12℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növénytermesztés

A kukorica virágzásának jellegzetességei és az arra ható tényezők

Agrofórum Online

A gazdálkodók valamikor evidensnek tartották, hogy a kukorica beporzása végbemegy, azzal kapcsolatban nekik semmilyen feladatuk sincs. Ma, amikor a klímaváltozás egyre inkább bizonyítást nyer, a szélsőséges időjárási helyzetek között az extrém esőzések és az elnyúló aszályos periódusok, valamint a hőmérsékleti szélsőségek jelentősen ronthatják a kukorica termékenyülését.

Az abiotikusnak mondott stressztényezők mellett a kukoricabogár kártétele, a tőszámsűrítés és a kukoricavonalak beltenyésztéses leromlása ugyancsak okozhatnak termékenyülési problémákat. Az elmondottakból kiderülhetett, hogy hazánkban ma lényegesen nagyobb a kockázata a kukoricatermesztésnek, mint néhány évtizeddel ezelőtt volt. Érdemes tehát mérlegelni a kockázatokat és azok csökkentésének lehetőségeit.

A kukorica virágzásdinamikai összefüggései

A kukorica (Zea mays L.) egyszikű, egylaki, szélporozta növényünk, amely hím- és nővirágzattal is rendelkezik. A rovarporozta növényektől eltérően itt a termékenyülés a pollennek a címer irányából történő lehullása és elsodródása, majd annak a ragacsos felületű gyéren szőrözött bibeszálakon való rögzülése és tömlőképződése után történhet meg. A kukorica alapjában véve idegen beporzású növény, de az önbeporzásra is van statisztikai esélye. Tekintsük át, hogy milyen tényezők hatnak a beporzásra, amely önbeporzás és idegenbeporzás is lehet.

A pollen a növény tengelyének csúcsán elhelyezkedő hímvirágzatban (címer) képződik, fajtától és éréscsoporttól függően kb. 180-250 cm magasságban. A női vagy torzsavirágzat (1-3 db) a szár közepénél, vagy annál kissé alacsonyabban és magasabban álló levelek hónaljában fejlődik, 80-130 cm körüli magasságban.

A címer főtengelyből és mellékágakból áll. A címer főtengelyén és minden ágán kettős virágzatú kalászkák sorakoznak pelyvalevelek takarásában. Egy kifejlett címer, akár 1000 kalászkát is tartalmazhat. A címerek merisztémáinak kifejlődése a tavaszi lehűlések hatására zavart szenvedhet. A kisebb és kevesebb elágazást tartalmazó címerek pollenprodukciója arányosan csökkenni fog. A virágzatok három-három porzót tartalmaznak, melyek a beporzás idején szabaddá válva, porzószálakon csüngve szórják szét a polleneket. Viharos időjárás hatására a porzók gyorsabban kiürülnek, vagy le is szakadhatnak a porzószálakról.

A kalászkák a főtengely közepén nyílnak legkorábban, majd onnan lefelé és felfelé, később pedig a mellékágakon folytatódik a porzók kiszabadulása, ezzel pedig a pollen kiszórása, egy nyitható és zárható póruson keresztül. A teljes címer kalászkáinak kinyílása nagyjából egy hetet vesz igénybe. A nyitás a délelőtti és késő délutáni órákra jellemző, amikor száraz és meleg viszonyok uralkodnak. A kiszórt pollen mennyisége a teljes címerre vetítve milliós nagyságrendű, de jelentős eltéréseket publikáltak a különböző szerzők (3-40 millió db). A nedvesség, különösen pedig a csapadék a pollentömlők záródását eredményezi. A pollen átnedvesedése annak megduzzadásához és felrepedéséhez, ezzel a pusztulásához vezet. A csapadékos időjárás tehát kifejezetten kedvezőtlenül hat a pollenszórásra és a pollen életképességére, végeredményben terméketlen csövek képződéséhez vezethet.

A pollenek mérete a nm (nanométer) mérettartományban van. A kukorica pollenje azonban a nagyobb és nehezebb pollenek közé tartozik, amely viszonylag gyors süllyedést eredményez a kiszóródás után (szabad szemmel is jól megfigyelhető a süllyedés). A kiszóródást jelentősen befolyásolja a légmozgás, amely egyben az elsodródásra is hatással van. Már egy enyhe légmozgás is azt eredményezi, hogy a pollentömlők mozgásba lendülnek, a belőlük kihulló pollen pedig a szomszédos, vagy távolabbi tövekre, illetve sorokra jut. A sikeres idegen termékenyülés feltétele leginkább az enyhe légmozgások idején áll fenn. Ilyenkor az elsodródás gondoskodik az idegen bibe eléréséről, de nem akadályozza a pollennek a bibeszálon való rögzülését sem. A címer térszerkezete, különösen az oldalágakon elhelyezkedő kalászkák egyértelműen az idegen beporzást szolgálják, míg a főág kalászkái nagyobb valószínűséggel okozhatnak önbeporzást.

