Növénytermesztés

A nanobuborékok javítják a gyökerek állapotát és jobb minőségű paprikát eredményeznek

Agrofórum Online

A kaliforniai paprika, különösen a piros, a sárga és a narancssárga, mind Észak-Amerikában, mind az európai országokban folyamatosan a 10 legnépszerűbb zöldségféle között szerepel. Fontos azonban, hogy a növény népszerűségét kamatoztatni kívánó termesztők megértsék a termesztéssel kapcsolatos leggyakoribb nehézségeket. A paprika hosszú termesztési ciklussal bír, és különösen érzékeny a vízhiányra, ami minőségi romlást eredményezhet.

A Moleaer nanobuborékos technológiája oxigén nanobuborékokkal telíti az öntözővizet, ezáltal javítva a gyökérzet egészségi állapotát, valamint lehetővé teszi, hogy a növény több tápanyagot szívjon fel, és elősegíti a hasznos mikrobák elszaporodását, miközben csökkenti a káros talaj patogének jelenlétét. A nanobuborékok paprikára gyakorolt élettani hatását a NovaCropControl holland kutató- és tesztközpontban vizsgálták egy hosszadalmas teszt-sorozattal.

A tesztelés 20 hétig, májustól októberig tartott. A paprika termesztése fólia alatt történt. Az eredmények azt mutatták, hogy a Moleaer nanobuborék-technológia használata a gyökerek állapotának és fejlődésének javulásához vezetett, ami elengedhetetlen az életképesebb, a stresszel szemben is ellenállóbb termés kialakításához. A kontrollcsoporttal összehasonlítva, amelynek gyökérfejlesztési pontszáma 2,79 volt (5-ből), a Moleaer nanobuborékokkal kezelt növények gyökerei lenyűgöző, 3,25-ös értéket mutattak.

A nagyobb, fejlettebb gyökérzetnek köszönhetően a növények gyorsabban és hatékonyabban veszik fel a szükséges tápanyagokat, az új eljárásnak köszönhető rövidebb termesztési idő pedig több termesztési ciklust eredményez évente. A teszt kimutatta, hogy a nanobuborék-technológia 30%-os növekedést eredményezett az elsőosztályú zöldségfélék esetében, ami magasabb bevételt jelent a termelő számára. A paprikák ezzel a módszerrel hamarabb érik el a betakarítási szakaszt, ami további előnyt jelenthet a termelő számára, hiszen megfelelő ütemezés esetén ez jobb árakat eredményezhet, mivel a zöldség korábban, még a megrendelések előtt kerülhet a polcokra.

Hasonló eredményeket tapasztaltunk különféle növényeknél, különböző termesztési körülmények között, a holland üvegházakban vagy vertikális termesztésben lévő csúcstechnológiai körülmények között létrehozott környezetben, illetve a szabadföldi, talajban történő termesztésig. Ez a NovaCropControl tanulmány újfent alátámasztja az értékesítési stratégiánkat: az eredmények megerősítik a korábbi tapasztalatokat, miszerint a nanobuborékok javítják a gyökerek és a talaj egészségét, ami gyorsabb növekedést és jobb minőséget eredményez

– összegezte Sebastián Sánchez Gerritsen, a Moleaer kertészetért és mezőgazdaságért felelős globális vezetője.

Már két éve figyeljük a Moleaer nanobuborék-adagolási eljárásának előnyeit a kísérleteinkben. A mérések szerint figyelemreméltóan javult a növények vitalitása és terméshozama még a viszonylag ’tiszta’ vízzel is, amellyel a kísérleti létesítményünkben rendelkezünk. De el tudom képzelni, hogy a termesztők még ennél is nagyobb különbségeket fognak látni azokban a kultúrákban, ahol az öntözővíz rosszabb minőségű, mint nálunk

– tette hozzá Koen van Kempen, a NovaCropControl munkatársa.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: fertőz a nemezes és a szemölcsös gubacsatka

2022. június 15. 14:09

A csapadékot kapott tájegységekben megnőt a nedvességet kedvelő kórokozók fertőzési veszélye.

Hogyan fejlődik a vertikális gazdálkodási modell?

2023. április 5. 12:18

Mostantól 2050-ig a világnak 10 milliárd embert kell majd táplálnia. Az élelmiszer-ellátás azonban nem növekszik hatékonyan szerte a világon, és ugyanez igaz az elosztásra is.

Szénmegkötés növényi maradványokkal

2021. augusztus 12. 07:37

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem.

„Ne menj a növények közé, mert lisztharmatos leszel”

2023. június 10. 08:40

Egy termesztőkből álló csoport lépett be egy olyan részlegbe, ahol uborkakísérlet folyt, amely során a növények telis-tele voltak lisztharmattal.