Ezt a zöldségfélét gyors növekedése és nagyszerű íze miatt minden kertésznek ki kellene próbálnia. Persze, ahhoz, hogy minél több zsenge, ízletes karalábé kerüljön az asztalunkra, nem árt, ha néhány jó tanácsot szem előtt tartunk. Íme, egy részletes útmutató arról, miként vessük, neveljük és takarítsuk be a karalábét!
A karalábéról
A karalábé alacsony hőigényű növény, magja már 5 °C-on elkezd csírázni, de az optimális kelési hőmérséklete 16-20 °C között van. Tavaszi vagy őszi termesztésre alkalmas; a köztes forró nyári hónapokra jellemző magas hőmérséklet megterheli a növényt, és akadályozza tápláló, szárgumójának (amely a főszár megvastagodásából képződik) növekedését.
A karalábé, amelynek színe lehet lila vagy zöld – a brokkoli, a káposzta, a kelbimbó és sok más „rokona” mellett – a Brassica vagyis a káposztafélék családjába tartozó zöldségnövény. Kétéves növény; az első évben a földfelszín felett megvastagodott szára (szárgumó) fejlődik ki (amely később fogyasztásra kerül), a második évben pedig a növény virágszárat hoz és magokat termel.
Fogyasztáskor a gumó külső kemény rétegét zöldséghámozóval kell eltávolítani. A belső fehér hús édes és zsenge, ropogós textúrájú és enyhén borsos ízű. Ízét tekintve a karalábé egy enyhébb zamatú fehérrépához hasonlítható. Mások szerint az íze kissé az almáéra emlékeztet. Nyersen, sóval és lime- vagy citromlével meghintve fogyasztható, de remekül illik vékonyra szeletelve salátákhoz és isteni leveseket, rakott ételeket és főzelékeket lehet belőle készíteni. Levelei is felhasználhatóak, belőle készül a közkedvelt felvidéki étel, a Podlupka.
A karalábét nemcsak az íze, hanem a tápértéke miatt is kedvelik. C-, A- és K-vitamint, ásványi anyagokat, például kalciumot, káliumot és vasat, valamint olyan fitokémiai anyagokat tartalmaz, amelyek védelmet nyújtanak a rákos megbetegedések ellen. A karotinokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó karalábé zöldje is egészséges. A többi káposztaféléhez hasonlóan mind a szár, mind a levelek gazdagok vitaminokban és élelmi rostokban, amelyek jótékonyan hatnak az emésztésre.
Ha ad egy esélyt ennek a fura, de annál hálásabb növénynek, hamar rá fog jönni, hogy a karalábé egyszerűen termeszthető, gyorsan érik (akár 6 hét alatt), és általában kártevőmentes. Érdemes kipróbálni!
Ültetés
Olyan helyre vesse a magokat, vagy ültesse a tápkockás vagy tálcában nevelt palántákat, amely bőséges napfényt kap (legalább 6 órát, de még jobb, ha többet) és gazdag, enyhén savanyú, jó vízelvezetésű talajjal rendelkezik. Bár a karalábé nem számít kényes növénynek, kedveli a káliumban gazdag talajt. Jót tesz neki, ha ültetés előtt a talaját istállótrágyával és komposzttal kezeli.
Ne ültessen karalábét olyan helyre, ahol az előző 2-3 évben más, a Brassica családba tartozó zöldségféléket termesztettek. Ez csökkenti a betegségekre való fogékonyságot és a tápanyaghiány miatt fellépő esetleges problémákat.
Mikor kell elültetni a karalábét?
- Tavasszal, amint a talajhőmérséklet elérte a 7 °C-ot, közvetlenül a kertbe vetheti a magokat, hogy a termést nyár elején/közepén betakaríthassa.
- Amennyiben beltérben szeretné elkezdeni a termesztést, a tavaszi utolsó fagy előtt 6-8 héttel vetheti el a magokat.
- A növény számára optimális hőmérséklet 10-20 °C, de 18-20 °C-on fejlődik a legjobban.
- Az őszi betakarításhoz a magokat a szabadban a nyár közepén/végén vetheti el.
A karalábé vetése
- A magokat 0,8-1,2 cm mélyre vesse.