A pollent ugyan rövid – perces vagy órás – életkorral jellemzik, ez azonban rendszerint nem akadálya a sikeres termékenyítésnek. Hűvös és párás levegőben akár egy hétig is életképesen tartható a pollen, ezt a megoldást elsősorban nemesítési feladatok céljából alkalmazzák. A szabadföldön talajra lehullott pollenre rendszerint a pusztulás vár. Csak a még le nem hullott pollen számít potenciálisan termékenyítőképesnek. A kihullástól a talajfelszín eléréséig szélcsend esetén másodpercekben mérhető az idő. 1 m/s sebességű légáramlat 5-10 perc alatt még egy 50 ha nagyságú táblából is elszállítaná a pollent, ha a kiülepedéssel nem számolnánk.

Ennél a sebességnél az ülepedést figyelembe véve 2 m magasságból kb. 5-10 m-re sodródik el a pollen. Talán nem véletlen, hogy a hibridkukorica előállítása során az anyasorok száma nem haladja meg a 8-12 sort (5,6-8,4 m), melyeket általában 4 apasor követ. A pollennek tehát mindenképpen másodpercek, maximum percek állnak a rendelkezésére, hogy egy bibeszálhoz tapadjon. A címer és a nővirágzat között vertikálisan 1 m különbséggel számolhatunk, elsodródás esetén pedig ennél hosszabb utak megtételére van szükség a bibéig. Minél erőteljesebb a légáramlat, annál nagyobb távolság megtétele után süllyed a pollen a torzsavirágzat szintjéig. Az áramló rendszerek sebessége meghatározza az áramlás típusát. Egy kritikus pontig (Reynolds-szám) lamináris (lemezes) az áramlás, amely a sebesség további fokozásakor átcsap turbulens (örvénylő) áramlásba. A turbulens áramlás (víz esetén is) hordalékképzéssel és elszállítással jár.

Csatornázási feladatokban 1 m/s áramlási sebesség alatt kell tartani a víz sebességét, mert nagyobb sebességeknél megindul a földmedrű csatornák talajának eróziója. Esetünkben a hordalékot a felkapott talajszemcsék mellett éppen a pollen jelenti, amely erős szélben egyáltalán nem tud kiülepedni. Ezt támasztja alá az a megfigyelés, hogy a keletkezés helyétől 32 km távolságban is fogtak fel életképes kukorica pollent. A növényállományban törvényszerű turbulenciák egyre hígítják az adott tőről származó pollenek koncentrációját, közben pedig elkeverik azokat a szomszédos, vagy távolabbi tövekről származó pollenekkel. A pollenfelhő viszonylagos hígulása az öntermékenyülés esélyeit rontja.

Mennyi pollenre lehet szükség a biztonságos beporzáshoz?

A bibevirágzás kezdetét a reggeli órákban megfigyelt kevés bibeszál jelzi. A kezdő időpontot követő 2-3. napon a torzsavirágzat leginkább egy kisebb ecset pamacsához hasonlít. A bibeszálak sűrű kötege közel sík, de érdes, kb. 1 cm2 felületet alkot. Ez az állapot a legnagyobb esélyt kínálja a beporzáshoz. A bibeszálak egymást védik a kiszáradással szemben, amire nagy szükségük van, hiszen a légköri aszállyal jellemzett időszakok okozzák a legnagyobb termésveszteséget a gyenge termékenyülési ráta következtében.

Nem a pollen kiszáradása jelenti tehát a valós veszélyt, hanem a bibeszál vízvesztése, amely kevésbé lesz alkalmas a pollen befogására, vagy ha sikerül a befogás, akkor nagyobb ellenállást fejt ki a pollentömlő növekedésével szemben, akár blokkolhatja is azt. A becsült 1 cm2 felületet 500-800 db bibeszál csúcsa alkotja. Ugyanennyi pollennek garantáltan ide kell érkeznie, hogy a megtermékenyülés maradéktalanul megtörténjen. A problémát az jelenti, hogy a véletlenszerűen kihulló pollenek zöme célt téveszt. 70000 tő/ha növényállomány esetén 7 db tő jut 1 m2-re, melyekből kölcsönösen 6 db gondoskodik 1db kiválasztott tő beporzásáról. Összesen csupán 6+1 cm2 a beporzandó felület, miközben egy-egy tő elméletileg 1428 cm2 felületre szórja polleneit. A legnagyobb 800 bibe/torzsavirágzat értékkel számolva 1428×800=1,142,400 pollen lenne elegendő egy hibátlan beporzáshoz.

