Növénytermesztés

Gombák segítségével termőföldet és házakat készíthetnek a Marson

Agrofórum Online

Megvizsgálják, miként segíthetnének a gombák az aszteroidák talajjá alakításában.

Képzeljünk el egy hosszú ideig tartó, embert próbáló küldetést a Marsra: az űrhajósok mesterséges gravitációban mozognak, kutatásokat végeznek, és jeleket küldenek vissza a Földre, bár egyre távolabb járnak. Lehetséges, hogy leszállnak a Holdon vagy a Marson, esetleg elhajóznak különböző bolygók, csillagok és aszteroidák mellett. Ha az űrhajósok megéheznek, a rendelkezésükre állnak mélyhűtött és szárított élelmiszerek – de ha az egész legénységnek elegendő mennyiséget kellene magunkkal vinnünk, az nagyon sok helyet foglalna el. Néhány űrállomás már sikeresen termesztett növényeket vízben, az úgynevezett hidroponikus technikával, de ehhez folyamatos tápanyag-utánpótlásra van szükség a Földről.

A szakértők mérlegelni kezdtek: Mi lenne, ha a termőföldet a helyszínen állítanánk elő?

És itt jönnek képbe a gombák. Jane Shevtsov, a Kalifornia Egyetem (UCLA) szakértője összefogott a NASA kutatóival és a Fungi Perfecti gombákkal foglalkozó társaság kutatóival, hogy megvizsgálják, miként segíthetnének a gombák az aszteroidák talajjá alakításában. Az ötlet akkor született meg Shevtsov-ban, amikor látott egy videót a gombák földi talajfejlődésben játszott szerepéről.

Úgy gondolom, hogy a gombák meg tudják emészteni az aszteroidákban lévő szerves anyagokat – hiszen a Földön is hasonló anyagokkal lépnek kapcsolatba – , így akár termőföldet is tudnak belőlük készíteni. Úgyhogy etessük meg az aszteroidákat a gombákkal!

– mondta Shevtsov.

Mindez egy igen fontos kutatási program része, amely nem csupán az univerzum titkainak  feltárására irányul, sokkal inkább arra, hogy kiderítsük, vajon képesek lennénk-e megélni a Földön kívül. A világűr nem tekinthető többé egy hatalmas légüres térnek. Ma már az emberiség jövőbeli reményének látják, egy olyan területnek, ahová akkor mehetünk, amikor már tönkretettük a saját világunkat. Vannak, akik izgatottan várják az űrbeli letelepedés lehetőségét, mások azonban attól tartanak, hogy oda is magunkkal visszük majd a problémáinkat. Lehetséges, hogy a tudománynak először meg kell mutatnia, hogy képesek vagyunk a túlélésre – és a gombáknak is ez a legfontosabb céljuk.

Talajépítés

Shevtsov és a kollégái egy szimulált aszteroida regolittal (ez egyfajta laza kőzet, amelyet a tudósok úgy építettek fel, hogy kémiailag rokon legyen az aszteroidákon megfigyelt fajtával) és 15 gombafajjal kezdtek, bár a csapat gyorsan leszűkítette a keresést mindössze 3 fajra, amelyek a regolit lebontásában a legígéretesebbnek bizonyultak. A győztes végül az osztrigagomba (Pleurotus ostreatus) lett, egy fehér-rothadású gomba, amelyet komplex szénhidrogének lebontására tartanak alkalmasnak.

A tudósok extra táplálékforrással látták el a gombát, hogy beinduljon a folyamat, ami elegendő volt ahhoz, hogy a gomba a kiterjesztés előtt hatékonyan megtelepedjen a szimulált regolitban. Az eredmények még kezdetlegesek, de ígéretesek. Shevtsov úgy véli, hogy az osztrigagomba segítségével a szakemberek 1-3 éven belül növényeket termeszthetnének a regoliton.

Nyilvánvalóan sok előnye van a termőföldön termesztett élelmiszerek előállításának más lehetőségekkel, például a hidrokultúrával szemben. Ezenkívül azzal az egyszerű ténnyel, hogy tudjuk, miként kell termőföldben termeszteni a növényeket, és azt is tudjuk, hogyan kell komposztálni, az emberi és növényi hulladékok megsemmisítése is sokkal egyszerűbbé válik. A kertek ráadásul sokkal könnyebben alakíthatók ki, mint a hidrokultúrás berendezések, az általuk biztosított környezetbarát terület pedig segíthet az űrhajósoknak abban, hogy otthonosabban érezzék magukat – bárhol álljanak is meg.

Shevtsov úgy gondolja, hogy ez a technika különösen hasznos lehet a regionális bányászat szempontjából, mivel a visszamaradt aszteroida-kőzeteket termőföld előállításra lehet felhasználni. De hasonló módszereket lehetne kipróbálni a Holdon vagy a Marson is, ahol a hosszú távra tervezett településeknek idővel élelmiszerekre és tápanyag-újrahasznosításra lesz szükségük.

Az aszteroida-stratégia fantasztikus, ha a világűrben vagy a Föld körüli pályán keringünk. Ha azonban a Holdon vagy a Marson lennénk, ott teljesen más lenne a helyzet. Mindig azzal kell dolgoznunk, amink van

állítja Shevtsov.

