Egyes növények a legtöbb kultúrában varázslatos erővel bírnak, ráadásul az évszázadok alatt a hozzájuk kötődő megjegyzések és szokások olyannyira beleépültek a mindennapi életünkbe, hogy talán már észre sem vesszük őket.
Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.
Dísznövénytan
A fák mindig is a népszokások szerves részét képezték, de sok más növény is a régi történetek és hiedelmek tárgyává vált – mint például a gyógynövények, a cserjék, a bokrok, a virágok és társaik.
Lágyszőrű palástfű
- A csodálatos Lágyszőrű palástfű (Alchemilla mollis) egy rendkívül szívós kerti növény, amely önmagát is képes termékenyen elvetni. Díszes, csészeszerű levelei arról nevezetesek, hogy felfogják és összegyűjtik a csillogó harmatcseppeket.
- Az Oxfordi Egyetem Botanikus Kertjének szakemberei szerint az alkimisták már jóval a 18. század előtt úgy gondolták, hogy van valami varázslatos ebben a növénybe, különösen az általa összegyűjtött harmatban. Állítólag ugyanis régen arra használták ezeket a harmatcseppeket, hogy segítségükkel megpróbálják arannyá változtatni a nem nemesfémeket – innen ered az Alchemilla elnevezés (az alkímia ősi tudománya után).
- Margaret Grieve „A Modern Herbal” című, gyógynövényekről szóló kötetéből kiderül, hogy ezt a harmatot korábban nem csak alkimista kísérletekhez, de mágikus bájitalokhoz felhasználták.
Molyhos ökörfarkkóró
- A Molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus) az egyik legkedveltebb szegélynövény. Sokféle elnevezése van, főként a puha, bársonyos levelei miatt. Az európai szakirodalom gyakran csak nagy ökörfarkkóró néven említi. Észak-Amerikában közönséges ökörfarkkórónak hívják, míg az Egyesült Államok nyugati részén a köznyelv csak a cowboyok vécépapírjaként hivatkozik rá. A 19. században csak angol nyelven több mint 40 elnevezése volt. Nevezték indián rongyfűnek, Ádám vesszejének, nyúlszakállnak, jéglevélnek, koldustakarónak, vagy Mózes takarójának, Miasszonyunk takarójának és szegény ember takarójának is.
- Egy másik neve a boszorkánykúp vagy gyertyánvirág. Ez abból ered, hogy régen a növény gyapjas virágzó szárait (amelyek akár 180 cm magasra is megnőhetnek) gyakran mártották zsírba, és gyertyatartóként vagy gyertyafényként gyújtották meg, a leveleket pedig padlóburkolatként és cipőbetétként használták. Lehet, hogy érdemes lenne kipróbálni ezt Önnek is a kedvenc kerti cipőjével?
- Régen úgy tartották, hogy a boszorkány gyertyájának meggyújtása elűzi a rossz szándékú banyákat és a sötét mágiát, ezért a levelek és szárak szárított pelyvájából gyertyákhoz való kanócot készítettek, ugyanakkor abban is mélyen hittek, hogy a boszorkányok ezeket a gyertyákat maguk is használják a varázslatok gyakorlására.
- A molyhos ökörfarkkóró egy nagyon hasznos növény, amelyet a népgyógyászat ma is használ gyógynövényes készítmények formájában. A levelek és a virágok gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású vegyületeket tartalmaznak, köztük poliszacharidokat, szaponinokat és glikozidokat, amelyekről köztudott, hogy igencsak hasznosak köhögés és tüdőproblémák esetén.
- A növények kétnyáriak. A második évben feltűnő virágokban pompáznak, mielőtt elpusztulnak.
- Manapság rengeteg kerti változata közül választhatunk, mivel számos szép hibridet állítottak már elő. A „Raspberry Ripple” Ökörfarkkóró különösen szép, mivel ez a molyhos ökörfarkkóró egy olyan fajtája, amelynek málnavörös virágai vannak a szokásos sárgával ellentétben.
Kerti ruta
- A Kerti rutát (Ruta graveolens) a kegyelem gyógynövényének is nevezik – erről Shakespeare műveiben olvashat.
- A 16. században a templomokban egész bokrokat neveltek, hogy a bűnbánat és Isten üdvözítő kegyelmének jeléül a hívek szenteltvízzel locsolják őket.