A természet annál bölcsebb volt, hogy megelégedjen ezzel a minimálisan szükséges szórásteljesítménnyel (láthattuk, hogy 3-40 millió pollent is termel egy-egy címer). 6 db szomszédos beporzó növénnyel számolva a példa alapján a tábla minden négyzetméterén minden egyes torzsavirágzat számára 6,450,400 db pollen az elméleti kínálat, ezzel szemben alaphangon is 3×6=18 millió pollen áll rendelkezésre. A szélirány bárhogy alakulhat, a szomszédos négyzetméterek felé gyakorlatilag ugyanannyi pollen távozik, mint amennyi az ellentétes irányból érkezik (a szegélyhatást ilyenkor figyelmen kívül hagyjuk). A pollenmérleg ez alapján viszonylag állandónak tekinthető. Fentiekből következik, hogy normál időjárási feltételek esetén minimális annak esélye, hogy a bibeszálak beporzatlanok maradjanak.

Nem beszéltünk még egy nagyon fontos tényezőről, nevezetesen az időtényezőről, amely nagyban befolyásolja a beporzási stratégiát. Ismeretes, hogy a címer előbb kezdi szórni a pollent, mint ahogy adott növényen megjelennének a bibeszálak. A címer és a torzsavirágzat csúcsra járatása tehát tövenként nem azonos időben történik. Erre minden szakember úgy tekint, mint az önbeporzás esélyének csökkentésére, mert amikor egy címer működése a legintenzívebb, akkor nem a „saját” torzsavirágzatát képes nagy valószínűséggel beporozni, hanem olyan szomszédos kukoricatöveket, melyek torzsavirágzata éppen a legalkalmasabb a beporzásra.

Virágzásdinamikai vizsgálatok

A 2002-2004 közötti években OTKA pályázat keretében szántóföldi kísérletekben vizsgáltuk két hibrid virágzásdinamikai összefüggéseit, köztük a proterandria értékeit. Több ezer tövön vizsgálódtunk, melyek eredményeit a pályázati jelentésben és további publikációkban közöltük. A kísérletek eredményei közül kiemeljük azokat, amelyekről feljebb még nem volt szó.

A virágzás elhúzódó folyamat. Egyetlen növény esetében is legalább egy hetet vesz igénybe, állomány szintjén azonban ennek közel kétszeresét mértük a sűrűbb állományokban. A címervirágzás átlagban gyorsabb lefutást jelzett (max. 11 nap), mint a torzsavirágzás (max. 13 nap). A virágzás elhúzódása az érés szempontjából kedvezőtlen, a beporzási biztonság szempontjából azonban kedvezőnek tekinthető. Jelentősen különböztek egymástól az eltérő génállománnyal rendelkező egykori hibridek (1. ábra).

1. ábra: A virágzás kezdete két hibridnél három tőszám kezelésben

Az MV-380 hibrid közel két nappal korábban kezdett virágozni a Norma hibridnél, virágzása azonban vontatottabban zajlott (az ábra ezt nem jelzi). A sűrítés teljesen eltűntette a hibridek közti különbségeket. Ez úgy volt lehetséges, hogy a Normánál alig volt különbség, az MV-380-nál pedig közel 4 nap késést okozott a sűrítés. A ritkítás is mindkét hibridnél késleltette a virágzás megindulását, azonban nem olyan mértékben, mint a sűrítés.A proterandria adatok jellegzetességeit a kiragadott 2002-es évben a 2. ábra mutatja.

2. ábra: A proterandria értékei a 2002-es szántóföldi kezelésekben

A hibridek között normál tőszámon a Norma jelzett magasabb különbséget (2,6 nap) szemben az MV-380 2,1 napos értékével. A sűrítés a proterandria vonatkozásában is kiegyenlítődést eredményezett (Norma 3,5 nap és MV-380 3,3 nap). A ritkítás hatására mindkét hibrid esetén jelentősen rövidültek az időintervallumok. A Norma esetén 2,0 napot mértünk, míg az MV-380-nál 1,6 napot. Ezek fél-fél nappal voltak rövidebb időintervallumok a normál tőszámú állományokon mért értékeknél.