- A sorokban a karalábé magokat egymástól kb. 5 cm távolságra vesse el.
- Amint a palánták kikelnek (4-7 nap múlva), ritkítsa meg őket. Az optimális sor és tőtávolság 50, illetve 30 cm
- A folyamatos nyári termés érdekében a vetést 2-3 hetente ismételje meg.
A karalábé talaj- és vízigénye
Alacsony páratartalom esetén igyekezzen nedvesen tartani a talajt, hogy megelőzze a gumók fásodását. Fedje be a növény tövét szalmával vagy mulccsal, hogy megakadályozza a talaj kiszáradását.
A palántákat a kiültetést követően alaposan öntözze meg, majd, ha a gumók elérik a 2 cm-es átmérőt, gondoskodjon a növény folyamatos öntözésről, hogy elkerülje a gumórepedést.
Ajánlott fajták
- „Early White Vienna”, „Early Purple Vienna”: 55-60 nap alatt érik be; édes, lágy ízt adó fajta.
- „Gigante”: 130 nap alatt érik be, akár 20 cm átmérőjűre is megnő; ropogós és édes marad.
- „Grand Duke”: 50 nap alatt érik be; a kertben hagyható anélkül, hogy megkeményedne.
- „Kolibri”: 45 nap alatt érik be; lágy, fehér húsú fajta lilás erezetű levelekkel.
- „Korridor”: 50 nap alatt érik be; tovább tárolható, mint a legtöbb más fajta.
- „Kossak”: 80 nap az érésig; akár 20 centiméter átmérőjűre is megnő; jól tárolható.
- „Superschmelz”: 60 nap alatt érik be; mélyen gyökerezik, hogy ellenálljon a szárazságnak; a legjobb ősszel termeszteni.
- „Winner”: 45-60 nap alatt érik be; friss és gyümölcsös ízű fajta.
Betakarítás
A (korai és kései) karalábé fajták szedésére az ültetés után kb. 2-4 hónappal kerülhet sor. Amennyiben a gumók már érett méretűek (legalább tyúktojás nagyságúak), vágja el a karalábé gyökerét. Ennél a méretnél a karalábénak már zamatosnak, zsengének és édesnek kell lennie. Ha hagyja, hogy túl nagyra nőjön, kemény, fás állagú és kesernyés ízű lehet.
Tárolás
A betakarított karalábé a többi gyökérzöldséggel együtt hűvös, párás helyen vagy hűtőszekrényben legfeljebb 4 hétig tárolható. Mielőtt eltenné a karalábé fejeket, távolítsa el róluk a levélszárakat, és tárolás előtt alaposan mossa meg a gumókat. A levelekből finom levest, főzeléket főzhet, de a petrezselyemhez hasonlóan le is fagyaszthatja őket.
Érdekességek
- A karalábé a nevét a német Kohl („káposzta”) és Rübe („fehérrépa”) szavak összekapcsolásából kapta. Meglehetősen találó név ennek a különös zöldségfélének!
- A káposztafélék viszonylag új zöldségfélék, először körülbelül 500 évvel ezelőtt dokumentálták őket, bár egyes szakértők szerint fellelhetők voltak már az ókori Rómában is.
- Az Egyesült Államokban 1806 óta termesztik a karalábét.
Kártevők és betegségek
- Levéltetű: Torz alakú/sárga levelek; ragacsos „mézharmat” (ürülék); kormos, fekete penész jellemzi.
Védekezés/megelőzés: Permetezés; vízpermettel való lecsapás; rovarölő szappan alkalmazása; banán- vagy narancshéj kihelyezése a növények köré; 2 héten keresztül 2-3 naponta a levelek 1-2 százalékos mosogatószer (adalékanyagok nélkül) és víz oldatával való letörlése; őshonos növények telepítése a hasznos rovarok meghívása érdekében
- Baktériumos feketeerűség: Sárga, V alakú területek alakulnak ki a levélszéleken, amelyek megbarnulnak és a levél közepe felé haladnak; a levelek végül összeesnek; a szár keresztmetszetein feketedő erek láthatók. A meleg, párás levegő és a pangó víz kedvez a kialakulásának.
Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; ellenálló (erősen viaszos levelű) fajták választása; a jó vízelvezetés biztosítása; a fertőzött talaj és a növényi maradványok eltávolítása; a növény forgatása, kalcium, ill. magnézium lombtrágya használata.
- Káposztalégy: Nagy, rongyos lyukak jellemzik a leveleken, amely a nyüvek táplálkozásától marad hátra, valamint lombhullás; csonka vagy torz gumók, rovarürülék
Védekezés/megelőzés: A gyökérnyaki részhez lerakott tojások és az azokból kikelő nyüvek eltávolítása, őshonos növények telepítése a hasznos rovarok meghívására; a nyüvek rovarölő szappannal való permetezése; sorköztakaró használata; a növényi maradványok eltávolítása. - Drótférgek: Jelei: hervadás; a palánták és palánták levágott szára közvetlenül a talajhatár felett vagy alatt; olykor egész palánták is „eltűnnek”.
Védekezés/megelőzés: Kézzel történő eltávolítás, tavasszal, ültetés előtt a talajt megművelése lárvák csökkentése érdekében; kartonpapírból vagy újságpapírból készült 10 centiméter széles gallér felhelyezése minden szár köré, 5 centiméter mélyen a talajba; talajfertőtlenítő szerek használata; sorköztakarás; növényi maradványok megsemmisítése
- Lisztharmat: Kialakulása: A száraz, meleg nappalok és a hűvös, nyirkos éjszakák elősegítik a gyors elterjedését. Tünetei fehér foltok jelennek meg a felső levélfelületen, amelyek összefüggő lisztszerű bevonatot képeznek, szabálytalan barna foltok alakulhatnak ki a gumón, jellemző még sárguló lombozat és az elhalt levelek.
Védekezés/megelőzés: Klímaszabályozás; fertőzött levelek és szárak eltávolítása; ellenálló fajták választása; permetezés szódabikarbónával; a növényi maradványok eltávolítása.
- Peronoszpóra: Sárga, szögletes foltok jelentkeznek a levelek felső felületén, amelyek barnává válnak; fehér/lila/szürke foltos növekedés csak a levelek alsó részén figyelhetők meg; jellemzőek a torz levelek és a lombhullás.
Védekezés/megelőzés: A növényi törmelék eltávolítása; ellenálló fajták választása; megfelelő szellőzés biztosítása; a fej feletti öntözés elkerülése.
- Keresztesvirágúak földibolhái: Jellemzően számtalan apró lyukat hagynak a leveleken.
Védekezés/megelőzés: Sorköztakaró használata; mulcsozás; őshonos növények ültetése a hasznos rovarok meghívása érdekében.
- Tripszek: A levelek jellemzően elváltoznak, különösen a tövükhöz közeli ráncokban, fehér foltok vagy ezüst csíkok jelennek meg; barna levélcsúcsok; hólyagosodás/bronzosodás figyelhető meg a leveleken; a gumók torzultak vagy csonkultak; göndörödés vagy hegesedés alakul ki.
Védekezés/megelőzés: A növényi törmelék eltávolítása; ellenálló fajták választása; őshonos növények hozzáadása a hasznos rovarok meghívása érdekében; sorközi takarás; szalma és mulcs használata; ragacsos csapdák alkalmazása; öntözőberendezés használata.
Felhasználás
Íme egy egyszerű, nyers karalábé recept. Hámozza meg a karalábét (ha nagyobb az átmérője, mint 8 centiméter), és kockázza fel, majd tegye egy tálba. Adjon hozzá ízlés szerint sót, 1/2 lime levét és egy aprított chili paprikát. Jó étvágyat!
Vagy próbálja meg a karalábét káposztasalátához adni, a káposztát és a sárgarépát lereszelve, a karalábét pedig zsenge csíkokra vágva. Adjon hozzá felaprított almát vagy körtét. Kellemes alternatívája lehet ez a hétköznapi káposztasalátának. Tegye fel párolni a zöldségeket pár percre egy kis sóval és cukorral, hogy a karalábé darabok kissé megpuhuljanak és levet eresszenek. Dijoni alapú vinaigrette-tel tálalja.
A cikket fordította: Ordódy Eszter