Akár kiskertünk van, akár nagyobb kertgazdaságunk, a július már aktívan a szüretelésről, betakarításról szól, főleg, ha szorgalmasan vetettünk és palántáztunk egészen eddig. Nézzük sorra mi terem most, és hogyan tárolható be a termény!
A legtöbb konyhakertész ott szokott elbukni, hogy bár sokféle dolgot vetett tavasszal, nincs ötlete, hogy az egyszerre beáramló cukkini-, barack-, szilvamennyiséget, és más zöldséget, gyümölcsöt hogyan is tárolja be hatékonyan. Sokáig a régi receptjeimet kapkodtam én is elő, amit még a nagymamámmal és anyukámmal készítettünk gyerekkoromban, ma meg már saját ötletek szerint haladok a jól bevált receptek mellett. Hozom is az én tippjeimet, amivel a leghatékonyabb a betárolás.
Főbb szempontok betárolásnál
Nem fogom azt mondani, hogy holnaptól egyszer csak nem lesz áram, de azért ha jó előre gondolkodunk, akkor észszerűen kell betárolni mindent. Egyrészt akár időjárási okból is lehet a téli időszakban pár nap, amikor nincs áram (leszakadt jeges kábel pl.), de az a helyzet, hogy nem is tárolhatunk be mindent mélyhűtőbe. Tehát az arány, hogy mit hova teszünk, ne csak a tárolási kapacitásunktól függjön, hanem észérvek alapján is nézzük végig a lehetőségeket.
Tökfélék: cukkinitől a kolbásztökig
A tökfélék igen univerzális alapanyagok a télire való betárolásnál, mert bár elég lúgos az összes tökféle, mégis semleges íze miatt sósan és édesen is elrakhatók.
Mélyhűtésre legyalulva pár nagyobb szál kaporral a téli tökfőzeléknek valóról gondoskodhatunk.
Befőzésnél a tök és cukkini jó mártásalap, zöldségkrémeket is készíthetünk belőle. Savanyítva még meghámozni sem kell, ízletes savanyúság készül belőle.
Idei nagy felfedezésem, hogy a cukkinit és patisszont felaprítom, bebundázom, de nem sütöm ki, hanem tálcára téve lefagyasztom, majd amikor már nem tud összeragadni, akkor bezacskózom. Készítettem belőle próbasütést fagyasztás után, és meg kell hagyni: nagyon ízletes maradt.
Gyümölcsök: szilva, cseresznye, meggy és barackok
A legtöbben a gyümölcsöknél a fagyasztáson kívül a lekvárt ismerik, pedig nem csak „gurulósan” jó a gyümölcs télen. Még gyerekkoromban nálunk nagy favorit volt, hogy a barackot, szilvát megfeleztük, kimagoztuk és barackos és szilvás gombócként került lefagyasztásra. Talán a leghamarabb elfogyó téli csemege volt. Mi rengeteg kompótot rakunk el, mert télen a húsok mellé a köret kiegészítésének is jó, nem csak desszertnek.
Fűszerek is szedhetők már
Az idei első nagyobb fűszerszüret ideje is eljött. Nagyon vártuk már, hogy friss ízeket kapjunk a konyhában, így rendre szedjük a bazsalikomlevelet, tárkonyt, petrezselymet, koriander zöldjét, zellerzöldet, kakukkfüvet és mentát.
A nagy aszály miatt a kakukkfüveket óvatosan szedjük meg, hogy a talajt árnyékolja továbbra is, mert hamar kiszáradnak, és akkor az egész tő képes tönkremenni. Ugyanígy a többi fűszernél is: annyit szedjünk most, amennyire szükségünk van, hogy az árnyékolása a növénynek megmaradjon. Ez nagyon fontos ilyen aszályos időszakban.