkotnak, rozmaringnál leírtakhoz hasonlóan. Az antropozófiai orvoslás alapjai Rudolf Steiner kutatásara épültek, de ma is számos képzett orvos fordul társtudományként az alternatív medicinákhoz, mint az antropozófiai orvoslás, tehát nem elvetendő tudás ez sem.
Galenus római orvos sokféle betegség gyógyítására találta hasznosnak a babérlevelet és a babérbogyót, de különösen az ízületi gyulladásokra van jótékony hatással a kutatások szerint.