Szakcikkek

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

A klímaváltozás hatására egyre enyhébbek a telek hazánkban. Ennek köszönhetően számos olyan madárfaj látható november és február között, amelyek vagy az egyedszámuk, vagy pusztán a faj téli jelenléte miatt számítanak érdekesnek. Most, hogy itt a tavasz, érdemes megnézni, hogy milyen különleges előfordulások történtek a délkeleti országrészben.

A Magyar Madártani Egyesület időnként hírt ad érdekességekről, ilyen volt a darvak rekordszámú telelése vagy az aranylilék tömeges korai jelenléte, azonban ezeken kívül több érdekes megfigyelést is tettek, amelyekkel ritkán találkozik a madarász.

Lenyűgöző ritkaságok

A sándorfalvi Fertő elnevezésű halastavakon egy kis kócsag töltötte a telet. Folyamatosan lehetett látni, jól repült, láthatóan épen és egészségesen vészelte át ezeket a hónapokat. Ez azért érdekes, mert ez a faj hosszú távú vonuló. Normál körülmények között a Nyugat-Száhelben, illetve a szubtrópusi tájakon tölti a hideg évszakot.

Kis kócsag
Kis kócsag (fotó: Mészáros Csaba)

Még december végén és január elején is lehetett találkozni négy ezüstlilével a pusztaszeri Vesszős-szék nevű szikes tavon. Ők ugyan novemberig láthatóak halastavakon, de a téli megfigyelések azért is nagyon ritkák, mert ez a faj a telet az Egyenlítőtől délre tölti.

Ezüstlile
Ezüstlile (fotó: Mészáros Csaba)

A nagy póling ugyan általában látható enyhébb teleken, de az elmúlt tél azért érdekes, mert a szegedi Fehér-tó lecsapolt tavain több mint 300 madár telelt át. Napközben a környező gyepeken, illetve a frissen lecsapolt tavakon bogarásztak, táplálkoztak. Esténként pedig a nagy tavak egyikére húztak be csapatosan éjszakázni.

Nagy pólingok
Nagy pólingok (fotó: Tokody Béla)

A parti madarak közül a füstös cankó nagy csapatai még november közepén is láthatóak. De ez a szép, a tundrákon költő faj szintén Afrikában tölti a telet, ritkán látható januárban. Egy példány többször is szem elé került januárban a szegedi Fehér-tavon.

Füstös cankó
Füstös cankó (Mészáros Csaba)

A szürke cankó közeli rokona az előző fajnak. Rendszeres őszi átvonuló, a teleket a Mediterráneumban tölti, ritkán marad itt egy-egy példánya. Januárban többször távcső elé került, szintén a szegedi Fehér-tavon.

Szürke cankó
Szürke cankó (fotó: Mészáros Csaba)

Szintén parti madár a billegetőcankó, amely nagyon ritkán szokott télire is maradni, de egy madár először a Maty-éren tűnt fel. Később valószínűleg ugyanaz az egyed átment a mórahalmi Nagyszéksós-tóra. Ez a szép kis madárfaj nálunk viszonylag ritka fészkelőfaj, a teleket Észak-Afrikában és a Közel-Keleten tölti.

Billegetőcankó
Billegetőcankó (fotó: Engi László)

A pásztorgémek már otthon érzik magukat

A pásztorgém egy jövevényfaj a hazai madárfaunában, először 2011-ben költött, néhány éve már a szegedi Fehér-tavon is van egy kisebb költőállománya. Az állomány nagyobbik része vonuló, azonban a tömörkényi Csaj-tavon, illetve a szegedi Fehér-tavon is kitelelt egy-egy kisebb csapata. Maximum 21 példányt figyeltek meg együtt.

Pásztorgém
Pásztorgém (fotó: Tokody Béla)

A klímaváltozás madarakra gyakorolt hatását sok kutató vizsgálja, bizonyos fajokra pozitív hatással lesz, más fajokra negatív hatást gyakorol. A jövőben nagy valószínűséggel számíthatunk hasonló jelenségekre, így nagyon fontos követni ezeket az egyelőre érdekes jelenségeket.

Dr. Tokody Béla

(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Ragadós száj- és körömfájás: a tenyésztő szemével

2025. április 8. 10:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése hazánkban jelentős állategészségügyi téma. Az egyik legagresszívebben terjedő vírus legutóbb a '60-as '70-es években ütötte fel a fejét Magyarországon.

Mennyi ideig kell még a kertben elviselni a poloskákat?

2024. október 4. 04:40

Itt van az ősz, de nem akar véget érni a poloskainvázió a kertemben. Mennyi ideig kell még elviselni a poloskákat?

Mivel tudom kezelni a sárguló kenderpálmát?

2023. október 7. 04:38

Mi baja lehet a kenderpálmáknak? Mivel tudom őket kezelni, ha még menthetők egyáltalán? Nyáron ültettük ki a helyükre, nagyon elszomorodott állapotban vannak.

Egy új betegség tünetei láthatók a platánfa fiatal hajtásain?

2023. szeptember 10. 04:39

Kertünk dísze egy magas platánfa a gyep közepén. Az utóbbi években egyre gyakrabban figyeltem meg rajta a fiatal hajtások leveleinek torzulását és elszáradását. Színe fehéres, nem sötét. Egy új betegségről van szó? Hogyan tudunk védekezni ellene?

Meddig várjunk a gyep utolsó nyírásával?

2023. november 19. 04:38

Meddig érdemes várni ősszel a gyep utolsó nyírásával? Válaszukat előre köszönöm!