Házikert

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

Agrofórum Online

A faeper vagy inkább faszeder talán az egyik legmegosztóbb növény a köznyelvben, legalábbis ami a nevét illeti, amely biztosan okoz némi fennakadást.

Valószínűleg mindenki találkozott már ezzel a vadon termő, ehető gyümölcsű fával, mivel imádják a városokban szabadban ültetni. Ha másról nem is, de arról biztosan megismerheti, hogy „szemetel”, így termő időszakban a termése a fától és a talajtól elkezdve mindenütt felfedezhető.

Velem még sosem fordult elő, amikor szóba jött ez a növény, hogy ne kellett volna magyarázkodnom és pontosítanom, mire is gondolok. Így itt az ideje végre tiszta vizet önteni a pohárba.

A faszeder valójában csak a köznyelvben létező dolog, míg a faeper vagy eperfa két faja is ismert. A Morus alba, a fehér eperfa termése pirosas, esetleg fehér, és ugyan a termés maga málnára hasonlít leginkább, azonban rendszertani besorolását tekintve eper.

A másik a Morus nigra, vagyis a fekete eperfa, és kétségkívül általa jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder, vagyis tudományos nevén a Rubus fruticosus. Ezek megkülönböztetése azért is ennyire nehéz, mert tulajdonképpen egy gyűjtőfajról beszélünk.

Most, hogy tisztába tettük, pontosan melyek is ezek a növények, érdemes megvitatni, miért is annyira népszerűek a városi kertészet számára, ha már annyira „mocskos” körülöttük minden. Ennek pedig egészen egyszerű oka van: több előnyös tulajdonsággal is rendelkeznek, amelyek miatt ültetésre vonzóak az önkormányzati kertészek számára.

Sok szempontból hasznosak

Mind a Morus alba, mind a Morus nigra gyönyörű megjelenésű fák, amelyek sokszínűséget és érdekes textúrát hoznak a városi tájba. A levelek változatos formájúak és a gyümölcsök színesek lehetnek, ami szép látványt nyújt. Legalábbis mindaddig, amíg le nem hullajtja termését, és a járókelők bele nem lépnek.

Persze ez nem az egyetlen indok. Egy városias környezetben igen ellenálló növényekre van szükség, és a Morus fajok viszonylag ellenállóak a városi körülmények között, például a levegőszennyezéssel és a szárazsággal szemben. Ezáltal sokkal kevesebb gondoskodást igényelnek, mint néhány más díszfa.

Mindezt úgy, hogy a fák helyi gyümölcsforrást jelenthetnek a lakosok számára, és akár gazdasági hasznot is hajthatnak, ha a termést értékesítik vagy feldolgozzák. Ez leginkább a közösségi kertek terméseire vonatkozik, vagy olyan helyen, ahol az önkormányzat nem rendelkezik helyi rendelettel a közterületen lévő növények terméseit illetően.

A szabadon leszedhető gyümölcsök esetében fontos megfelelő módon és dokumentációval kezelni a helyzetet, hogy ne legyenek jogi vagy adózási problémák. Az, hogy egy fa gyümölcse ehető és gazdasági hasznot hozhat, nem jelenti automatikusan, hogy bárki jogosult lenne arra, hogy azokat engedély nélkül leszedje és értékesítse.

Az értékesítéshez vagy a közterületről való gyümölcsszedéshez szükséges engedély megszerzése fontos lépés annak biztosítására, hogy minden tevékenység megfeleljen a helyi jogszabályoknak és szabályozásoknak.

Ami viszont teljesen biztos, hogy a Morus fák gyümölcsei vonzzák a madarakat és más kisebb állatokat, ami hozzájárul a városi ökoszisztéma gazdagításához és a biodiverzitás növeléséhez. Ez pedig napjaink legnagyobb kihívása a városiasodás alatt, így ez a „szemetelő” díszfa – amire sokszor mérgesen gondolunk, amikor belelépünk a földön fekvő termésében – az egyik megoldása a kertészeknek a természetes körforgás megtartására.

Nagy mennyiségű oxigént termel egy ilyen fa, ami javítja a városi levegő minőségét. Emellett a fák árnyékot nyújtanak, csökkentik a hőmérsékletet, és segítenek csökkenteni a városi hőszigetelést, ami fontos szempont a városi környezetben és előny egy bokor telepítésével szemben.

Ezért ültesse ön is!

Azon túl, hogy gyümölcstermése vizuálisan vonzóvá teszi kertünket, a termése is jótékony hatású. Így ha alkalmunk van telepíteni, egy kiváló ásványianyag-forráshoz juthatunk a jövőben. A Morus fajok gyümölcsei sok fontos tápanyagot tartalmaznak, mint például vitaminok (C-vitamin, K-vitamin, B-vitaminok), ásványi anyagok (kalcium, vas, kálium) és egyéb antioxidánsok.

Ezek az összetevők fontosak az egészséges életmód fenntartásához, pozitív hatással lehetnek a szív- és érrendszeri egészségre, a vérnyomás szabályozásában, a vérkeringés javításában és a koleszterinszint csökkentésében.

Gyümölcsei pedig nemcsak hasznosak, de finomak és sokoldalúan felhasználhatóak. Frissen fogyaszthatók, lekvárokba, dzsemekbe, szörpökbe, vagy akár süteményekbe és desszertekbe is felhasználhatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Mi a baj? Nem feketedik a szeder!

2018. július 16. 12:01

K. Erika kérdése: kezd érni a szeder a kertemben, de miért nem egyöntetűen fekete minden termés?

Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

2023. augusztus 20. 04:40

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Ingyenesen képezhetik magukat a szeder- és málnatermesztők

2024. január 24. 16:40

A málnatermesztők mostantól magukat képezhetik azzal az ingyen elérhető tanulmánnyal, amelyből megtudhatják, másoknál melyik termesztési módszer vált be, milyen eszközöket használtak, milyen ráfordításokat alkalmaztak, mit vetettek be a kártevők ellen, milyen műveleteket hajtottak végre.