Egyéb, beporzást veszélyeztető tényezők

Írásunkban nem szeretnék kitérni a kukorica beporzását veszélyeztető amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) kártételére és az ellene való védekezés lehetőségeire, mivel ma már szinte kötelező jelleggel védekeznek ellene a gazdálkodók.

Érdemes azonban röviden szólni arról a kedvezőtlen tendenciáról, amely a nemesítésben mutatkozik meg. A nemesítők olyan módon is próbálnak egyre nagyobb potenciális termőképességű hibrideket előállítani, hogy az újabb hibridek címerének méretét szisztematikusan csökkentik. A címer rengeteg energiát emészt fel a milliónyi pollen előállítása során, miközben a beporzáshoz szükséges pollenmennyiség bőven biztosított – gondolják. Az előbbi logika helyességét bizonyíthatja, hogy a kukorica éppen a virágzás idején igényli a legtöbb vizet a talajból. Úgy tűnik, hogy ma még elegendő a csökkentett kalászkaszám is a beporzás fenntartásához, de elérkezhet az a pillanat, amikor a hibridek az egyre gyakrabban jelentkező aszályos időszakok és viharok miatt a pollen viszonylagos hiányában nem lesznek képesek megfelelően termékenyülni. A címer drasztikus zsugorítása tehát kockázatot rejt magában.

*

Összefoglalva, a kukorica virágzása idején a sok csapadék és a légköri aszály is okozhat termékenyülési problémákat. Az esőzésekkel gyakran együttjáró viharok fizikai sérüléseket, a porzók leszakadását okozhatják, valamint felgyorsíthatják a porzók kiürülését. A címer bőséges pollentermeléssel rendelkezik a bibék maradéktalan beporzásához. Az erős szél azonban elszállíthatja a mezőgazdasági tábla légteréből a polleneket, mivel a pollen ilyenkor hordalékként viselkedik és szállítódik, azaz nincs esélye a kiülepedésre.

A kukorica hím- és nővirágzatai napokban mérhető különbséggel érik el az érettségüket. Az állományban beporzásra legalkalmasabb bibéket ezért rendszerint közeli tövek pollenei fogják megtermékenyíteni.

A pollen életképessége rendszerint nem akadálya a megtermékenyítésnek, mivel jó esetben másodpercek, esetleg percek alatt találkozik a bibével. A bibe vízvesztése azonban okozhat termékenyülési problémákat.

Felhasznált irodalom

  • Burucs Z.: Virágzásdinamikai vizsgálatok kukoricán. LIII. Georgikon Napok. Keszthely, 2011. szeptember 29-30. Abstrackt kötet.
  • Páldi E.: Abiotikus stressz tényezők hatása a kukorica (Zea mays L.) anyagcseréjére és egyedfejlődésére c. tematikus OTKA zárójelentése (T379897)
  • Rácz F. E.: Kukorica beltenyésztett vonalak pollentermelése frakcionált vetésben. Doktori (PhD) értekezés, Martonvásár, 2011.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

A szárazságtól való félelem miatt drágult a búza

2020. október 6. 06:02

A párizsi árutőzsdén is zöldben álltak a főbb számok, azaz drágultak a fontos agrártermékek. A malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza kereskedése is pluszt hozott.

DEKALB Kukorica – a szezon tapasztalatai, új hibridek

2020. november 25. 13:04

A DEKALB kukorica portfólióban idén négy, a 2021-es vetőmag szezonban pedig kettő új hibrid bevezetésére kerül sor. Egy új hibrid piacra vezetését több éves nemesítői és fejlesztői tesztelés előzi meg, különböző termésszinteken és termesztési technológián az ország számos pontján. Ennek legfőbb célja, hogy piacra kerülésig minél részletesebben megismerjük az új hibrid karakterisztikáját, csőflexibilitását, aszálytűrő képességét, általános agronómiai tulajdonságait a tökéletes pozícionálás érdekében.

A búza és a kukorica árát lenyomják a dél-amerikai esőzések

2023. október 31. 15:10

Az eladók dominálták a hétfői kereskedési napot a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,9 százalékkal lett olcsóbb. A repce 2,3 százalékos drágulása kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A SAATEN-UNION új hibridjeivel kitör a tömegből

2018. december 20. 10:00

A SAATEN-UNION legfrissebb hibridkukoricái sok magyarországi és európai helyszínen, változatos körülmények között elképesztő eredményekkel – a stabilan kiugró termést ötvözve a meglepően alacsony víztartalommal – bizonyították rátermettségüket.