Növénytermesztés

Ha nem tudunk megújulni, baj lesz a gabonaágazatban!

Agrofórum Online

Elmúlt az az idő, amikor kényelmesen hátradőlhettünk, annak tudatában, hogy megtermeltük a gabonát; az aratás után jött a kereskedő és jó áron elvitte a megtermelt terményeket. Hazánk túl kis gabonatermesztő ország, ezért nem tudja befolyásolni a világpiaci folyamatokat és az árakat, ezért nem tehetünk mást, mint hogy „felvesszük a kesztyűt” és elébe megyünk a kihívásoknak.

Ha nem tudunk megújulni, baj lesz a gabonaágazatban!

Vegyük sorba, hogy mi a teendő!

Homogén minőség nagy tömegben:

Évek óta hangoztatjuk szinte valamennyi fórumon, hogy ennyiféle fajta és különböző minőségű búzákkal nem tud mit kezdeni a kereskedelem. Még egy exportra szállító uszályt sem tudunk megrakni azonos minőségű terménnyel. És ez nem csak a kereskedelem, de a hazai malomipar problémája is. Amíg ezen nem tudunk változtatni addig – az esetleges világ- és EU-s hiányhelyzetet leszámítva – ne is számítsunk arra, hogy majd sorba állnak a kereskedők a búzánkért. Mindenki a kanadai búzát hozza fel példaként, mégsem követjük őket. Általában négy-öt fajtát termelnek, jó malmi minőségben. Hazánkban meg mindegy, hogy milyen fajtát használunk, csak sokat teremjen. Azután meg csodálkozunk, hogy a gyenge, vegyes minőségű takarmánybúzát nem tudjuk eladni.

Összefogás, integráció, szövetkezés:

Ahhoz, hogy egységes minőséget tudjunk nagy tömegben előállítani, nem elég a fajtaszám radikális csökkentése. Valamiféle szerveződésre is szükség van. Legyen az termelői csoport, integráció, vagy a szövetkezés valamilyen korszerű formája. Ez ma már feltétele annak, hogy nagy tömegben lehessen a kereskedői igényeket homogén minőségű terménnyel kiszolgálni, ami egyben a tárgyalási pozíciónkat is erősíti az árak tekintetében.

A nemesítők, kutatók felelőssége:

A mi feladatunk az, hogy termeljünk, a kutatóknak, a nemesítőknek pedig az, hogy újabb technológiai ismeretekkel, korszerű fajtákkal kiszolgálják a termelőket, vagyis bennünket. Ha ebben nem érik el a világszínvonalat, akkor átlépi őket az idő. Nekünk, termelőknek ahhoz, hogy meg tudjunk újulni, a legkorszerűbb ismeretekre van szükségünk.

Innováció, az új eredmények alkalmazása:

A megújulásunk meghatározó eleme, hogy képesek vagyunk-e befogadni és alkalmazni az új ismereteket. A termelők fajtaválasztását segítik a VSZT-vel közösen szervezett posztregisztrációs kísérleteink is, amelyekben a már állami elismerésben részesített fajták különböző termőtájakban elért eredményeit, alkalmazkodó képességüket vizsgáljuk.

Ugyanakkor felhívom a gabonatermesztők figyelemét arra, hogy ne csak a fajtakiválasztásra gondoljunk, hanem a víztakarékosságra, talajkímélő művelésre, a korszerű tápanyag-gazdálkodáson keresztül a növényvédelmi technológiára, beleértve a precíziós gazdálkodást is.

Az újabb ismeretek tárháza áll a rendelkezésünkre, a nemesítők, a technológiafejlesztők, az integrátorok, a szaktanácsadók és a különböző termékeket forgalmazó cégek jóvoltából, amelyekkel, ha nem tudunk, vagy nem akarunk élni, akkor ne lepődjünk meg, hogy a „pálya szélére” kerülünk és lemaradunk az egyre keményebb versenyben.

Termelői, kereskedői összefogás egymásra utaltság:

Ez a legnehezebb kérdés, mert az érdekeket ezen a területen a legnehezebb egyeztetni. Az időjáráson kívül a piaci tényező az, amelyik a leginkább befolyásolja a termelés eredményességét.

Mit tehetünk?

Próbáljuk a bizalmi tőkét erősíteni az eladó és a vevő között, és megtalálni azt a „közös nevezőt”, ami mindkét fél érdekeit szolgálja.

Ezen túlmenően, ha van rá lehetőségünk és nem vagyunk rákényszerülve az értékesítésre, akkor inkább tároljuk a terményeinket, bízva az árak normalizálódásában.

Összefoglalva: A jövőben akkor tudunk talpon maradni és versenyképesen termelni az adott politikai és közgazdasági helyzetben, ha a legkorszerűbb technológiákat alkalmazva – költségtakarékosan – meg tudjuk növelni a termésátlagainkat, továbbá egységes minőségű nagy tömegű árualap előállítására leszünk képesek, elérve a malmi minőséget.

Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változata Vancsura József: Ha nem tudunk megújulni, baj lesz a gabonaágazatban! (2016. 9. szám, 18. old.) című írása alapján

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

13+1 gazdasági intézkedést jelentettek be

2019. május 30. 14:37

10 milliárd forinttal megemelik a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tőkéjét, ugyanígy 5 milliárdos tőkeemeléssel segítik a mezőgazdasági garanciarendszert.

Stresszhatásoknak ellenálló hibridek

2021. június 19. 07:36

A legújabb RAPOOL-repcegeneráció a génjeiben hordozza a termésstabilitást.

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

2021. június 2. 07:41

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek.

Rangos díjra jelölték a Syngenta Istem® karfiolját

2022. március 24. 05:36

A mostani nevezés is bizonyítja a Syngenta innovatív munkáját és rávilágít arra, hogy a vállalat számos - paradicsom, görögdinnye, paprika, csemegekukorica, karfiol - kultúrában vezető szerepet tölt be a zöldségvetőmagok területén.