Házikert

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

Agrofórum Online

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Persze, ott van alternatív megoldásként a műfenyő, de azt sokan nem szeretik, nemcsak gyúlékonysága, de műanyag mivolta, természet-ellenessége és illattalan volta miatt. Pró és kontra rengeteg érv van a fenyő és a műfenyő-vásárlás kérdéskörében, de most az élő fenyők életben tartására fókuszálunk, amelyre sokan sokféle ötlettel állnak elő. Mutatjuk az egyik legnépszerűbbet – majd ki-ki döntse el, szerinte mennyire életképes ez a megoldás. 

Az alábbi videóban egy hatalmas, több mint két méteres fenyőt mutatnak be, amely mesés küllemű: smaragdzöld, kövér, temérdek tűlevéllel. A videó készítője szerint egyáltalán nem potyognak a fa tűlevelei, ezt be is mutatja a felvételen – és valóban. A dolog pikantériája, hogy a szóban forgó fenyőfa 2022. november 24-től 2023. január 3-ig állt karácsonyfaként a lakásában. 

A fa annak ellenére, hogy ez idő alatt végig a fűtött lakásban volt, izzósorokkal és díszekkel megrakva, nem száradt ki, nem hullajtotta el a tűleveleit, nem barnult meg, nem lett semmi baja. A tűlevelei és az ágai rugalmasak, harsogó zöldek, mintha a felvétel pillanataiban (ami a lebontáskor készült) is rugalmasak és élettel teliek. Sőt – most kapaszkodjanak meg – az ünnepek alatt a fenyő pici új hajtásokat és miniatűr toboz-kezdeményeket hozott (legalábbis a videó készítője szerint).

A trükk egy régi módszerben rejlik, amit a készítő édesapja 30 éve alkalmaz, ez pedig a következő: 

  • Vegyünk egy jókora dézsát, amelynek az alján nincsenek vízelvezető lyukak. 
  • Vágjunk ki egy akkora fakorongot, ami pontosan belefér az edény aljába.
  • Ezt a fakorongot fúrjuk a fenyőfa talpába, mint egy talpazatot, ez tartja majd meg, hogy ne billegjen a fa. 
  • Most jön a legfontosabb rész: fúrjunk 18-20 mély lyukat fúrógéppel a fa törzsének alsó részébe – a karácsonyi szezon alatt ezeken keresztül fogja felszívni a vizet a fa, és így marad majd megfelelően hidratált a lakás melegében. 
  • Nagyobb kövekkel és homokkal stabilizáljuk a fát, miután beállítottuk a dézsába. Kb. félig érjenek ezek az edényben.
  • Töltsük fel színültig az edényt vízzel, majd minden másnap friss vizet adjunk hozzá. A fa néhány naponta 2-3 liter vizet szív fel, ezt látni fogjuk. 

A szóban forgó videó itt tekinthető meg:

Hogy ezek után a fa képes-e megtelepedni és életben maradni a kertben, más téma, de ha csak annyit érünk el ezzel a technikával, hogy a fa ne száradjon ki, már megéri a fáradtságot. Ha pedig ezek után valami csoda folytán (mivel, hogy nincsenek gyökerei) mégis képes is arra, hogy túlélje ezt a vegzatúrát és életben maradjon a kiültetés után, „must have”-módszerré növi ki magát ez az eljárás.

Nyilván, ez esetben a következő évben egy másik fával kell ugyanezt végigcsinálni és így tovább, míg végül a kertünk és az utcánk (vagy egy környező liget) tele lesz az általunk elültetett, karácsonyról mentett fenyőfákkal.

De a gondolat szép, érdemes kipróbálni, hiszen a legrosszabb esetben kevesebbet kell tűlevelet porszívóznunk, ha azonban kiültetésre alkalmas fában gondolkodunk, jobb földlabdás fenyőt választanunk és azt optimális körülmények között tartanunk, amíg karácsonyfaként „szolgál”. 

(Fotó: 8moments/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Tudta, hogy a kivágott fenyő 3-4 liter vizet is felszív naponta?

2024. december 16. 08:10

Amennyiben nem díszítené fel még a fát, addig is – ha van rá lehetősége – tartsa hűvös helyen!

Mit tehetünk azért, hogy karácsonyfánk sokáig megtartsa tűleveleit?

2023. december 25. 04:39

Minden évben hamar lehullanak a karácsonyfa tűlevelei. Mit tehetünk? Hogyan segítsük elő, hogy a fa sokáig megtartsa leveleit?

Van, ahol már öntözni kell a fenyőültetvényeket

2020. december 22. 08:30

Hegedűs Attila erdőmérnök, közgazdász - ahogy ő fogalmaz -, tizenöt éve foglalkozik professzionális szinten karácsonyfa termeléssel és nagykereskedelmi értékesítéssel. A borsodgeszti karácsonyfa-telepen, ahol ő dolgozik, nem ritka, hogy a vásárlók már júliusban előre megjelölik a megvásárolni kívánt fenyőket.

Az import nordmann fenyő ára 15 százalékkal is emelkedhet

2020. november 14. 13:02

A nordmann fenyő iránti, évek óta erősödő keresletre válaszul, az elmúlt 10 évben nagy mennyiségben telepítettek ilyen fajtát a magyar gazdálkodók is.