Gyümölcs

A diótermesztés „sötét oldala”

Agrofórum Online

Hazánk diótermesztése hektikusan változott az elmúlt 30 év során. Szinte minden kertben, parkban, folyóparton megszokott látványt nyújtanak a terebélyes diófák. Az utóbbi években azonban egyre nehezebb mind a kiskerti, mind a nagyüzemi diósokat megvédeni a különböző kórokozóktól és kártevőktől.

A betakarítás idejére már csak aszott, fekete, rothadt terméseket találunk az avarban. Vajon mi lehet ennek az oka? Minden esetben a dióburok-fúrólégy a főellenség, a főkártevő, vagy az ördög itt is a részletekben rejlik? A következőkben ezt a kérdéskört vizsgáljuk meg.

A nemes dió (Juglans regia) már évszázadok óta meghatározó héjas gyümölcse a hazai kertészeteknek. Ha elfelezzük a tisztított termést, egyesek az emberi agyra hasonlító alakzatot látnak benne. Tény, hogy a benne rejlő ásványi anyagok és növényi olajok rendkívül jó hatással vannak az emberi idegrendszerre is.

Már a 18. században íródott törvények és kereskedelmi levelek is megemlítik a szatmár-beregi kistérségből származó szilva és dió kereskedelmének jelentőségét. A hazai szortimentben pedig főleg hazai nemesítésű fajták találhatóak. Szentiványi Péter nemesítő munkássága pedig lehetővé tette az intenzív diótermesztést hazánkban.

Az elmúlt évek telepítési programjai miatt ma már 5500–6000 ha-on termelünk diót, mind belföldi, mind külföldi felhasználásra. A globális felmelegedés és a drasztikusan változó időjárási anomáliák miatt ennek a gyümölcsnek a termesztése is egyre nehezebbé válik.

A termesztési technológia sajátossága az alacsony hektáronkénti tőszám, illetve a kései termőre fordulás. A dió termesztésben nincsenek bevált törpésítő alanyok, így a növény a terebélyes habitusa miatt egyedi növényvédelmi technológiát kíván meg.

Az egyik legnagyobb veszélyt a dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completta) okozza a már beérett gyümölcsökön. Ez a kártevő a gyümölcsben fejlődő fúrólegyek közé tartozik, csakúgy, mint az amerikai keleti cseresznyelégy (Rhagoletius cingulata).

Ezek a fúrólegyek a frissen kötődött gyümölcsökbe rakják a petéiket, és később a nyüvek rágása miatt a gyümölcs lehullik. A rágás hatására alakul ki a fekete szín, amely sokszor összekeverhető a dió baktériumos rügy-, termés-, levélfoltosságával (Xanthomonas campestris pv. juglandis).

Gyakran ezek között a károkozások között ok-okozati összefüggés van. A fúrólegyek sebzése után a nyüvek károkozása fertőzési kaput nyit, és a különböző bakteriális kórokozók is könnyebben felszaporodnak a gyümölcsben ennek hatására.

Számos fertőzés jellemző még a dió kórtanában, ilyen például a különböző Erwiniás, és Brenneriás patogének. Egy megfelelően karban tartott ültetvényben, ahol megfelelően el vannak végezve a különböző növényvédelmi munkák, nem okoznak jelentős kárt ezek a baktériumtörzsek.

Érdemes mindig kezelnünk a fák mélyebb sebhelyeit, a nagy felületű és mély sebek gyorsan elrákosodnak, illetve a fa jelentős mennyiségű nedvveszteséget is szenved ennek hatására.

Illetve a dió metszéséhez hozzátartozik a hagyományos gömbkorona ritkítása is, mely során az idősebb, megvastagodott termőágakat érdemes időnként kiválogatni. Ellenkező esetben a korona belseje árnyékos lesz, romlik a termőrügyek differenciálódása, illetve sokkal nehezebb lesz elérni az évről évre ismétlődő termésmennyiséget.

A sebek kezelése és a törzsek meszelése egy olcsó, de hatékony módja a fertőzések kiküszöbölésének. A dió növényvédelmét tovább nehezíti, hogy a fa habitusa és koronaformája jóval meghaladja az átlagos gyümölcsfákét. Ezért a hagyományos kertészeti permetezők nem alkalmasak a teljes szerfedettség biztosítására.

Erre megoldást jelenthet a légi növényvédelem, ebben az esetben a drónok bevonása kérdéses lehet, hiszen számos hatóanyag nincs még engedélyezve, illetve a nagy lombfelület nagy lémennyiséget is igényel.

A helikopteres permetezés pedig egy hatékony, de ugyanakkor költséges megoldása a permetszerek kijuttatásának. A fúrólegyek gyérítésére megoldást jelenthet a tömegcsapdázás, illetve a feromonos légtérterítési módszer is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A birsalmát nyersen nem ajánlott fogyasztani

2024. október 11. 07:10

A birsalma cserépben is ültethető. Fontos azonban, hogy télen védelmet biztosítsunk: mínusz 8 fok alatt a növényt be kell vinni a pincébe.

Hűvös, oxigénszegény környezetben tároljuk a körtét!

2024. október 7. 13:10

A körtéket nem szabad együtt tárolni olyan gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek etilént termelnek.

Gerinces kártevők a gyümölcstermesztésben, III. rész

2024. október 3. 11:10

„Veszélyes” hazai nagyvadak az Európai dámvad (Dama dama), az őz (Capreolus capreolus) és a gímszarvas (Cervus elaphus).

Gerinces kártevők a hazai gyümölcsösökben, II. rész

2024. október 2. 14:40

A vaddisznó (Sus scrofa) mindig is kiemelt szerepet kapott a hazai nagyvadak között. Falánk természetéből adódóan azonban veszélyes mezőgazdasági kártevőnek is számít.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: jelentős a levélvesztés és a gyümölcshullás

2022. augusztus 17. 09:38

A csontszáraz talajból már nincs víz, amit a növények felvehetnének.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.