Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ez a kártevő komoly kihívást jelent a paprikatermesztőknek

Agrofórum Online

Az észak-európai paprikatermesztőknek ébernek kell maradniuk egy potenciálisan káros új tripsz kártevő faj, a Thrips parvispinus miatt – figyelmeztet Koen Merkus, a Biobest IPM és beporzási szakértője.

Az elmúlt 4-5 évben a Thrips parvispinus járványok egyre gyakoribbá váltak a hollandiai dísznövényeken. Általában trópusi lombos növényeken találták meg őket, az új, feltekeredett levelekbe rejtőzve – így azonban nehéz őket permetezéssel célba venni.

– nyilatkozta Koen Merkus a hortidaily.com híroldalnak.

Jelentős terméskiesés

A Délkelet-Ázsiából származó parvispinus a piros chilipaprika termesztése során jelentős terméskiesést okozott Indiában és Thaiföldön

– folytatta Merkus.

Spanyolországban ez a kártevő komoly kihívást jelent a kaliforniai paprika és a hegyes paprika termesztése során, és hatással van a terméshozamra. A T. parvispinus a nyugati virágtripszekhez (WFT) hasonlóan károsítja a virágokat és a leveleket, de a növekedési csúcsokban is jellegzetes károkat okoz, ami a termés fejlődésének megtorpanását okozza. A súlyos fertőzések a fiatal leveleken olyan károkat idéznek elő, amelyek esetenként a szélesatka kártételhez hasonlítanak. A sérült termések később a levelekhez tapadhatnak, és barnás, olykor nedvedző foltokat produkálhatnak.

Kihívást jelent az ellenőrzés

A WFT-vel összehasonlítva Koen szerint a parvispinus a termesztők számára nehezebben ellenőrizhető – ezt a problémát Juliette Pijnakker, a Biobest Nederland vezető kutatója által végzett kísérletek is megerősítették.

A ragadozó atkák, amelyek a hatékony WFT elleni védekezési stratégiák gerincét alkotják, úgy tűnik, másképp viselkednek; ritkábban vadásznak a parvispinusra, és így kevésbé hatékonyak

– magyarázta.

További információkért kattintson a képre!

Ennek ellensúlyozására a holland dísznövénytermesztők nagyobb arányban alkalmaznak Amblyseius-System-et (Amblyseius (Neoseiulus) cucumeris) – a kártevő fejlődésének lassítása érdekében. Az általános ragadozók – mint például az Orius-System, a Macrolophus-System és a Chrysopa-System – jól teljesítenek a pollentermelő növényeken, így például a paprikán, és képesek a parvispinusszal táplálkozni. A virágpor nélküli dísznövényeken azonban nem telepednek meg olyan jól. Nagyobb kihívást jelent majd hatásos védekezési stratégiákat kidolgozni a dísznövényekre – mutatott rá végül.

Időszerű és pontos azonosítás

A paprikatermesztésben okozott károk csökkentése érdekében Koen azt javasolta, hogy a termelők törekedjenek a parvispinus időben történő és megfelelő azonosítására. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy ez a parányi kártevő könnyen összetéveszthető az Echinothrips americanusszal.

– Az Echinothrips sötét színű, vöröses, sötétbarna nyakú – magyarázta Koen. – A parvispinus ettől enyhén eltér – bár a hasa szintén fekete, a hátsó és a középső mellkasszegmense sárgásbarna, míg az elülső szegmens és a feje barna. A Wageningeni Egyetem és a Kertészeti Kutatóintézet összeállított egy jól használható, letölthető posztert a tripszek azonosítására. Kétség esetén a termelőknek mintát kell gyűjteniük a kártevőből, és a Biobest tanácsadójához kell fordulniuk az azonosítás érdekében.

Megelőző kezelés 

Mivel nem létezik ezüstgolyó a kártevő elleni védekezésre, hogy minimalizáljuk a károkat, Koen azt javasolja, hogy ne gyógyító, hanem megelőző célú kezelést alkalmazzunk. 

– A dolgok jelenlegi állása szerint arra kérjük az észak-európai paprikatermesztőket, hogy maradjanak rendkívül éberek, és amint a kártevő megjelenését megerősítik, vezessék be a ragadozó atkák és az Orius-System nagyobb arányú használatát – mondta. – Mindeközben a Biobest csapata azon dolgozik, hogy célzott stratégiákat dolgozzon ki a különböző régiók számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Jön a csokoládészínű paradicsom

2021. július 30. 11:41

Bőséges lett az idei paprika- és paradicsomtermés, és bár még mindig a hagyományos verziókat vásárolják a legnagyobb mennyiségben, nő a különlegességek, mint például a csokoládészínű vagy a koktél-, cherry- és snack paradicsom rajongótábora is. Az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ adatai szerint idén a friss piaci termékeknél, így a paprikánál és a paradicsomnál 28,3 ezer tonnára szerződtek a termelők, ami jelentős, 28 százalékos növekedést jelent a tavalyi 22,14 ezer tonnához képest.

Amit a paprikákról tudni érdemes

2024. február 15. 05:40

Egy kis élelmiszeripari összefoglalóként nézzük sorra amit a paprikákról tudni érdemes!

Felhasználható még az eldőlt paprikapalánta?

2023. május 17. 04:37

Paprikapalántáim közül néhány eldőlt a cserepében, a képen jól látszik. Egyelőre a hideg miatt nem tudom kiültetni. Fel tudom használni még azokat vagy szerezzek be helyettük másikat?

Mitől barnul a paprika csúcsa?

2018. augusztus 27. 08:53

K. Ferenc kérdése: barna foltok jelentek meg paprikáim csúcsi részén. Mi lehet ez? Kártevő vagy betegség?