Növénytermesztés

A spárga útja: a termőföldtől az asztalig

Agrofórum Online

Somogyi Nóra Csengőd község határában termel zöld spárgát 8 ha területen. Felmerül a kérdés, hogy miért éppen a zöld spárga mellett tette le a voksot. A válasz egyszerű: a fehér spárga munkaerőigénye sokkal fokozottabb, megközelítőleg háromszorosa a zöldének. A spárga magas K-, C-, A-, E- és B-vitamin, valamint folsav- és rosttartalmának, a természetes vízhajtó hatású aszparaginnak köszönhetően kedvező élettani hatásokkal rendelkezik, és egyesek nagy, szezonálisan elérhető kedvence. Dübörög a spárgaszezon: rövid betekintés a spárga termesztéstechnológiába.

Két, a holland Gijnlim és olasz Eros fajtákkal dolgozik. Évelő állókultúráról lévén szó, telepítés előtt nagy mennyiségű szerves trágyát juttatnak ki a területre, amelyet később ledolgoznak. A sorok kijelölését követően a magoncok kihelyezése is megtörténik (mivel a spárga szaporítóanyagát így hívják), ezt követően két évig ápolják, gondozzák az ültetvényt. A harmadik évben kezdődhet meg a a szedés.

Idén nagyon korán kezdődött meg a szezon. Ilyen korán zöld spárgát még sosem szedtem

– mondja a termelő.

Termesztési kihívások

A sorközök gyommentesítése elengedhetetlen a kultúrában, a növényvédelem gerincét pedig a spárgalégy, spárgarozsda, spárgabogár elleni védekezés képezi. A fuzárium is veszélyt jelenthet, melynek néhány év alatt áldozatul eshet az egész tő: emiatt kerülendő a sorközök gabonavetése.

Abiotikus tényezők közül a homok- és jégverés okozhat jelentős károkat az ültetvényben: a hajlott spárgasíp pedig nem a vásárló kedvence.

Spárgatétel
(Fotó: Baklanova Szandra)

A növény nagyon igényli az öntözést. Amennyiben nem kap megfelelő mennyiségű vizet, akkor a rügydifferenciálódás nem megy végbe maradéktalanul, és ez jelentős termésveszteséget eredményez a következő évben. A csepegtető öntözőrendszer nem válthatta be a hozzá fűzött reményeket, mivel a vetési varjak kiváló szórakozási lehetőséget találtak a földre helyezett csövek szétzilálásában.  Talán inkább a telepítés során érdemes odafigyelni erre a tényezőre: a talaj alatti öntözőrendszer kiépítésére.

További érdekességek a videóban:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Már elindult a spárgaszezon Csongrád megyében

2019. március 27. 14:03

A zöldség a térségben sokaknak nyújt megélhetést, fogyasztásának élettani hatásai kiválóak, s bár a termés túlnyomó része exportra megy, a magyar piacon is egyre népszerűbb.