Növénytermesztés

Érdemes figyelni a vetésfehérítő bogarakra

Agrofórum Online

A kalászos gabonák termesztése során általában nem sok olyan kártevővel találkozhatnak a gazdálkodók, amelyek fellépése döntő hatással lehet a termésre és amely ellen jó eséllyel inszekticides védekezésre is szükség lehet. Egyedül a vetésfehérítő bogarak csoportja az, amely ellen a hazai termesztői gyakorlatban rovarölő szeres védekezések nagy számban szoktak előfordulni.

A vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) évente egy nemzedéket nevelő, viszonylag kis testű levélbogár fajok. Kifejlett imágó alakban telelnek át a szántóföldek gyomszegélyének talaj felszíni részén. Az imágók tavasszal a felmelegedő talajból kijutva először aktívan mozogva, migrálva keresik fel a számukra tápnövényként hasznosítható egyszikű kultúrákat.

A migrálás módja és sebessége döntően hőmérsékletfüggő. Hűvös, szeles, csapadékos tavaszi időjárás esetén a bogarak csak rövid távolságokat repülnek, így a táblákba történő betelepedésük gyakran frontvonalban történik. Jelentősebb nappali felmelegedés, 20 oC feletti hőmérséklet esetén viszont egyszerre hatalmas távolságokat is képesek átrepülni, ezáltal pedig akár azonnal kolonizálhatják a nagyobb táblák közepét is. Elég lehet egyetlen meleg, napsütéses nap ahhoz, hogy a kártevők elárasszák a teljes gabona táblát.

Erős vetésfehérítő lárva kártétel

Bár ezek a levélbogár fajok meglehetősen polifágok, szinte minden fűfélén képesek táplálkozni és kifejlődni, de néhány gabonafélét sokkal jobban kedvelnek a többinél. Rendkívül kedvelik az árpát és a zabot. Általánosságként elmondható,hogy minél zsengébb, fiatalabb, fehérjedúsabb egy gabona és minél kevésbé szőrös a levele, annál inkább kedvelt táplálék a vetésfehérítő bogarak számára. A legnagyobb veszélyben ezért a fiatal, még csak pár leveles tavaszi zab és tavaszi árpa állományok vannak, mivel a bogarak a még kicsi lombozatot akár teljes egészében meg is semmisíthetik. Bár általában a fő kártevőknek a lárvákat tekintjük, de az imágók érési táplálkozása is komoly lombveszteséget és kárt eredményezhet, ha a bogarak nagy mennyiségben vannak jelen.

Kopuláló vetésfehérítő bogarak. Ideális időpont az inszekticides védekezésre ( Fotó Czakó zsófia)

A vetésfehérítő bogarak esetében a hazai agronómiai gyakorlat inkább a lárvák elleni védekezést részesíti előnyben. Pedig az imágók könnyebben elpusztíthatóak és ez által sokkal kisebb kártétel következhet be a kártevők elpusztításáig, mint a lárvák elleni védekezés esetében.

A károsítók a migrálás, a táplálkozási és szaporodási területek elfoglalása után pár napig intenzíven táplálkoznak, majd pár napon át párosodnak. Ebben az időszakban a migrációjuk már nem számottevő, új táblákat ekkor már nem keresnek fel. Ha a szemlézések során már látjuk a kopuláló bogarakat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a hímek mellett a nőstény egyedek is jelen vannak. A védekezésre a párosodás időszaka a legalkalmasabb. Korábbi kezelés esetén még nem biztos, hogy a teljes kártevő népesség jelen van a területen, későbbi kezelések esetén pedig már bekövetkezhet a peterakás is. Az imágók elpusztítása ilyenkor már csak egyfajta „vérbosszú” lehet a kártételért, de a lerakott petékből később kikelő lárvák ellen már külön menetben kell majd védekezni.

Súlyos bogárkártétel és kopuláló imágók

A vetésfehérítő bogarak imágóinak tömeges betelepedése a gabona állományokba és párosodásuk kezdete ezekben a napokban történik. Ráadásul sok gazdálkodónál a kalászosok gyomirtása is mostanában aktuális. E két munkafolyamatot könnyedén össze lehet kapcsolni és a herbicides kezeléssel egy menetben kijuttatott inszekticid könnyedén kitakaríthatja a gabona állományokból az ott élő és károsító bogarakat. A vetésfehérítő bogarak napos, meleg időben a növények felszínén tartózkodnak, így a rovarölő szeres kezeléssel közvetlenül a károsítók testét lehet lepermetezni. Többek között ez is az oka az ilyen, imágók elleni kezelések gyakran szélsőségesen nagy hatékonyságának.

 Nem érdemes megvárni a lárvák kártételét a védekezéssel! A vetésfehérítő bogarak most is eredményesen pusztíthatóak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ősgabona, kovász: tegyük tisztába a fogalmakat!

2025. február 4. 17:15

Az ősgabona és kovász fogalma sokakban bizonytalanságot ébreszt. Videónkkal ezeket a kételyeket szeretnénk eloszlatni.

Hogyan alapozzák meg a korai kukoricák a termésbiztonságot?

2025. február 4. 08:10

A SAATEN-UNION kínálatában több kimagasló termőképességgel rendelkező korai hibrid is található, amelyek termésstabilitása és stressztűrő képessége is kiemelkedő.

A 2024. évi rávetéses másodnövény-termesztés tanulságai

2025. február 3. 07:10

A rávetéses kettős termesztés lehetővé teszi, hogy egyesítsük az áttelelő gabonafélék termesztésének gazdasági előnyeit a környezeti előnyeivel.

Mi várható idén a repcében?

2025. január 21. 14:10

A repce földrajzi „mozgása” is kortünet: délkeletről mozog nyugat felé, vagyis a csapadékosabb területek felé húzódik.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz – Reliance!

2023. szeptember 2. 15:10

Hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Komplex kalászos állományvédelem az FMC-től

2019. február 18. 04:30

Az őszi csapadékhiány a kalászosok lassú kezdeti fejlődését és az őszi bokrosodás elmaradását eredményezte. A szárazság megkérdőjelezi az őszi gyomirtások hatékonyságát, mivel ősszel a gyomok sem a megszokott ütemben keltek. Ezeken a területeken tavasszal egy további kezelés válhat szükségessé. A ritkább állományok esetén a megszokottnál nagyobb figyelmet érdemes fordítani a gyomirtásra.

Terjednek a napraforgó és a burgonya gombabetegségei – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 16:10

Kalászosokban már a tarlókezelés a téma. Kukoricában rajzik a kukoricamoly, napraforgóban és burgonyában a gombabetegségek jelentenek kihívást.

Kalászosok élettani eredetű károsodásai

2022. április 4. 06:04

A kalászos gabonák lombozatát a vegetációs időszak kezdetén megvizsgálva számos olyan elváltozást lehet megfigyelni, amelyek nem éppen előnyösek a növény számára. Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok, mint pl. a rendkívül nagy napi hőingadozás, az eddigi csapadék hiány kedvezőtlen élettani folyamatokat indíthatnak el, amelyek esetleg a növényállomány létét is veszélyeztethetik, de a vegetatív felület károsítása útján esetleg jelentős terméskiesés okozói lehetnek.