- Már Hippokratész is használta a rutát gyógyászati célokra, görcsök, különféle ízületi- és izomfájdalom és köhögés kezelésére.
- És akkor jöjjön a legérdekesebb dolog a rutáról: annak idején ez a kerti növény került be a híres nevezetes „Thieves Vinegar”-ba (vagyis Tolvajecetbe). Ez egy varázserejű szigorúan titkos főzet volt a középkorban, amely lehetővé tette a tolvajok számára, hogy a bubópestisnek áldozatul esett halottak értékes holmiját kifosszák – anélkül, hogy a fertőző holttestek közelségétől maguk is megbetegedtek volna. A gyógynövény olyan erősen aromás és keserű volt, hogy képes volt megakadályozni a betegség terjedését azáltal, hogy elűzte a rovarokat és kártevőket, így például a bolhákat – vagyis a pestis fő terjesztőit azokban az időkben. A kerti ruta nem meglepő módon ma is kiváló rovarriasztó.
- A ruta egy kisméretű kerti növény. Kékesszürke lombozatú, jól illeszkedik más színű növényekhez. Növekedése bokorszerű, körülbelül 90cm magasra nő, és apró sárga virágokat hoz. A tarka zsályákkal együtt nagyszerű szegélynövényként szolgálhat a kertekben.
- A kerti ruta hasznos gyógynövénynek számít – de van róla néhány negatív hiedelem, ami a régmúltból ered. Valójában a „rue” ige is a növény nevéből származik. Valamit megbánni azt jelenti, hogy mélyen sajnáljuk, hogy megtörtént – általában azért, mert frusztráló, szomorú vagy fájdalmas volt. De miért egy növénytől vettük ezt a kifejezést? Mint azt sok kertész tudja, a kerti ruta leveleinek érintése rendkívül kellemetlen (irritáló) lehet a bőrre nézve. Kétségtelen, hogy azok, akik megbotlottak a kerti rutában, mélyen megbánták azt – és a sajnálatos élményeket túlságosan is könnyen a bánathoz hasonlították, így született meg a „megbánod a napot” (egy Shakespeare-sor), sőt a „bánat és siránkozás” kezdetű mondás is.
Gyűszűvirág (Digitalis)
- A gyűszűvirágot (Digitalis) az ókorban gyógyszerként használták, de még ma is alkalmazzák egyes szívgyógyszerekben. A növényből kivonható szívglikozid, a digitalin kis dózisban segíthet a szapora szívverés és a ritmuszavarok csillapításában. Ennek a gyönyörű virágnak az összetevőit azonban a régi időkben méregként használták, mivel ugyanezek a szívglikozidok rendkívül toxikus hatásúak – ezért jobb, ha távol tartjuk a háziállatoktól és a kisgyermekektől.
- A növény angol neve Foxgloves, ami annyit tesz, mint rókakesztyű vagy egy kicsit szebben a róka kesztyűje. Természetesen a rókák soha nem viseltek kesztyűt, de ezt az elnevezést Angliában már a tizennegyedik században feljegyezték. Valószínűleg a „népi kesztyű” (folks glove) kifejezés torzulásáról van szó.
- M. Grieve szerint a „good folk” régen a tündérek egyik ritkán használt elnevezése volt – és úgy tartották, hogy ezek a kis lények a virágok belsejében laknak, és ezért meglehet, ők felelősek azok jó és rossz erejéért. A virágok heliotrópok, követik a fényt. A régi időkben, amikor az emberek még erősen hittek a tündérekben, azt mondták, hogy a növény minden arra járó tündér irányába fordul.
- A Sárga gyűszűvirág (Digitalis lutea) a kertben, más növények között, erdős környezetben nő. Ezek a virágok kétnyáriak: az egyik évben leveleket hoznak, a következő évben pedig virágszárat.
- A Piros gyűszűvirág (D. purpurea) elragadó halványlilás máskor bíborszínű virágokat hoz. A növény magas, tekintélyes virágai lélegzetelállítóan szépek, és még az alkonyat beálltával is láthatók.
- A gyűszűvirágnak számos hibrid fajtája kapható, így akad néhány barack és rózsaszín árnyalatú is.
