Növénytermesztés

Érdemes figyelni a vetésfehérítő bogarakra

Agrofórum Online

A kalászos gabonák termesztése során általában nem sok olyan kártevővel találkozhatnak a gazdálkodók, amelyek fellépése döntő hatással lehet a termésre és amely ellen jó eséllyel inszekticides védekezésre is szükség lehet. Egyedül a vetésfehérítő bogarak csoportja az, amely ellen a hazai termesztői gyakorlatban rovarölő szeres védekezések nagy számban szoktak előfordulni.

A vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) évente egy nemzedéket nevelő, viszonylag kis testű levélbogár fajok. Kifejlett imágó alakban telelnek át a szántóföldek gyomszegélyének talaj felszíni részén. Az imágók tavasszal a felmelegedő talajból kijutva először aktívan mozogva, migrálva keresik fel a számukra tápnövényként hasznosítható egyszikű kultúrákat.

A migrálás módja és sebessége döntően hőmérsékletfüggő. Hűvös, szeles, csapadékos tavaszi időjárás esetén a bogarak csak rövid távolságokat repülnek, így a táblákba történő betelepedésük gyakran frontvonalban történik. Jelentősebb nappali felmelegedés, 20 oC feletti hőmérséklet esetén viszont egyszerre hatalmas távolságokat is képesek átrepülni, ezáltal pedig akár azonnal kolonizálhatják a nagyobb táblák közepét is. Elég lehet egyetlen meleg, napsütéses nap ahhoz, hogy a kártevők elárasszák a teljes gabona táblát.

Erős vetésfehérítő lárva kártétel

Bár ezek a levélbogár fajok meglehetősen polifágok, szinte minden fűfélén képesek táplálkozni és kifejlődni, de néhány gabonafélét sokkal jobban kedvelnek a többinél. Rendkívül kedvelik az árpát és a zabot. Általánosságként elmondható,hogy minél zsengébb, fiatalabb, fehérjedúsabb egy gabona és minél kevésbé szőrös a levele, annál inkább kedvelt táplálék a vetésfehérítő bogarak számára. A legnagyobb veszélyben ezért a fiatal, még csak pár leveles tavaszi zab és tavaszi árpa állományok vannak, mivel a bogarak a még kicsi lombozatot akár teljes egészében meg is semmisíthetik. Bár általában a fő kártevőknek a lárvákat tekintjük, de az imágók érési táplálkozása is komoly lombveszteséget és kárt eredményezhet, ha a bogarak nagy mennyiségben vannak jelen.

Kopuláló vetésfehérítő bogarak. Ideális időpont az inszekticides védekezésre ( Fotó Czakó zsófia)

A vetésfehérítő bogarak esetében a hazai agronómiai gyakorlat inkább a lárvák elleni védekezést részesíti előnyben. Pedig az imágók könnyebben elpusztíthatóak és ez által sokkal kisebb kártétel következhet be a kártevők elpusztításáig, mint a lárvák elleni védekezés esetében.

A károsítók a migrálás, a táplálkozási és szaporodási területek elfoglalása után pár napig intenzíven táplálkoznak, majd pár napon át párosodnak. Ebben az időszakban a migrációjuk már nem számottevő, új táblákat ekkor már nem keresnek fel. Ha a szemlézések során már látjuk a kopuláló bogarakat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a hímek mellett a nőstény egyedek is jelen vannak. A védekezésre a párosodás időszaka a legalkalmasabb. Korábbi kezelés esetén még nem biztos, hogy a teljes kártevő népesség jelen van a területen, későbbi kezelések esetén pedig már bekövetkezhet a peterakás is. Az imágók elpusztítása ilyenkor már csak egyfajta „vérbosszú” lehet a kártételért, de a lerakott petékből később kikelő lárvák ellen már külön menetben kell majd védekezni.

Súlyos bogárkártétel és kopuláló imágók

A vetésfehérítő bogarak imágóinak tömeges betelepedése a gabona állományokba és párosodásuk kezdete ezekben a napokban történik. Ráadásul sok gazdálkodónál a kalászosok gyomirtása is mostanában aktuális. E két munkafolyamatot könnyedén össze lehet kapcsolni és a herbicides kezeléssel egy menetben kijuttatott inszekticid könnyedén kitakaríthatja a gabona állományokból az ott élő és károsító bogarakat. A vetésfehérítő bogarak napos, meleg időben a növények felszínén tartózkodnak, így a rovarölő szeres kezeléssel közvetlenül a károsítók testét lehet lepermetezni. Többek között ez is az oka az ilyen, imágók elleni kezelések gyakran szélsőségesen nagy hatékonyságának.

 Nem érdemes megvárni a lárvák kártételét a védekezéssel! A vetésfehérítő bogarak most is eredményesen pusztíthatóak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Lesz-e betegség az őszi búzában?

2021. április 22. 09:06

Megszoktuk, hogy átlagos időjárás nagyon ritkán fordul elő, ez elmondható az idei évre is.

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

2023. március 22. 13:16

Az UPL Hungary Kft. biostimulátorai segítséget nyújtanak, mindemellett ezek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

2018. január 30. 19:50

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni. 

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.