Nagyvilág

Hallépcső: egyedi építmény született Kiskörén, vétek kihagyni

Agrofórum Online

Valószínű, hogy tegnap nem én voltam az egyetlen az országban, aki a hőmérőre pillantva feltette a kérdést: „Meddig tart ez még?”. A választ nem tartalmazza ez a cikk, sőt még a klímaváltozás okaival, következményeivel sem foglalkozunk. Viszont adunk egy javaslatot, hogy hová érdemes a hosszúra nyúlt kánikulában ellátogatni, úgy, hogy a felüdülés mellett érdekes információhoz is jussunk.

Habár egész évben látogatható, de a forró nyári hónapokban kimondottan jó úti cél lehet a Kiskörei Hallépcső, amely – közel sem mellékesen – Közép-Európa legnagyobb ökológiai halfolyosója.

A halfolyosó biztosítja a kapcsolatot a Tisza-tó és az akár 10 méterrel alacsonyabb vízszintű Tisza folyó között.

A hatalmas szintkülönbség és a vízlépcső zárt zsilipjei megakadályozták a halakat a természetes vándorlásukban a tó és a folyó között, ez pedig azt jelentette, hogy nem fértek hozzá a megfelelő táplálékhoz, telelő-, és ívóhelyekhez.

Mindezek miatt úgy döntöttek a szakemberek, hogy hallépcsőt hoznak létre 2014-ben. A tervekhez, a szándékhoz szükséges forrásokat pedig az Európai Unió biztosította. A Komplex Tisza-tó projekt keretén belül, európai példák alapján épült meg a Kiskörei Hallépcső.

Azt, hogy melyik típusú halátjárót célszerű megvalósítani, a helyi viszonyok határozzák meg. A természetközeli átjárók, nevüknek megfelelően, igyekeznek természetes hatást kelteni, míg a műviek rendszerint betonból épülnek. Ha csak számokkal szeretném bemutatni, hazánk és Közép-Európa leghosszabb hallépcsőjét, akkor az így nézne ki:

1400 méter, 37 lépcső, 10 darab medencesor, több mint 40 halfaj.

Érdemes azonban kicsit többet is beszélni erről az építményről. Tehát a halfolyosó közel 1400 méter, amely zúgókkal, kisebb vízesésekkel tarkított. 10 db természetközeli medencesort alakítottak ki. Az, hogy sikeres volt mindez, jól tükrözi, hogy a felső és az alsó halállomány egyedei megtalálhatóak a medencékben.

Ponty, busa, réti csík és compó mellett a menyhalak és márnák, balin, törpeharcsa, bodorka, veresszárnyú keszeg is előfordul itt.

Ha a hallépcső gátjánál lévő kémlelőablakot felkeressük, és azon átnézünk, akkor túlzás nélkül lenyűgöző a látvány. Ezidáig több, mint 41 halfajt figyeltek meg a Hallépcsőnél, olyanokat, mint a magyar bucó, vágócsík vagy széles durbincs.

Mindez pedig nemcsak a szakemberek számára lehetséges, az ablakokat, illetve a monitoringállomást turisták is felkereshetik. Bár mindenkit biztatok, hogy tegye ezt, de jól tudom, hogy ez nem mindenkinek lehetséges, így számukra a webkamerát ajánlom, amely a Hallépcső élővilágából ad némi ízelítőt:

KATTINTSON!

Ha már webes tartalmakról esik szó, akkor az alábbi videó érthetően, érdekesen foglalja össze azt, amit a Hallépcsőről tudni kell:

Van itt egyéb látnivaló is!

Ha már ott vagyunk Kiskörén, a technika iránt érdeklődőknek vétek lenne kihagyniuk a Kiskörei Vízlépcső részeként megépült, 1974-ben üzembe helyezett Kiskörei Vízerőművet. A létesítmény a 28 Megawatt beépített teljesítményével Magyarország legnagyobb vízerőműve.

Üzemlátogató túra jelentkezés: kiskore.szmg@kotivizig.hu

Azok, akik egyszerűen elhevernének a füves tóparton és csak hűsölni akarnak, azoknak a kiskörei strand nem okoz csalódást. Csúszda, vízi játszótér, napozóstég, röplabda- és focipálya mind megtalálható itt.

A vízre tervezett kiránduláshoz pedig kölcsönözhető, SUP, kenu és kajak is. Borúsabb időjárás esetén remek opció lehet a Köre Kikötőnél kialakított épületkomplexum, amelynek része a két összefordított csónak képét mintázó kilátó. Jó pár kilátó léte erősen megkérdőjelezhető hazánkban, de erre valóban érdemes felkapaszkodni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Szinte lehetetlen lesz hosszú távon fenntartani az alföldi erdőket

2025. január 7. 11:40

2024 nyara hazánkban és globálisan is a legmelegebb a mérések kezdete óta. A nyári középhőmérséklet 2,7 fokkal haladta meg az 1991-2020-as átlagot.

A világ legdrágább szobanövényei

2024. december 17. 08:10

Vannak olyan szobanövények, amelyek sokkolóan magas árral rendelkeznek. Vajon miért kerülnek olyan sokba egyes növények? Melyek ezek?

Meglepő: a cipőiparban is hasznossá teszi magát a BASF

2024. szeptember 16. 14:40

A Make the Move (Mozdulj rá) mottó alatt a BASF olyan anyagokat és technológiákat mutat be, amelyek célja a könnyebb, kényelmesebb és hihetetlenül tartós cipők létrehozása.

Megjelent a Fa Book frissített verziója a kirándulószezonra

2020. szeptember 15. 09:50

350 képpel és csaknem 20 erdőtársulással bővítette fahatározó mobilalkalmazását az Országos Erdészeti Egyesület. Az ingyenes applikációban tovább finomodott a felhasználói élmény, teljesen megújult a megszerzett tudást ellenőrző beépített kvízjáték, és jelentősen kibővült a fényképek adatbázisa. Az Egyesület az új verzió kiadása alkalmából nyereményjátékot hirdetett meg a Facebookon, amely az alkalmazás használatára és a beazonosított fákról készített képek posztolására invitálja a természetbarátokat.

A természetjárás szabályai

2023. május 30. 06:38

Beköszöntött a várva várt jó idő, és felbuzdulva a kedvező időjárási előrejelzésen, sokan tervezünk kirándulni menni. Akárhova vezessen is az utunk, a természetjárásnak nagyon fontos szabályrendszere van, aminek a betartásával megelőzhetők a balesetek és a természeti értékek megrongálása.

Tanúhegyeket mászva 3. rész: Haláp

2023. február 4. 05:36

A Tapolcai-medence északi szélén magányosan álló, félig elbányászott vulkáni hegy, a Haláp (358 méter) furcsa, rendellenes sziluettjével első látásra kilóg a klasszikus balatoni tanúhegyek közül.

Tanúhegyeket mászva 5. rész: Badacsonyi Kőkapu és kilátó

2023. április 17. 05:36

A Badacsony közkedveltsége még a többi tanúhegyhez viszonyítva is kiemelkedő. Rengeteg magaslatáról nyílik pompás rálátás a környékre, ezeknek pedig egy igazi kuriózuma a Kőkapu kilátópont.