Zöldség-Gyümölcs

Fel lehet gyorsítani a paradicsom érését – mutatunk egy ügyes fogást

Agrofórum Online

A nyári szezonban sok hobbikertésznek okoz gondot, hogy a paradicsoma lassan érik, és ezért kénytelen azt a piacon, boltban beszerezni, ha már júliusban egy jó lecsóra vágyik. Vajon fel lehet gyorsítani a paradicsom érését?

Van rá praktika, és egy ezzel kapcsolatos leleményes trükköt az edenkert.hu oldal is bemutatott nemrég. Több oka van, amiért a paradicsom nem akar bepirosodni:

  • Nincs meg az optimális hőmérséklet, a megszokottnál hidegebb idő lassítja az érési folyamatot. Idén májusban is éppen ez történt.
  • Ha kevés a napfény, akkor is csak „küszködik” a paradicsom, mert a napfény elengedhetetlen az etilén termelődéséhez, ami támogatja az érési folyamatot.
  • Ne felejtsük el rendszeresen locsolni a növényt, ugyanakkor figyeljünk arra, hogy a túlzott öntözés is negatívan befolyásolhatja az érés folyamatát.
  • Végezetül: válasszunk korai vagy középkorai fajtákat, ha valóban lecsót akarunk enni a nyár kellős közepén.

A paradicsom érését a fentiek mellett azzal lehet felgyorsítani, ha bőséges termés esetén a bogyókat már narancssárgán leszedjük. Nem kell emiatt aggódni, mert a paradicsom utóérő, ami azt jelenti, hogy a szárról leszedve a bogyó etiléngázt bocsát ki, ez pedig előidézi az érést.

Elég tehát egy dobozba, némileg zárt helyre tenni a narancssárga gyümölcsöket, és azok pár nap alatt mélyvörössé válnak. Közben pedig a növény több energiát tud fektetni a rajta hagyott, zöld termések fejlődésébe, érlelésébe.

A mai napon egyébként (július 23.) a Budapesti Nagybani Piacon 410–450 forintért kínálták a hazai I. osztályú primőr paradicsom kilóját. A hazai II. osztályú TV paprikáé 350–400 forint, ezek az alapanyagok tehát lecsónak még mindig kicsit drágák, ezért valóban érdemes otthon megtermelnie a hozzávalókat annak, akinek módja van rá.

És ha már lecsó, ennek a szinte nemzeti ételünknek meglehetősen kacifántos története van. A foodandwine.hu oldal szerint valójában egy mártásnak indult zöldségragu, amely köré számtalan legenda szövődött.

A honfoglalás idején természetesen még nem létezett, hiszen a paradicsom és a paprika is Amerika felfedezése (1492) után vált ismertté Európában. De még a Petőfi-rostélyos sem lehetett a költő kedvence, ez ugyanis egy lecsós húsétel, márpedig a lecsó valamikor az 1870-es években jelenhetett meg a magyar konyhákban.

(Fotó: Jan Haerer/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

2025. január 14. 11:10

A gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.

Télen is együnk madársalátát!

2025. január 13. 16:10

A madársaláta egy olyan salátanövény, amelynek gyógyászati tulajdonságait, egészségügyi előnyeit és terápiás értékét régóta ismerik.

Büdös, de ellenállhatatlanul finom gyümölcs: a durián

2024. december 25. 10:10

Ízletes és tápláló gyümölcs a durián. Kutatások alapján az egészségre pozitív hatással bír. Ennek ellenére mégis rossz hírnévnek örvend.

Magas a kukorica termésátlaga Tolnában

2020. október 14. 08:17

A 71 ezer hektáros termőterület 42 százalékán végeztek a betakarítással, a kukorica egészséges, de a csapadékos időjárás növelheti a fuzáriumos fertőzést.

Megkezdődik a napraforgó betakarítása Ukrajnában

2022. szeptember 3. 08:42

Az ukrán gazdaságok megkezdték a 2022-es napraforgó- és szójabab betakarítását.

Hogyan tároljuk télen a betakarított zöldségeket?

2023. november 8. 07:10

Az őszi betakarítás sokkal több zöldséget és gyümölcsöt eredményez, mint amennyit el tudunk fogyasztani. A termés egy részét le lehet fagyasztani, be lehet főzni, de a többit hűvös kamrában, pincében, sötét helyen kell tárolni. Kérdés, hogy hogyan?

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.