Shevtsov egy olyan kutatáson is dolgozik, amely elősegíti a különféle növények elszaporodását a Marson található regolitban. Módszertani ökológusként azt vizsgálja, hogyan lehet egészséges ökoszisztémát létrehozni és fenntartani a marsi légkörben, és reméli, hogy ezt különböző fajok – káros vegyületek lebontására szolgáló baktériumok,  mikroorganizmusok szénellátását biztosító növények és a fajok fejlődését segítő mikorrhiza gombák – kombinálásával érheti el. Ennek a munkának a része az is, hogy rájöjjenek, hogyan használják az enyhébb légköri viszonyokat, a hőingadozást és más biológiai jelenségeket a fotoszintézis vagy az oxigénfelvétel elősegítésére, aszerint, ahogyan azt az ökoszisztéma megkívánja.

Házak felállítása

Ha az űrhajósok egy nap letelepednének egy másik bolygón, akkor hasonló nehézségbe ütköznének, mintha a teljes háztartásukat magukkal akarnánk vinni (amit Lynn J. Rothschild asztrobiológus „teknősbéka-megközelítésnek” nevez), és ez hatalmas terhet róna rájuk. De mi lenne, ha ahelyett, hogy az összes építőanyagot magukkal hurcolják, rögtön az odaérkezésünkkor az ott létrehozott anyagokból könnyűszerrel kialakíthatnák a lakóhelyünket?

Egy másik NASA-projektben Rothschild azt vizsgálja, hogyan lehet komplett épületeket kialakítani a gombák micéliumából, azokból a hosszú, fonalszerű szerkezetekből, amelyeket a gombák a föld alatt szőnyeggé szőnek. Ő és kollégái azon dolgoznak, hogy olyan szövött anyagot állítsanak elő a micéliumból, amely olyan formába nő, amilyet csak akarnak. A legfontosabb feladat az, hogy lakóházakat és más épületeket készítsenek, egy olyan struktúrát alkalmazva, amelyet Rothschild egy felfújható ugrálóvárhoz hasonlít. Egy réteg gombamizélia szolgál válaszfalként, egy külső réteg pedig megakadályozza, hogy a gombák kiszabaduljanak és a Hold felszínére szökjenek.

– A bolygó védelmére kell helyezni a hangsúlyt, különösen a Marson, legfőképpen azért, mert ott folyamatosan fennáll a lehetősége annak, hogy helyi létformákkal találkozunk,  ezért szigorú szabályok vonatkoznak ránk a bolygóra juttatott tárgyakkal kapcsolatban – magyarázta Rothschild. – Óriási tudományos tragédia lenne, ha létezne ott egy másik létforma, és mi nem tudnánk róla, egyszerűen azért, mert túl sok organizmust szivárogtattunk ki, és nem tudnánk beazonosítani, hogy mi a sajátunk, és mi nem az.

Úgy tűnik, mintha mindez egy sci-fi történet lenne, de a kutatás már évek óta folyik. 2018-ban Rothschild felügyelte a diákok csapatát, akik egy „mycotecture”, vagyis gombaépítészeti tervet készítettek az iGEM verseny szintetikus biológiai szintjeire. A csoport a spanyolországi Azurmendi fenntarthatóság-központú kávézóval is együttműködik, amelynek célja a micéliumból készült asztalok, székek, étlapok és egyéb bútorok tervezése – ezzel újra a Földre hozva az űrközpontú mérnöki munkát. A kutatók bolygószimulátorokban tesztelik majd az általuk készített mikotektúrát, hogy lássák, hogyan boldogul a különböző gravitációs és sugárzási körülmények között.

Rothschild végül is optimista, és reméli, hogy a gombák hamarosan a Földön kívül is megjelennek majd: a falakban, a háztartási bútorokban, sőt még a marsjárók burkolatában is.

– Nem mintha még 15 év géntechnológia állna előttünk – állítja. – De tudjuk, milyen elvárásoknak kell megfelelünk. Nagyon fontos úgy építkezni, hogy a földön kívül jó eséllyel előforduló problémák esetén is működjön a dolog, ahogyan az is, hogy az emberek bízzanak a NASA magabiztosságában a tekintetben, hogy ez kellő védelmet nyújt a járművek és az asztronauták számára egyaránt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Növénytermesztés sötétben?

2022. június 29. 13:22

Képesek leszünk hát sötétben növényeket termeszteni?

Az ukrán-orosz háború ára – folytatásos körkép

2023. január 4. 14:32

2022. december 20-án volt 10 hónapja, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát. Eddig több tízezer ukrán civil vesztette életét, köztük több száz gyermek is. Emberek milliói váltak menekültté, és kényszerültek biztonságosabb helyre költözni. Becslések szerint mintegy hárommillió ukrán állampolgár tatózkodhat külföldön, főként európai országokban.

A „karcsúsító uborkára” fényes jövő vár a fogyókúrázók körében

2024. május 28. 13:40

A karcsúsító uborka olyan anyagot tartalmaz, amely megakadályozza a cukor zsírrá alakulását. Jól hangzik, ugye? És Kínában már termesztik is.

A habalapú tisztítási technológiával ragyognak az üvegházak

2024. január 25. 11:40

A habbal való tisztítás egyre nagyobb teret hódít magának az üvegházi növénytermesztésben. De vajon miért hatékonyabb ez a módszer a többinél és miért választják ezt egyre többen?