Házikert

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

Agrofórum Online

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Persze, ott van alternatív megoldásként a műfenyő, de azt sokan nem szeretik, nemcsak gyúlékonysága, de műanyag mivolta, természet-ellenessége és illattalan volta miatt. Pró és kontra rengeteg érv van a fenyő és a műfenyő-vásárlás kérdéskörében, de most az élő fenyők életben tartására fókuszálunk, amelyre sokan sokféle ötlettel állnak elő. Mutatjuk az egyik legnépszerűbbet – majd ki-ki döntse el, szerinte mennyire életképes ez a megoldás. 

Az alábbi videóban egy hatalmas, több mint két méteres fenyőt mutatnak be, amely mesés küllemű: smaragdzöld, kövér, temérdek tűlevéllel. A videó készítője szerint egyáltalán nem potyognak a fa tűlevelei, ezt be is mutatja a felvételen – és valóban. A dolog pikantériája, hogy a szóban forgó fenyőfa 2022. november 24-től 2023. január 3-ig állt karácsonyfaként a lakásában. 

A fa annak ellenére, hogy ez idő alatt végig a fűtött lakásban volt, izzósorokkal és díszekkel megrakva, nem száradt ki, nem hullajtotta el a tűleveleit, nem barnult meg, nem lett semmi baja. A tűlevelei és az ágai rugalmasak, harsogó zöldek, mintha a felvétel pillanataiban (ami a lebontáskor készült) is rugalmasak és élettel teliek. Sőt – most kapaszkodjanak meg – az ünnepek alatt a fenyő pici új hajtásokat és miniatűr toboz-kezdeményeket hozott (legalábbis a videó készítője szerint).

A trükk egy régi módszerben rejlik, amit a készítő édesapja 30 éve alkalmaz, ez pedig a következő: 

  • Vegyünk egy jókora dézsát, amelynek az alján nincsenek vízelvezető lyukak. 
  • Vágjunk ki egy akkora fakorongot, ami pontosan belefér az edény aljába.
  • Ezt a fakorongot fúrjuk a fenyőfa talpába, mint egy talpazatot, ez tartja majd meg, hogy ne billegjen a fa. 
  • Most jön a legfontosabb rész: fúrjunk 18-20 mély lyukat fúrógéppel a fa törzsének alsó részébe – a karácsonyi szezon alatt ezeken keresztül fogja felszívni a vizet a fa, és így marad majd megfelelően hidratált a lakás melegében. 
  • Nagyobb kövekkel és homokkal stabilizáljuk a fát, miután beállítottuk a dézsába. Kb. félig érjenek ezek az edényben.
  • Töltsük fel színültig az edényt vízzel, majd minden másnap friss vizet adjunk hozzá. A fa néhány naponta 2-3 liter vizet szív fel, ezt látni fogjuk. 

A szóban forgó videó itt tekinthető meg:

Hogy ezek után a fa képes-e megtelepedni és életben maradni a kertben, más téma, de ha csak annyit érünk el ezzel a technikával, hogy a fa ne száradjon ki, már megéri a fáradtságot. Ha pedig ezek után valami csoda folytán (mivel, hogy nincsenek gyökerei) mégis képes is arra, hogy túlélje ezt a vegzatúrát és életben maradjon a kiültetés után, „must have”-módszerré növi ki magát ez az eljárás.

Nyilván, ez esetben a következő évben egy másik fával kell ugyanezt végigcsinálni és így tovább, míg végül a kertünk és az utcánk (vagy egy környező liget) tele lesz az általunk elültetett, karácsonyról mentett fenyőfákkal.

De a gondolat szép, érdemes kipróbálni, hiszen a legrosszabb esetben kevesebbet kell tűlevelet porszívóznunk, ha azonban kiültetésre alkalmas fában gondolkodunk, jobb földlabdás fenyőt választanunk és azt optimális körülmények között tartanunk, amíg karácsonyfaként „szolgál”. 

(Fotó: 8moments/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Elindult a karácsonyi fenyővásár

2018. december 4. 05:03

Idén a magyarországi termesztésű vágott lucfenyő 20-25 százalékkal, esetenként 30 százalékkal is drágább lehet a tavalyinál.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Melyik rovar szabálytalan alakú képlete látható a karácsonyfán?

2022. december 31. 04:36

Karácsonyfa hajtásán egy furcsa, kb. 2 cm-es, kemény, szabálytalan alakú képletet találtam, ami a levelekhez van rögzítve. Milyen rovar alakja lehet? Mit tegyek vele, gondolom a meleg lakás nem jó neki?

Természetes karácsonyfadíszek, akár ehető formában!

2022. december 18. 09:36

Giccses díszekkel teli a karácsony, vagy inkább a természetes díszeket kedveljük? Mi a kettő közötti egészséges harmóniára törekszünk, így sok, akár ehető kincs is kerül a dekorációba.