Növénytermesztés

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

Agrofórum Online

A vetőmagágazatot képviselő Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács álláspontja szerint kulcskérdés, hogy a növénynemesítők a jövőben olyan fajtákat és hibrideket állítsanak elő, amelyek a változó klíma közepette is megfelelően tudnak teljesíteni. Az úgynevezett precíziós nemesítés lehet az egyik megoldás - ez került a szervezet által megrendezett szakmai fórum diskurzusának középpontjába.

Az Európai Unió Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én minősített többséggel megszavazták a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendelet tervezetét és ezzel előkészítették az utat a jogszabályi keret végleges megalkotásához. Riportunkban a precíziós nemesítési eljárást, annak szükségességét járjuk körül.

A téma kapcsán Prof.Dr. Palkovics Lászlót, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanárát kérdeztük. A szakértő szerint globális, és ennek megfelelően lokális szinten is rendkívül gyorsan változik a klíma, különösen ami a szélsőséges időjárási eseményeket illeti. Emellett olyan kórokozók, kártevők jelennek meg, amelyek sokkal melegebb vidékeken fordultak elő a múltban. Rendkívül nagy a nyomás a növénytermesztésbe vont kultúrákon, és a klasszikus nemesítés eszközei nem képesek lekövetni e folyton felbukkanó kihívásokat.

A GM (genetikailag módosított/genetically modified) növények lehetőséget kínáltak volna, de ez nagy társadalmi ellenállásba ütközött – mondta el Palkovics László riportunk során. Az ellenállás, valamint a biotechnológia fejlődése folytán alakult ki egy új eljárás, a precíziós nemesítés.

A különbség GM és precíziós nemesítés között

A GM szervezetek esetében idegen szervezetből származó gének, vagy génrészletek kerülnek a célszervezetbe. Ilyen módon érhető el a kívánt hatás, akár a növények vírusrezisztenciája területén. A precíziós génszerkesztés esetében azonban nem történik idegen genetikai állomány beépítése, hanem az ismeretek alapján a növények saját genetikai anyagát módosítják…

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

Az agrárinnováció társadalmi konszenzussal kezdődik

2018. december 3. 09:36

A precíziós nemesítés innovatív, versenyképes és biztonságos eszközt nyújt a magyar mezőgazdaság produktivitásának növeléséhez, a magyar gazdák termésátlagainak szignifikáns javításához.