Házikert

Mennyi vizet igényelnek a fák?

Agrofórum Online

Mindig nagy kérdés, mennyi vizet igényel egy fa, hiszen ez attól függ, milyen idős, őshonos-e vagy betelepített, milyen fajta, milyen körülmények között él. Ennek függvényében viszont nagy különbségek lehetnek az egyes típusok igényei között.

A fák mindennél fontosabbak, hiszen tisztítják a levegőnket, megszűrik a zajt, a port, árnyékot adnak és nyaranta élhetővé teszik a kisebb-nagyobb városokat és falvakat. Otthont és búvóhelyet nyújtanak a vadon élő állatoknak, lelki békét az embereknek, inspirációt a művészeknek, értéket az ingatlanoknak. A fák előnyös tulajdonságait felsorolni is nehéz, éppen ezért az egyre nagyobb kihívást jelentő klimatikus viszonyok között létfontosságú megfelelően öntözni őket.

Jó tanácsok a szakszerű öntözéshez

  • Ha nemrég ültettük el a fát, kiemelten fontos, hogy amíg meg nem honosodik a kertünkben, mindig elegendő vizet kapjon. A víznek a gyökérlabdához vagy a gyökerek közé kell jutnia, sosem nem szabad lefolynia a talajról – ami elő szokott fordulni, ha a termőföldet a fa törzse köré lapátolják. Éppen ezért érdemes egyfajta tányért kialakítani a törzs körül, ahol locsolás után megáll picit a víz, majd a megfelelő helyre szivárog a talajban, így a gyökerek hamar és könnyen hozzáférhetnek a vízhez. Ezt a locsolási módszert legalább a fa 2 éves koráig kell alkalmazni.
  • Ha a fa már meghonosodott és több éve a kertünkben él, akkor is ügyelnünk kell rá, hogy mindig elegendő vizet kapjon. Ha a levelek száradni kezdenek, elszíneződnek vagy lehullanak (az őszi szezon előtt), az azt jelenti, nem kap elég vizet a fa, és a gyökérlabda elkezdett kiszáradni a föld mélyén. Ilyenkor mielőbb pótolni kell a vizet és gondoskodni a fa rendszeres öntözéséről.
  • Az ellenőrzés sosem felesleges. Az ujjunkat legalább 10 centiméter mélyen a talajba kell nyomni a fa körül. Homokos talajban a víz gyorsabban lefolyik, mint az agyagos talajban, így a homokos talajt gyakrabban kell öntözni. Ha a talaj száraz, haladéktalanul locsolnunk kell, ellenkező esetben csak a következő beütemezett öntözéskor.
  • Az időjárásra is mindig figyelnünk kell, mert bár az esővíz jó, nem mindig éri el a gyökérlabdát. Ha az új fa nagyobbak alatt áll, meglehet, azok felfogják felette a csapadékot, de az is lehet, hogy az eső a fa koronája mellett folyik a földre, és a gyökérlabda mellett szivárog a talajba, így nem jut el a fa gyökereihez. Segíthet egy esővízgyűjtő, amiből pontosan oda juttatjuk majd az esővizet, ahová akarjuk – jelesül a fa tövébe. Ez kiváltképp nyáron fontos, amikor minden nap 20 fok felett van a hőmérséklet és sokszor heteken át tart az aszály.

Fajták és locsolás

Az örökzöld fák egész évben igénylik a vizet, míg a lombhullatók, amelyek ősszel lehullajtják az elszáradt, megbarnult leveleiket, nem igényelnek öntözést addig, amíg tavasszal újra „fel nem ébrednek” a nyugalmi időszakból. Ez általában márciustól október/novemberig tart.

Ajánlott vízmennyiség különböző méretű fák esetében:

  • A 2 méternél kisebb magasságú fák esetében: 3-5 liter vízre van szükség naponta.
  • A 2-4 méter magasságú fák esetében: 5-15 liter vízre van szükség naponta.
  • A 4-6 méter magasságú fák esetében: 10-25 liter vízre van szükség naponta.

(Forrás: https://greenmax.eu/en/how-much-water-does-a-tree-need/)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Hogyan termeszthető a metélőhagyma?

2023. február 25. 04:37

Hogyan termeszthetek metélőhagymát? Milyen igényei vannak? Mikor vethetők magjai? Télen is szedhető?

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.

Öntözéssel sem bírja a kánikulát a csemegekukorica, baj lehet belőle

2024. augusztus 2. 09:40

Öntözés nélküli termesztése kockázatos, de szerencsére Magyarországon az ültetvények 90 százaléka öntözött, ami nagy termésbiztonságot garantál.