Növénytermesztés

A repce innovatív vetésével jelentős megtakarítás érhető el

Sajtóközlemény: Vitafer Hungária Kft.

Nemcsak környezetvédelmi szempontból kedvezőbb, de gazdaságilag is jelentős megtakarítást eredményezhet a repce 75 centiméteres sortávolságba vetése - hívja fel a figyelmet az újfajta technológia előnyeire a Vitafer Hungária Kft.

A repce vetésénél általánosan elterjedt gyakorlat a dupla gabona-sortávolság, illetve azoknál a gazdaságoknál, ahol még foglalkoznak cukorrépa-termesztéssel, az 50 centiméter sem ritka. Az ennél nagyobb távolság viszont mindeddig nem volt jellemző.

„Az idei évben több esetben is javasoltuk a gazdáknak, hogy a megszokott helyett csökkentett,
75 centiméteres sortávolságban vessék a repcét” – mondta dr. Gerda Anikó növényorvos, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.

Sávpermetezéssel jelentős költségcsökkentés is elérhető

Míg a hagyományos technológiával a tőszám jellemzően hektáronként 380-400 ezer, az új módzser alkalmazásával ez 270 ezer csíra is lehet. Ebben az esetben ugyanakkor a vetéssel egy menetben tápanyagot is ki kell juttatni.

„Javasolt egyfelől egy komplex nitrogén-foszfor-kálium-tartalmú műtrágya, másfelől pedig egy 30% nitrogént tartalmazó oldat kijuttatása sávpermetezéssel” – hangsúlyozta dr. Gerda Anikó, aki hozzátette: ezzel a technológiával jelentős költségmegtakarítást is elérhetünk.

A vállalat egyébként a jövőben is igyekszik megtartani a repcetermesztésben ma ismert, valamint elfogadott innovatív és intenzív termesztéstechnológiai elemeket. Ennek köszönhetően már 2-4 leveles korban javasolják a Vitafer Macro P nevű termék használatát. Amíg tavasszal a repce állománya nem záródik, sávpermetezéssel közvetlenül a növényre juttatva. Várhatóan ez április végén, május elején következik be. Ettől kezdve viszont már itt is szükségessé válik a teljes felület kezelése.

„A repceállomány záródásáig tehát minden növényvédelmi műveletet, így a Vitafer lombtrágyák kijuttatását is sávpermetezéssel végezzük. Ez egy olyan módszer, ami során mindössze egy-egy 15-20 cm-es területet permetezünk, és a készítményeket csak a növényekre juttatjuk ki” – tette hozzá a növényorvos.

Ez egyrészt környezetvédelmi és ökológiai szempontból is ideális, mert a készítmények kevésbé terhelik a környezetet. Másrészt gazdaságilag is előnyös, hiszen körülbelül 60 százalékos megtakarítást jelenthet a hagyományos termesztési technológiához képest.

Aki idáig nem vetett, az már nem is arat

Hagyományosan a repce vetése augusztus utolsó dekádjában esedékes, valamint kompromisszumos megoldásként még szóba jöhet szeptember első dekádja is. Tehát, aki idáig nem vetette el a repcét, az már nem is fogja. Sávpermetezést viszont csak az tud alkalmazni, aki 75 cm-es sortávolságot választott.

Azok a gazdálkodók, akik a hagyományos módszert alkalmazták, a lombtrágyát a teljes felületre juttatják ki. Ez 1 hektár esetében 10 ezer négyzetmétert jelent. Az új technológia esetében viszont mindössze 4 ezer négyzetméterről beszélhetünk.

Jelentős változás esélyes a repce mennyiségében

Arra vonatkozóan nincs adat, hogy mennyien vetettek repcét 75 centiméteres sortávolságra, azonban az látszik a vetőmag-keresletből, hogy összességében visszaesés várható az olajos növény esetében.

„Jelentősen, akár 20-30 százalékkal is csökkenhet Magyarországon a repce vetésterülete idén. Ezzel nyilvánvalóan annak gazdasági jelentősége is mérséklődni fog” – mutatott rá dr. Gerda Anikó növényorvos, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Kiváló minőségű vetőmagok az egészséges repceállományért

2023. május 30. 07:34

Nemesítő munkánk célja, hogy minden gazdálkodónak – termesztési technológiától függetlenül - az adott régió éghajlati és sajátos termelési viszonyaihoz alkalmazkodó fajtákat és megoldásokat kínáljunk. Ez az alapja a hatékony mezőgazdaságnak.

Drágult a búza, a kukorica és a szójabab is

2023. február 9. 06:10

A chicagói búza-, kukorica- és szójabab határidős jegyzésára szerdán erősödött, amit a dél-amerikai időjárási viszonyok is alátámasztanak.

Azt mondtam volna, hogy a gyepi hangya nem okoz gazdasági kárt?

2023. október 19. 09:10

A gyepi hangya nem szokványos kártevője a repcének, de az idei évben a megszokottól nagyobb gondot okoz.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.