Házikert

Mángold: salátaként, főzelékbe, élelmiszerként és gyógynövényként is alkalmazható

Agrofórum Online

A mángold egyre népszerűbb választás a házikerti termesztők körében, és nem véletlenül, hiszen ez a sokoldalú zöldség nemcsak látványos a kertben élénk színű leveleivel és száraival, de gondozása is rendkívül egyszerű.

Ráadásul a mángold tele van tápanyagokkal, így egész évben friss vitaminforrást biztosíthat. Legyen szó salátáról, főzelékről vagy köretként való felhasználásról, a mángold kiváló alapanyag, amely könnyen beilleszthető a mindennapi étrendbe.

Gondozása

Megfelelő gondozás mellett hosszan tartó termést biztosít, így nemcsak esztétikai, hanem praktikus értékkel is bír a konyhakertben. Gondozása viszonylag egyszerű, ezért is válik egyre népszerűbbé a kiskertekben. Ez a hűvösebb éghajlatot is jól tűrő zöldség akár több hónapon át is friss levelekkel láthat el, ha megfelelően gondozzuk.

Talajigénye

Szereti a mélyen megművelt, jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajt. Az ültetés előtt érdemes a talajt komposzttal vagy más szerves anyagokkal dúsítani, hogy a növény elegendő tápanyaghoz jusson a növekedés során.

A 6-7-es pH-jú, enyhén savas vagy semleges talaj a legideálisabb a számára. Fontos a jó vízelvezetés is, mivel a pangó víz a gyökerek rothadásához vezethet, azonban a rendszeres öntözés kulcsfontosságú, különösen a szárazabb időszakokban. A legjobb, ha a talajt egyenletesen nedvesen tartjuk, anélkül, hogy túlöntöznénk.

Vetés

Közvetlenül a szabad földbe is lehet vetni, mihelyst a talaj felmelegedett, általában április végén, május elején már nyugodtan elkezdheti. A magokat körülbelül 2 centiméter mélyre érdemes ültetni, sorokba, ahol a növények között körülbelül 30-40 cm távolságot hagyjunk, hogy elegendő helyük legyen a fejlődéshez.

Ha előneveléssel szeretnénk dolgozni, akkor a palántákat 4-6 héttel a tervezett kiültetés előtt, beltérben vethetjük el.

Az előnevelt növényeket csak a fagyveszély elmúltával ültethetjük ki a szabadba. Helymegválasztás során figyeljen arra, hogy teljes, de minimum részleges napfény érje, különben nem fog megfelelően fejlődni! Ha nagyon meleg, tűző napnak van kitéve a nyár folyamán, a levelei megéghetnek, ezért ilyen esetben az árnyékolás is hasznos lehet.

Tápanyagigénye

Bár a mángold viszonylag igénytelen növény, a bőséges terméshez és a folyamatos növekedéshez rendszeres tápanyagellátásra van szüksége. Érdemes szerves trágyával vagy komposzttal ellátni, különösen a vegetációs időszak alatt, hogy biztosítsuk számára a megfelelő mennyiségű nitrogént, foszfort és káliumot.

Betegségek és kártevők

Szerencsére viszonylag ellenálló növény, azonban nála is előfordulhat probléma. A levéltetvek, levélbolhák, meztelencsigák és csigák kifejezetten szeretik a fiatal leveleket, ezért fontos időben beavatkozni, ha ezeket észleljük. A levéltetvek ellen használhat biológiai rovarirtó szereket, míg a csigákat mechanikusan is eltávolíthatja.

Megfelelő növényápolással a hűvös és nedves időjárás által kialakult gombás betegségek egyszerűen kezelhetőek, ilyen esetben csak a fertőzött növényi részeket távolítsa el. Gondozása viszonylag egyszerű, hiszen összességében elmondható, hogy elég rendszeresen végigmenni növényeinken, így megvédve őket a különböző kártételektől.

Betakarítása

A mángold egyik legnagyobb előnye, hogy folyamatosan szedhetjük a leveleit anélkül, hogy ki kellene húznunk az egész növényt a talajból. A leveleket érdemes a külső oldalról betakarítani, amíg még zsengék, így a középső részről folyamatosan új levelek hajtanak ki.

A mángold levelei akkor a legfinomabbak, amikor 15-30 cm-esek, de a szárát is felhasználhatjuk különböző ételekben. A betakarítást akár egészen őszig is folytathatja, egészen addig, míg zöld leveket hoz a növény.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

2024. október 11. 09:40

A magaságyásban a legtöbb növény elfagy vagy visszahúzódik. Egy részüket muszáj kiszedni, a többi táplálékot biztosíthat a kerti állatoknak.

A veronikacserje ápolásának trükkjei

2024. október 11. 05:40

A veronikacserje az őszi időszakban virít és a legtöbb kertben megállná a helyét alapvetően. Viszont ennek a növénynek is van pár trükkje, amit érdemes ismerni.

Így gondozzuk az évelő krizantémot a nyugalmi időszakban!

2024. október 10. 08:40

A növényeket a legjobban hűvös és világos helyen lehet átteleltetni, legfeljebb 8 °C-on.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).

Az ukrán betakarítás 51 millió tonnánál tart

2023. január 15. 07:37

Az ukrán szaktárca közleménye szerint a gazdálkodók 10,9 millió hektáron takarítottak be termést, a gabonatermés átlagosan 4,7 tonna hektáronként.

Jó terméshozamokat értek el idén a gazdálkodók

2019. október 10. 08:11

A 3 tonna körüli napraforgóátlag világszinten is rekord, kukoricából ugyanakkor a tavaszi szárazság miatt a várakozásokhoz képest hektáronként 1-1,5 tonnával kevesebb termett.

Jelenleg is zajlik a kukoricahibridek betakarítása a Cortevánál

2023. szeptember 21. 05:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat augusztusban kezdte meg a betakarítási szezont, mely során 4 országban, 9600 hektárnyi kukoricát takarítanak be, melyet a vállalat legnagyobb európai vetőmagfeldolgozó üzemében, Szarvason dolgoznak fel.

6 fügetermesztési hiba, amit el kell kerülnünk

2024. augusztus 15. 08:10

A füge termesztésével kapcsolatban az a legbosszantóbb, hogy mindenki azt mondja, milyen könnyű fügét termeszteni, hiszen alig van vele tennivaló.