Házikert
Házikert

Hogyan termesszünk konténeres hagymát?

Hogyan termesszünk konténeres hagymát?

Agrofórum Online

A konténeres hagymatermesztés hálás és egyszerű feladat, ó pláne, ha valaki tisztában van azzal, mire kell különösen odafigyelnie. Cikkünkben a konténeres hagymatermesztés minden csínját-bínját ismertjük, beleértve a napfényigényt, a talajigényt, a termesztési időt, valamint a legjobb hagymafajtákat, amelyek kis helyen is jól fejlődnek.

Lehet cserépben is egészséges hagymát termeszteni?

Még szép, hogy lehet! A hagyma az egyik legsokoldalúbban termeszthető zöldség, amely kitűnően érzi magát kisebb-nagyobb cserepekben és konténerekben is. Beltéren és szabadban egyaránt termeszthető; kevés helyet igényel, mivel a gyökerei nem nyúlnak túl mélyre a tápanyagokért. Kevesebb odafigyelést igényelnek, mint más növények, és ha cserépben neveli őket, akkor valószínűleg jobb négyzetméterenkénti terméshozamot kap, mintha szabadföldben termesztené őket.

Az emberek sokszor meglepőnek találják, hogy az olyan zöldségek, mint a sárgarépa, a sütőtök, a burgonya, vagy a fűszernövények milyen jól fejlődnek konténerben. Gondolta volna, hogy teljes értékű, gazdagon termő „zöldségest” hozhat létre anélkül, hogy lenne saját kertje? Még kisebb gyümölcsbokrokat, például áfonyát és málnát is termeszthet nagyobb dézsákban vagy konténerekben. Ne hagyja hát, hogy a hely korlátozza a saját élelmiszer-termesztési lehetőségeit!

Milyen előnyei vannak a cserepes / konténeres hagymatermesztésnek?

A konténeres hagymatermesztésnek számos előnye van: Ön szabályozhatja, hogy mennyi napfényt kapjanak a hagymái. Ha edényben ültette el őket, és nem szeretné, hogy túlságosan gyorsan nőjenek, helyezze a cserepet egy árnyékos helyre, hogy lelassítsa a folyamatot!

A konténerekből való betakarítás nem is lehetne egyszerűbb. Nem kell a saras kertben kotorászni, bepiszkolódni, szerszámokat elővenni, vagy a földet mozgatni. A hagymák könnyedén kihúzhatók a konténerekből, így a betakarítás gyors és tiszta.

A hagyma konténerekben történő termesztése könnyen kivitelezhető megoldás még azok számára is, akik korlátozott földterülettel vagy hellyel rendelkeznek, de szeretnének friss zöldségeket.

Milyen hátrányai vannak a konténeres hagymatermesztésnek?

Az egyik hátrány az, hogy a cserepes / konténeres termesztés nem biztos, hogy megfelelő nagyságú hagymákat eredményez, hiszen nincs elég hely a növekedéshez. Figyeljünk oda a konténerek öntözésére – ha nem öntözzük őket eleget, túlságosan felmelegedhetnek, és hajlamosak lehetnek a penészesedésre. A konténerek a nyári hőségben nagyon gyorsan kiszáradhatnak, ami stresszelheti a hagymás növényeket. A stresszes növények pedig fogékonyabbak a kártevőkre és a betegségekre.

Hogyan ültessünk hagymát nagyobb dézsákba / konténerekbe?

A hagymamagokat beltérben kezdje el csíráztatni, legalább 8 héttel az ültetés előtt. Ha palántává fejlődtek, ültesse őket ki a konténerbe, egymástól 8-10 cm távolságra. Aki nem akar a magokkal bíbelődni, vásárolhat rögtön palántát is. Ültesse őket el úgy, hogy a növények 2/3-része földben legyen egy olyan edényben, amelynek alján vízelvezető lyukak vannak.

A gyökerekhez folyamatosan adjon földet, miközben a növények növekednek. Amikor a hagymák levelei körülbelül 15 centiméter magasak, adjon hozzájuk még több termőföldet, hogy a hagymacsúcsokat kissé befedje a talajszint fölött.

Milyen méretű edényre van szüksége a hagymás növényekhez?

Az edény méretének helyes megválasztása igencsak fontos kérdés a hagymatermesztésnél. Egy legalább 15 cm mélységű és szélességű cserép már jól működhet, de ha ennél nagyobbat választ, az még jobb. Fontos, hogy a hagymák ne érjenek egymáshoz növekedés közben, legyenek legalább 10 cm távolságban egymástól.

