Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Egyedi fúvókavezérelt Center-Corner öntőzőberendezés

BAUER Hungária Kft.

A BAUER cég öntözőgépeket, gyorskapcsolású öntözőcsöveket, szivattyúkat valamint hígtrágyakezelő és kijuttató berendezéseket gyárt már több mint 80 éve. A családi vállalkozás idővel nemzetközi cégcsoporttá fejlődött. Magyarországi képviselete a BAUER Hungária Kft, kollégáik közül többen kezdetektől – 1984 óta - erősítik a BAUER csapatát, aktív szerepet vállalva az innovatív technikai megoldások népszerűsítésében.  Ennek eredményeként a készültek el azok az egyedi szórófejszabályzási rendszerrel (VRI) szerelt öntözőberendezések is, amelyet Borbély István solti területein tekinthettünk meg.

(Solti terepszemle a Bauer nemzetközi delegációjával)

Egyre gyakoribb téma a precíziós öntözés, a VRI (Variable Rate Irrigation) egyedi szórófej szabályozási rendszer. De mit is jelent ez a gyakorlatban?

A termőhelyhez igazodó termesztéstechnológiát alkalmazó gazdálkodók célja, az erőforrások lehető leghatékonyabb felhasználása, nincs ez másként az öntözés esetében sem: víztakarékosság, az energiafelhasználás minimalizálása, és ezáltal a hatékonyság növelése. Ehhez tisztában kell lenni a terület adottságaival, valamint szükség van a megfelelő technikai háttérre is. Az egy berendezéssel öntözni kívánt terület több szempontból is heterogén, a fenti szempontok alapján készült táblatérkép alapján meghatározható az egyes területekre kijuttatni kívánt vízmennyiség.

A BAUER VRI rendszer lehetővé teszi minden egyes fúvóka vagy fúvókacsoport százalékos szabályozását. A  beállítások végrehajtásán kívül a folyamatos kontroll lehetősége is adott. Az öntözésirányítási rendszer felhasználóbarát felületén keresztül nyomon követhető az öntözés aktuális állapota. Sajátos jellemzője, hogy minden fúvókát vagy fúvókacsoportot speciálisan vezérlet szelepekkel működtetnek, melyek tökéletes működést biztosítanak akár a fázis-bontott hígtrágya kijuttatása során is.

Egy nemzetközi delegáció látogatott el hazánkba, hogy működés közben szemlélhessék meg a Magyarországon üzembe helyett BAUER Center-Corner VRI öntözőberendezéseket. A Kínából, Új-Zélandról és Ausztriából érkezett szakemberekkel a házigazda osztotta meg tapasztalatait.

A fiatal gazdálkodó elmondta, 3 céggel közösen művelnek 1300 hektár területet. A környékbeli földek jelentős részén öntözés folyik, ők vízkijuttatás tekintetében 10 év alatt értek el a mai szintre. S hogy miért éppen a Bauer termékét választották, arra egy rendkívül egyszerű választ kaptunk:

-Mert mindenki, aki a környéken öntöz, csak ezt a márkát használja elégedettséggel. A Bauer termékei jó minőségűek, megvan a kellő szaktudás mögöttük, a szerviz azonnal elérhető. A másik fontos pont, hogy ezek az öntöző berendezések villanymotorral működnek.

Mi a különlegessége az Önöknél kiépített Center-Corner VRI rendszernek?

-Ez a rendszer egy 340 méter hosszúságú berendezés, beleértve az alapgépet, a corner-kart és a végszórófejet, rajta 3 méterenként VRI (szelepvezérelt) fúvókákkal. 40-45 hektár terület öntözését valósítjuk meg vele. Ez a fúvókavezérlés lehetővé teszi a szabályozott vízkijuttatást, a szelep beállítási lehetősége 0-100% közötti öntözési intenzitást biztosít, amit egy, a fúvókáknál elhelyezett mágnesszelep nyit és zár. Tulajdonképpen egy permetező géphez hasonló a működése, szakaszvezérlésre képes. A Center-Corner egy köríven halad, ahol a sarkoknál a corner-kar kinyit, és a végszórófej segítségével teljesen beöntözhető a terület.

Milyen szakmai tudást igényel a rendszer használata?

Mivel már több komoly öntözési rendszer épült ki a területeinken, látom, hogy semmilyen egyéb plusz tudásra nincs szükség. Mindössze egy alap informatikai jártasságot követel meg az üzemeltetése és a beállítása. Azt mondhatom, manapság ez már nem egy bonyolult dolog. Aki csak egy kicsit is nyitott ezekre a technikákra, annak menni fog. A beállításhoz egy talajszint/domborzati és egy biomassza térképet használtam. Mindig én állítom össze az öntözési tervet. Maga az öntözés, az intenzitás év közben és szezonálisan többször változik, és attól is függ, éppen mikor mit vetettünk. Egy biztos, ebben van a jövő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

A jukka leggyakoribb ápolási hibái

2024. augusztus 6. 07:40

A Yucca recurvifolia idővel impozáns törzset fejleszthet, amely által az évek során egyre magasabbra nőhet.

Bioszén felhasználásával távolítják el az antibiotikumokat a szennyvízből

2023. március 28. 09:34

A kutatók jelenleg olyan alternatív vízforrások után kutatnak, amelyek fenntartható módon képesek kielégíteni a jelenlegi és jövőbeli öntözési igényeket.

A házikertben is termeszthető spárga?

2023. február 26. 04:36

A kertben is termeszthető spárga? Ha igen, milyen feltételeket kell biztosítani a számára?

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

2023. április 3. 05:38

Az a tapasztalatom, hogy sokan nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt, és hogyan célszerű alkalmazni!