Űzze el a téli rossz hangulatot, és csempésszen az otthonába egy kis szezonális vidámságot a sötétségbe színt vivő szobanövények gondozásával!
Ahogy közelednek az éjszakák, a szobanövényekkel színt és változatosságot hozhatunk otthonunkba, ami a sötét időszakban is örömet ad. Ezek a szobanövények mindenféle formában és méretben léteznek, sokuknak lenyűgöző lombozata van, és gyönyörű virágokkal örvendeztetnek meg a szivárvány minden színében. Fedezze fel a különösen télen közkedvelt szobanövényeket!
Karácsonyi kaktusz
A karácsonyi kaktuszok (Schlumbergera) szokatlan és vonzó szobanövények. Őshazájuk Brazília, ahol a trópusi, vagy szubtrópusi őserdők fáin élnek.
A rövid nappalos karácsonyi kaktusz fényigénye elég magas, így világos szobában kell tartani, de úgy, hogy közvetlen tűző napfény ne érje. Nyáron nyugodtan kiteheti a kertbe vagy akár az erkélyre is. Ősszel viszont több sötét órára (teljes sötétségre, még a lámpa fénye sem érheti) van szüksége.
Szeptember végétől alacsonyabb, körülbelül 15-17 fokos hőmérsékletet kíván. Ha a virágok megjelentek rajta, teheti világosabb helyre, de lehetőleg ekkor is kerüljük a meleg helyiségeket.
Virágzás után, a nyugalmi időszakban szintén hűvös, de világos helyen érzi jól magát. A száraz levegőt nem tűri jól, ezen permetezéssel segíthet, vagy kavicsokra is állíthatja a cserepét, alá vizet öntve.
Jázmin
A jázmin (Jasminum polyanthum) a szobanövények közül talán a legjobb illatú, régi kedvenc.
Gondozása nem igényel különösebb felkészültséget, de szem előtt kell tartani, hogy a közvetlen napfényt, valamint a nagyon magas páratartalmat és meleget nem viseli el. A kedvezőtlen körülmények hatására gyorsan leveleinek barnulásával és lehullásával reagál. Inkább világos vagy félárnyékos helyre tegye, 20 °C körüli hőmérsékleten. Télen viszont a 10 °C-os hőmérséklet az optimális számára. Nagy vízigényű, rendszeresen öntözzük, lehetőleg lágy vízzel.
A rügyekből fehér, csillag alakú virágok fejlődnek. Ez egy kúszónövény, amelyet sokan szabad földben is termesztenek, így meg lehet próbálkozni tavasszal akár a kiültetésével is.
Amarillisz
Az amarilliszként is ismert Hippeastrum a leglátványosabb beltéri virágzó növények közé tartozik. Hatalmas rózsaszín, piros, zöld vagy fehér árnyalatú virágaikkal népszerű karácsonyi ajándék. Virágoztatása kifejezetten egyszerű, hiszen a hagymája elültetése után 6-8 héttel már hozza csodás virágait.
Az amarilliszt virágföldbe, a hagymánál legalább kétszer nagyobb átmérőjű cserépbe ültesse, miután langyos vízben ázott néhány órát. A hagyma felső harmada ne kerüljön a föld alá. Ezután csak még egyszer alaposan meg kell öntözni (de nem túlöntözni), és a bimbók megjelenéséig nincs vele több teendő, csak sötét és meleg helyen kell tartani.
Ha a virág szára elérte a 4 centis magasságot, ki lehet takarni, sőt innentől kezdve kifejezetten világos helyen érzi jól magát. Amikor elkezdi a bimbót hozni, újra locsolni kell és magas káliumtartalmú folyékony tápoldattal kezelni.
Az elvirágzás után valóban vissza kell vágni, de csak az elszáradt virágszárat, a leveleket nem, mert azokra szüksége van a növénynek a fotoszintézishez. Ekkor akár a kertbe is kitehető. Ha a levelei is elszáradnak, kiszedhető és hűvös helyen tárolható az újabb virágoztatásig.
Ciklámen
Régi nagy kedvenc a szobaciklámen (Cyclamne persicum), amely rengeteg színben kapható. Agondozása nem túl bonyolult, hűvösebb lakásban, szobában könnyen tartható.
A világos, de a közvetlen napfénynek nem kitett helyet szereti, a nyári napfényt tehát kerülni kell. Érzékeny a hőmérsékletre: száraz melegben hamar elpusztul, leginkább a hidegebb, 10-15 Celsius-fokos hőmérsékleten marad sokáig tartós. Viszont a mínuszokban megfagy.
Öntözni rendszeresen kell, alulról – mert a növény, ha víz éri, elrohad és elpusztul –, 3-4 naponta, ne álljon alatta a víz. Kavicságyon is tartható, ezzel biztosítható a megfelelő páratartalom.
Virágzás után csökken a vízigénye, nyáron pedig alig kell locsolni. Árnyékosabb helyen tartva legfeljebb havonta egyszer locsolja meg. A ciklámen gondozása során figyeljen arra, hogy az elszáradt leveleket, virágszárakat távolítsuk el, nehogy rothadást idézzenek elő a növényünkön.
Trükkök, melyekkel télen szépek maradnak a szobanövények
1. Kerülje a túlöntözést! A kevesebb fény és alacsonyabb hőmérséklet miatt a növények lassabban nőnek, így kevesebb vízre lesz szükségük. Ne hagyja a gyökérzetet vízben állni, a felesleget mindig távolítsa el.
2. Ügyeljen a páratartalomra! A fűtés kiszáríthatja a beltéri levegőt, amire sok növény érzékeny. Ezeket tegye kaviccsal megtöltött cserépbe, és öntsön alájuk annyi vizet, hogy a cserép alja még ne érjen bele. A párát igénylő növényeket tegye egymás mellé, így megfelelő lesz számukra a mikroklíma.
3. Keresse a fényt! Míg nyáron inkább az árnyékba szükséges tenni a szobanövényeket, télen sokkal kevesebb a fény, ezért érdemes lehet a sötétből kihozni a növényeket a napos déli ablakba.
4. Se túl hideg, se túl meleg: a tél kettős kihívást jelent a szobanövények számára. Ha túl közel vannak a fűtőtesthez, az érzékeny levelek leszáradnak, ha pedig túl hűvös helyen tartjuk őket, az is sok esetben a növény károsodását okozza. A legjobb tehát az arany középút.
Fotók: Pixabay