Mérgező növények – Havasi sisakvirág
- A gyűszűvirághoz hasonlóan számos más rendkívül mérgező növény van, amelyek gyönyörűek és gyakoriak a kertekben – de egykor szoros összefüggésbe hozták őket a gonosz boszorkányokkal és azok aljas tetteivel.
- Az Aconitus napellum, más néven Havasi sisakvirág, egy roppant vonzó növény, amelynek kis kékeslila virágai úgy néznek ki, mint egy sisak, innen ered a köznapi elnevezése is.
- A növény legkisebb részének elfogyasztása is halálos lehet ( a szívglikozidokat tartalmaz), így még a bőrrel való túl intenzív érintkezése is veszélyes lehet! Aki a növényt meg akarja fogni – és ebbe beletartoznak a gyógynövényeket egykor orvosságként használó hajdani füvesemberek is –, annak ajánlatos kesztyűt viselnie.
- Bár gyönyörű növény, a legjobb, ha háziállatok és gyerekek elkerülik, csakúgy, mint a többi olyan összetevőt, amelyet a néphagyomány szerint az ősi boszorkányok használtak – beleértve az olyan népszerű kerti virágokat, mint a Nadragulya, a Hunyor és a Bolondító beléndek. Ezeket a mérgező gyógynövényeket régen állati zsiradékkal és más összetevőkkel keverték össze, hogy egy „repülő balzsam”-nak nevezett erőteljes hatású kenőcsöt készítsenek belőlük, amelyet a boszorkányok mágikus célokra használtak. Lehetséges, hogy a felhasznált alapanyagok nem is mérgezték meg őket, mivel a növények helyileg (bőrön át) sokkal lassabban szívódnak fel a szervezetben, mintha elfogyasztanák őket. De az biztos, hogy a sok méreganyag hallucinációkat okozott nekik – ez segítette őket az asztrális utazásokban, a képzeletbeli repülésekben és a seprűnyélen közlekedő más boszorkányokkal való találkozásokban. Természetesen a boszorkányok a valóságban nem repültek seprűnyélen, és a boszorkányság, a wicca vagy más pogány hiedelmek modern gyakorlói ma már nem nyúlnak ezekhez a mérgező növényekhez úgy, ahogy a történészek szerint a középkori boszorkányok tették.
- Észak-Angliában Northumberland hercegnője az Alnwick kastélyban a nagyközönség számára megnyitott, lenyűgöző kertje részeként egy méregkertet is létrehozott. Ez bár rendkívül kísérteties és félelmetes, meglehetősen tanulságos is, hiszen segít felismerni az embereknek a potenciálisan veszélyes növényeket, amelyeket egyébként meglehet, ártalmatlannak hisznek.
Varázslatos fűszernövények
A kertek igazán gazdagok és hasznosak lehetnek – különösen a főzésre, gyógyításra, szépségápolásra és az élvezeti célokra szánt fűszerek termesztése szempontjából.
Érdekes módon rengeteg mágikus színezetű legenda maradt ránk a legkedveltebb konyhai fűszernövényeinkről. Ezek némelyike egészen lenyűgöző!
Angyalgyökér
- Ahogy a neve is sugallja, ez minden bizonnyal egy angyali növény, amely tele van jóságos varázslatokkal!
- A legendák szerint egy szent szerzetes álmában egy angyallal beszélgetett, aki megmutatott neki egy gyógynövényt, amely képes volt meggyógyítani a bubópestist – és ez történetesen az angyalgyökér volt.
- Az angyalgyökér a kert látványvilágának szempontjából meghatározó növény. A levelei és szárai, ha nagyon korán levágják, kandírozva, rágcsálnivalóként fogyasztva nagyon ízletesek.
Édeskömény
- Ezt a jótékony gyógynövényt régen az ajtók fölé akasztották, hogy megakadályozzák az ördög (vagy a boszorkányok) sötét mágiával való behatolását az otthonokba – és ugyanebből az okból édesköménymagot tettek a kulcslyukakba is.
- A fűszer ánizsos ízű, és ha egy kicsit rágcsálunk belőle, segíthet enyhíteni a hányingerünket.
- Dekoratív kerti növény, még akkor is, ha nem azért ültetjük, hogy zöldségként takarítsuk be. Az édeskömény bronzszínű fajtája különösen szép!