A hagymás növények akár 90 cm magasra is megnőhetnek; ezért válasszon kellőképpen széles edényt, amelyben kényelmesen elfér az összes növény.

Milyen talajt használjon a hagymatermesztéshez?

A talajigény meghatározása a hagymatermesztés következő kulcsa – a megfelelő talajban ugyanis csodásan fejlődik a konténeres hagyma!

A termékeny homokos vályog a legjobb talajtípus a hagyma termesztéséhez. Sok szerves anyagot kell tartalmaznia, és nem szabad, hogy túl sok agyag vagy homok legyen benne.

Ha otthon homokos vályogtalajt szeretne létrehozni, adjon bőséges mennyiségű komposztot, tőzegmohát és homokot a virágföldjéhez.

Mennyi napfényt igényel a konténerben termesztett hagyma?

Ahhoz, hogy a hagyma jó termést hozzon, naponta legalább hat órányi napsütésre van szüksége. Termesztheti árnyékos helyen is a hagymáit, de ügyeljen arra, hogy legalább négy órát kapjanak a délutáni napból.

Megjegyzés: Az árnyékban termesztett hagyma nem nő olyan nagyra, mint a napon termesztett társai.

Mennyi vizet igényel a hagyma?

A konténerben termesztett hagymát minden második nap öntözni kell. A talaj tömörödésének megelőzése érdekében mulcsot vagy néhány folyami követ tehet a cserép aljára, hogy ezzel is elősegítse az optimális vízelvezetést.

Megjegyzés: Ha a hagymát a szabadban, konténerben termeszti, a nagyon meleg napokon naponta ellenőrizze! A konténerek ugyanis nagyon gyorsan kiszáradhatnak. Előfordulhat, hogy extrém melegben minden nap öntöznie kell a konténereket.

Milyen hagymafajták alkalmasak a cserépben történő termesztésre?

Sokféle hagymafajta jól érzi magát konténerben, de a legnépszerűbb a Red Creole. Ezt a hagymafajtát kifejezetten úgy nemesítették, hogy jól fejlődjön konténeres kertekben.

Más fajták, amelyek jól érzik magukat konténerben: a Golden Creole, a Walla Walla Sweet Onion és a Sweet Spanish White.

Amennyiben másfajta hagymát szeretne termeszteni, győződjön meg róla, hogy a helyi faiskolában vagy kertészeti áruházban történő vásárláskor a növény címkéjén szerepel a „konténerben termeszthető” felirat.

Mennyi időt igényel a hagyma konténeres termesztése?

A konténeres hagyma termesztési ideje a fajtától és a termesztési körülményektől függően változhat. A hagyma tavasztól kora nyár elejéig nő a leggyorsabban, ezért érdemes gondoskodni arról, hogy a konténerben sok napfény érje ebben az időszakban.

A legtöbb hagyma 90-120 nap alatt nő meg a hagymától a betakarításig. A zöldhagyma hajtásait a vegetációs időszak alatt is betakaríthatja. Ügyeljen arra, hogy legalább 10 centiméternyi zöld hajtást hagyjon a hagymás növényeken.

Mennyi időbe telik, mire a hagyma betakaríthatóvá válik?

A hagyma növekedési ideje fajtánként változik, de általában négy-hat hónapba telik, mire betakaríthatja a hagymatermést!

Hogyan kell betakarítani a konténerben termesztett hagymát?

Amikor a hagymák levelei megsárgulnak és lehullanak, tudni fogja, hogy a hagymája készen áll a betakarításra, de addig is ellenőrizze őket legalább minden második nap. Miután betakarította a hagymát, hagyja néhány napig szellős helyen száradni, és csak eztán rakja el őket a kamrájába.

Meddig tárolhatja a betakarított hagymát?

A betakarított hagymát legfeljebb hat hónapig tárolhatja sötét, hűvös helyen. Tartsa nyitott tároló rekeszekben a hagymákat, hogy ne képződjön rajtuk páralecsapódás. A páralecsapódás ugyanis penészedést és rothadást okoz.

A legjobb, ha a betakarított hagymát más zöldségektől és gyümölcsöktől elkülönítve tárolja.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

Elindult a vöröshagyma betakarítása

2019. június 7. 11:33

A technológiában is fejlesztések szükségesek, melyek legfőképp a betakarítási technológia, növényvédelem, a gyomirtás, a tápanyag-utánpótlás és az öntözés területére fókuszálnak.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.