Házikert

Vigyázat! A magaságyásokban telelő egerek hantavírust terjeszthetnek

Agrofórum Online

Az ember azt hinné, hogy a magaságyásokba ültetett zöldségek és gyümölcsök sokkal biztonságosabb körülmények között termeszthetők, mint a szabadföldiek. Nem árt azonban, ha tudjuk: az egerek előszeretettel telelnek át a magaságyásokban, és nem ritkán hantavírus-hordozók.

A hantavírus a bunyavírusfélék családjába tartozó vírus, amely sajnálatos módon az emberre nézve is veszélyes, mivel haemorrhágiás lázat okozhat. Ez azt jelenti, hogy a láz vérzéssel járhat. A vérzés különböző formákban jelentkezhet, például orrvérzés, bőr alatti vérzések vagy belső vérzés.

Hogyan jöhet létre a fertőzöttség?

Az ember a magaságyásban lévő, állati vizelettel szennyezett vízzel vagy talajjal érintkezve kaphatja el a fertőzést. A kórokozó leggyakrabban belégzés útján, a légutakon keresztül hatol be a szervezetbe a megszáradt vizeletből képződő porral együtt, de bőrön keresztül (kiváltképp sérült bőrfelületeken) is nagy a fertőzés veszélye.

A vírust elsősorban a mezei pockok, patkányok és az egerek terjesztik, így a véletlenszerű, harapással történő fertőzés veszélye is fennáll.

Legyünk óvatosak!

Ahogy közeledik a tavasz, időszerűvé válik, hogy előkészítsük a magaságyásokat az elkövetkező szezonra. Legyünk azonban nagyon óvatosak! Az egerek szeretnek a magaságyásokban téli álmot aludni, így könnyen elkaphatjuk tőlük a hantavírust.

Természetesen a kert bármely szegletében találkozhatunk egerekkel (és így a hantavírussal is), de erre nagyobb az esély a téli álomra alkalmas helyeken, így a magaságyásokban, fáskamrákban, raktárakban, pincékben, garázsokban.

Aki például a következő vetésre készíti elő, és e célból felássa a magaságyást, az könnyen egérfészkekkel találhatja szembe magát, amelyek az év ebben az időszakában még tele lehetnek egerekkel. Az egerek, valamint a búvóhely kiásásakor felkavart por komoly veszélyforrást jelentenek az emberre nézve.

A hantavírus tünetei

A hantavírus-fertőzés tünetei az influenza tüneteihez hasonlóak, lázzal, valamint erős fej-, gyomor- és hátfájással járnak. Elszigetelt esetekben vesekárosodást is okozhatnak. Ha akut tünetek jelentkeznek, azon nyomban orvoshoz kell fordulni, a fertőzést pedig jelenteni kell.

Veszélyben a gazdák és a kertbarátok

Mivel a kerti munkák elvégzése közben lehet a leginkább elkapni ezt a kórokozót, különösen a gazdák, a kertészek és a kertbarátok vannak kitéve a hantavírus-fertőzés veszélyének. A fertőzött port raktárak és istállók takarításakor vagy kertészkedés közben keverhetik fel, ezért célszerű a kerti/takarítási munkák elvégzése alatt megfelelő védőruházatot viselni.

Hogyan kerülhető el a fertőzés?

  • Viseljünk védőszemüveget, finom porvédő maszkot, eldobható overallt és hosszú szárú kesztyűt, valamint zárt cipőt.
  • Előzetesen permetezzük le a szennyeződést vízzel.
  • Ne használjunk porszívót, mert az is terjeszti a vírusokat.
  • Az egértetemeket és az ürüléket fertőtlenítőszerrel fújjuk le, ezután dobjuk ki őket egy lezárt műanyag zacskóban a háztartási hulladékkal együtt.
  • Munka után alaposan tisztítsuk meg és fertőtlenítsük le a kezünket.
  • A kint végzett takarítás után ne lépjünk be a lakásba a kint viselt, szennyezett ruhában.

(Fotó: Alexa/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Térképre kerülnek a patkányok!

2020. november 26. 14:31

Már több ezren kitöltötték azt a kérdőívet a Sokk a rovar Facebook-oldalon, amelynek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet. Az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okoznak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Eredményes a szőlő-bor kutatás-fejlesztési kiválósági központ létrehozása Egerben

2019. február 13. 14:47

A kiválósági központ kiemelt feladatai között szerepel a szőlő klón- és fajtahasználat újragondolása, innovatív növényvédelmi megoldások kidolgozása, továbbá a magyar szőlő és bor világsikerének előmozdítása.

Házi készítésű trükkök vadon élő állatok ellen – vagy épp értük

2024. november 3. 08:10

Nem kell feltétlenül bevásárolni ahhoz, hogy a körülöttünk élő állatokat elriasszuk vagy magunkhoz vonzzuk. Néhány egyszerű megoldást mutatunk.