Oregánó
- E különleges fűszer szó a görög „oros” és „ganos” szavakból származik – ami „hegyet” és „örömöt” jelent –, és a legendák szerint az öröm hírnöke, bárhol is terem.
- Az ókori Rómában a menyasszonyok és vőlegények megkoronázására használták, hogy további boldogságot kívánjanak nekik.
- Az oregánó virágai nagyszerű mediterrán hangulatot árasztó szegélynövények, amelyek nagyon szívósak, és egész nyáron virágoznak.
Petrezselyem
- Bár a petrezselyem egy kedves és szerény fűszernövény, amelyet gyakran használnak a konyhában, egyes észak-európai kultúrában – különösen az Egyesült Királyságban – elterjedt róla, hogy az ördöghöz tartozik.
A növény köztudottan lassan csírázik, és a régi történetek szerint hétszer ment el az ördöghöz és vissza, mielőtt kicsírázott volna. A magokat, amelyek nem nőttek ki, maga a Sátán tartotta meg.
Rozmaring
- A rozmaringról egykor széles körben úgy tartották, hogy egyfajta védelmező gyógynövény.
- A középkorban úgy gondolták, hogy elűzi a gonosz szellemeket és a boszorkányokat, ezért néha a sírokba cseppentették a belőle készült főzetet.
- A szakácsok által kedvelt alapanyag, amely a kertben is mutatós cserjének számít.
Zsálya
- A zsályát egykor Európában és Ázsiában is számos régi füvesember nevezte mindenható gyógyírnak – egyes arab orvosok még abban is hittek, hogy halhatatlanságot okozhat.
- A zsályának számos fajtája létezik. Az orvosi zsálya (S. officinalis ‘Icterina’) kiváló szegélynövény, bár csak 4° C feletti hőmérsékletet visel el.
- A S. microphylla „Hot Lips” egy modern fajta, amely élénkpiros és fehér, mutatós virágai miatt nagyon népszerű.
Rózsák: A szerelem virágai
- A rózsa évszázadok óta közkedvelt virágzó növény, ezt a nézetet a világ legkülönbözőbb kultúráiban is osztják. A legenda szerint egykor minden rózsáról azt gondolták, hogy fehér – egészen addig, amíg Vénusz, a szerelem római istennője meg nem vágta magát a tüskéivel, és vérével örökre vörös színűvé változtatta a virágot. Emiatt a rózsát sokan a szerelemmel és a romantikával azonosítják.
- A rózsával kapcsolatban azonban vannak más népi hiedelmek is, amelyeknek semmi közük sincs a szerelem klasszikus értelmezéséhez. A Cherokee rózsa – tudományos nevén Rosa laevigata, Georgia állam virága – legendája például egy olyan fajtához köthető, amely eredendően Kínából érkezett az Egyesült Államokba. Azt mondják, hogy miután a tragikus Könnyek ösvényét végigjárt cseroki anyák és nők meggyászolták az elesetteket, könnyeikből gyönyörű fehér rózsák hajtottak ki, amelyek emlékeztetőként elterjedtek az egész országban.
- A R. laevigata a legtöbb helyen megél, de a jó vízelvezetésű talajt és a félárnyékot kedveli. Szívós és termékeny növény, amely képes túlélni a szárazságot. Ez a kúszórózsa örökzöld évelőként az USa területén, a kaliforniai térségben él.
Összegzés
Rengeteg csodálatos növény és fa van, amiket a kertjében termeszthet – és amelyek közül sokan komoly folklórmúlttal rendelkeznek. Némelyikük csodaszép, ám akadnak közöttük olyanok is, amelyek meglehetősen veszélyesek.
Ha azt fontolgatja, hogy a cikkben szereplő növények bármelyikét a kertjébe ülteti, ügyeljen arra, hogy elegendő felvilágosítást kapjon a mérgező és veszélyes növényekről, különösen abban az esetben, ha kisgyermekei és háziállatai vannak.
A növények misztikus történelmi múltja lenyűgöző, annyi biztos – ugyanakkor a megfelelő kertészeti ismeretekkel és óvatossággal még a legvarázslatosabb és legabszurdabb növényekkel is foglalkozhatunk.
A cikket fordította: Ordódy Eszter