Növénytermesztés

Fenntartható Termelési Rendszer: a KITE Zrt. válasza a termelőket érintő kihívásokra

KITE Zrt.

A KITE Zrt. alapításától célul tűzte ki az innovatív megoldások adaptálását, megismertetését és hazai elterjesztését, melynek jelentős pozitív hozadéka volt a magyar mezőgazdaságra nézve, gondoljunk csak a 80-as évek öntözési fejlesztéseire.

Ezzel az elhivatottsággal kereste az ezredfordulót követően a mezőgazdaság digitalizációjában rejlő lehetőségeket is, melynek eredményeképp létrejött a KITE Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR).

A folyamatos fejlődés iránti igény, valamint a kihívásokra való gyors és hatékony reagálás hívta életre a KITE új Fenntartható Termelési Rendszerét (FTR), amely a precíziós gazdálkodás alapjaira építve minden eddiginél jobban igazodik a jelenlegi gazdasági környezethez és a szélsőséges klimatikus viszonyokhoz.

A KITE felismerte, hogy a korszerű erőgépek, munkagépek mellett nagy szükség van az informatikai háttérre, a különböző adatgyűjtő eszközökre, szenzorokra, valamint a tervezés alapjául szolgáló agronómiai modellekre, melyek hozzájárulnak a hatékonyság és a fenntarthatóság növeléséhez.

PGR

A felhalmozott tudással, tapasztalattal és adatállománnyal a vállalat megalkotta és 2020-ban elérhetővé tette saját Precíziós Gazdasági Rendszerét, mely új irányt mutatott a termelők számára.

A PGR komplex megoldásainak a partnereink felé történő átadására hozta létre 2021-ben a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóságot, így a KITE ma az ország legnagyobb precíziós szaktanácsadói hálózatával áll a termelők rendelkezésére.

Mára több mint 1200 partnerük veszi igénybe a PGR szolgáltatásait és a KITE RTK hálózatához kapcsolódó gépek 1,5–1,8 millió hektárt művelnek.

Sikeres volt azon törekvésük, hogy a navigációval rendelkező termelőkkel megismertessék a differenciálás előnyeit, így ma már 500 ezer hektáron alkalmazzák a precíziós gazdálkodás valamely elemét.

A mezőgazdasági szektor azonban folyamatosan új kihívásokkal szembesül, amelyekre gyors és hatékony megoldásokkal kell reagálni. A klímaváltozás és az új KAP szabályok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az ágazatra. A versenyképesség fenntartásához elengedhetetlen a hatékonyság növelése, az automatizálás és a digitalizáció fejlesztése.

FTR

A több évtizedes komplex fejlesztési tapasztalatok és a Precíziós Gazdálkodási Rendszer innovációi lehetővé teszik, hogy újabb mérföldkőként 2025-ben elinduljon a KITE Fenntartható Termelési Rendszere.

A fő cél a fenntarthatóság, mely a KITE számára azt jelenti, hogy a jelen szükségleteit úgy elégíti ki, hogy az ne veszélyeztesse a jövő generációk lehetőségeit. Ennek egyik és legfontosabb alapja a talajvédelem, ezzel együtt a talajjavítás, a sávos művelés, a kontrollált művelőnyomos gazdálkodás (CTF).

A talajvédő művelési rendszerek azonban nagyobb növényvédelmi kockázatot is jelenthetnek, melynek csökkentésére elengedhetetlen a szenzoros méréseken és csapdázáson alapuló precíziós növényvédelmi előrejelzés fejlesztése.

Az FTR-ben kiemelt szerepet kapnak a döntéstámogató rendszerek, amelyek fejlesztése elősegíti a gazdálkodók toxinmentes vagy határérték alatti termelését, mellyel megcélozható a jövedelmezőség növelése.

A KITE Zrt. ennek tükrében a Fenntartható Termelési Rendszer bemutatásával igyekszik biztosítani a folyamatos alkalmazkodást a változó környezeti és gazdasági feltételekhez, továbbra is elkötelezetten a precíziós technológiák mellett. A hosszú távú siker érdekében változásra van szükség, mely a versenyképes és környezettudatos megoldásokkal kezdődik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ősgabona, kovász: tegyük tisztába a fogalmakat!

2025. február 4. 17:15

Az ősgabona és kovász fogalma sokakban bizonytalanságot ébreszt. Videónkkal ezeket a kételyeket szeretnénk eloszlatni.

Hogyan alapozzák meg a korai kukoricák a termésbiztonságot?

2025. február 4. 08:10

A SAATEN-UNION kínálatában több kimagasló termőképességgel rendelkező korai hibrid is található, amelyek termésstabilitása és stressztűrő képessége is kiemelkedő.

A 2024. évi rávetéses másodnövény-termesztés tanulságai

2025. február 3. 07:10

A rávetéses kettős termesztés lehetővé teszi, hogy egyesítsük az áttelelő gabonafélék termesztésének gazdasági előnyeit a környezeti előnyeivel.

Mi várható idén a repcében?

2025. január 21. 14:10

A repce földrajzi „mozgása” is kortünet: délkeletről mozog nyugat felé, vagyis a csapadékosabb területek felé húzódik.

A John Deere új S7 kombájnjai új szintet jelentenek az automatizált betakarításban és termelékenységben

2024. március 10. 16:10

Az S7-es kombájnt úgy tervezték, hogy a legújabb John Deere motorokkal nagyobb hatékonyságot, a fejlett betakarítási automatizálással pedig nagyobb termelékenységet biztosítson.

Ötödik magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozó - szerb kollégáival tárgyalt Nagy István agrárminiszter

2019. április 21. 09:18

A tárgyalás legfontosabb témái az állat- és növényegészségügyi hatósági együttműködés, az agrár-élelmiszergazdaságra, az agrárdigitalizációra és a precíziós gazdálkodásra, valamint a GMO-mentes mezőgazdaságra vonatkozó együttműködés voltak.

Mérsékelni lehet az aszálykárokat

2019. június 4. 08:02

Az aszály elleni védekezés leghatékonyabb technikai eszköze a precíziós gazdálkodás.

Digitális fejlesztés a jövő kulcsa

2020. augusztus 27. 08:17

A precíziós gazdálkodás nem csak a növénytermesztésben van jelen, a kertészeti-, szőlészeti-, gyümölcs- és állattenyésztési ágazatokban is megjelennek adatalapú fejlesztések.