Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan válasszuk ki a megfelelő kalciumforrást?

Agrofórum Online

A meszezőanyagokat sokszor egy kalap alá vesszük, és előfordul, hogy olyan anyagot használunk, amely nem felel meg a céljainknak és a területeink adottságainak. Az anyagok kiválasztása során érdemes 3 paramétert megvizsgálni.

  • Semlegesítési érték: azt adja meg, hogy mekkora mértékben képes az adott termék semlegesíteni a talaj savanyúságát. A tiszta kalcium-karbonát értéke 100, ehhez mérjük a többi anyagot. A 95 vagy afeletti értékek a megfelelőek.
  • Finomság: minél finomabb szemcsékből épül fel az adott anyag, annál gyorsabban reagál a talajjal.
  • Kalcium- és magnéziumtartalom: ez termékenként eltérő lehet, az ideális beltartalmat a talajaink tápanyag-ellátottsága, típusa, valamint a kultúrnövényeink igényei határozzák meg.

Szintén fontos a választásnál, hogy tudjuk a választ az alábbi kérdésekre:

  • Mi a célunk a meszezőanyaggal? Ez lehet a pH emelése, Ca pótlás, Ca+Mg pótlás, Ca+S pótlás – ezek a talajaink adottságától és a növényeink igényeitől függenek.
  • Hogyan tudjuk kijuttatni? Ha röpítőtárcsás műtrágyaszóró áll rendelkezésünkre, akkor granulált (vagy pelletált) anyagra van szükségünk, ha pedig van szervestrágyaszórónk, akkor az ömlesztett anyagok jöhetnek számításba.
  • Szerves anyagot is szeretnénk pótolni? Amennyiben igen, akkor olyan anyagok kellenek, amelyek tartalmaznak szerves anyagot és kalciumot is, vagy keverhetőek például szerves trágyával.

Zavaró lehet a megállapítás, de a kalcium a legfontosabb mezoelem, ezt fontos megérteni. Meghatározza a talajunk szerkezetét, a növényeink szárszilárdságát, a sejtfal keménységét és a terményünk cukorfokát is, így a növényvédelmen is spórolhatunk a megfelelő adagolásával.

Sokszor nehéz lehet a megfelelő kalciumforrást kiválasztani, így néhány pontban összegezzük az ismertebb formákat:

  • Mészkőpor (CaCO3) vagy égetett mész (CaO) akkor ajánlott, ha a talajunk 6,2 pH alatt van és kalciumra van szükségünk.
  • Dolomitpor (CaMg(CO3)2) csak akkor ajánlott, ha a talajunk kalciumtartalma mellett magnéziumhiány is van és a pH 6,2 alatt van.
  • Gipszet (CaSO4) akkor használjunk, ha a felvehető kalcium hiányzik a talajunkból, de a talajunk 6,3-as pH felett van.

Ha a talajunk 6,2-es pH alatt van és nincs szükségünk magnéziumra, mészkőport vagy égetett meszet alkalmazzunk. Az ajánlott mennyiség a teljes CEC és az egyszeri alkalmazás maximális korlátja alapján változik. Ha karbonát alapú kalcium mellett döntünk, fontos, a termék/anyag finomsága, mert vízben oldhatatlan, csak savak képesek oldani, mint a gyökérváladékok savai. A kalcium-oxid gyors hatású, de ennél fogva van egy szárító és fertőtlenítő hatása, így a vetés előtt vagy azzal egyidőben nem ajánlott a kijuttatása.

A dolomitpor kijuttatására ugyanúgy a teljes CEC értékekre támaszkodhatunk, de kevesebbet alkalmazzunk, mint ami a maximális ajánlott mennyiség és amit a talajvizsgálati eredményünk látunk. Ellenőrizzük később egy újabb talajvizsgálati eredménnyel, hogy az kationok aránya mennyire mozdult el.

Gipszet alkalmazzunk a szikes talajok, vagy semleges pH-val rendelkező talajok esetében, valamint ha oldható kalciumra van szükségünk és a kationok arányában eltolódás van.

Johannes Kamptner maratoni hosszúságú, 2 órás webes szemináriumot tartott a meszezés, kalciumpótlás és talajjavítás témaköréről – az előadást itt tudod visszanézni:

Johannes Kamptner – A talaj pH és a kationok fontossága a talajtermékenység szempontjából

Gyakori ígéret a meszező termékek esetében a pH emeléséhez a pár száz kilogrammos kijuttatási mennyiség. Ha utánaszámolunk, hogy egy hektár területen a felső 30 cm-es talajréteg térfogata 3000 köbméter, a tömege 4000-4500 tonna tonna, akkor a pár száz kg-os mennyiség gyorsan érthetővé válik, hogy a kalciumot tartalmazó inputot vagy a növény gyökere közelébe tesszük, és akkor is csak egy rövid ideig fogjuk csak a pH-t emelni, vagy tonnás mennyiségekben gondolkozunk. Így érdemes tisztán fogalmazni. Két érdembeli stratégia van. Vagy kalcium trágyázunk évről-évre és 5-10-20 éves időtartamban lehet változás stabilan a pH tekintetében, vagy nagy dózist juttattunk ki a megfelelő anyagból az első évben a már említett CEC vizsgálatra támaszkodva, és utána fenntartó kalciumpótlást végzünk.

Kalcium-karbonát és kalcium-oxid tartalmú CalciGo meszezőanyagaink granulált formájuknak köszönhetően könnyen kijuttathatóak, magas reaktivitásuk garancia a gyors hatásra.

A CalciCo termékcsalád háromféle meszezőanyagból áll, így Te is megtalálod a talajaidhoz és növényeidhez illőt:

  • CalciGo Natur: A termékcsalád belépő tagja, kalcium-karbonát (CaCO3) tartalma 90%, kalcium-oxid (CaO) tartalma pedig legalább 50%. Oldhatósága 98%-os.
  • CalciGo Mag+: A magnéziummal kiegészített terméket a dolomit feldolgozásából nyerik. Jó választás azoknak, akiknek a magnéziumot is pótolniuk kell.
  • CalciGo S+: A kalcium-szulfát alapú CalciGo S+ a kalcium mellett a kénpótlásra is tökéletes választás. Kalcium-oxid (CaO) tartalma 30%, kén-trioxid (SO3) tartalma 45%.

A természetes alapanyagoknak és a modern gyártástechnológiának köszönhetően magas beltartalom és páratlan reaktivitás jellemzi őket. A CalciGo meszezőanyagok 600 kg-os bigbag zsákokban érhetőek el, a 2-5 mm-es granulátumok műtrágyaszóróval egyszerűen kijuttathatóak. A megfelelő összetételű anyag kiválasztásában szaktanácsadóink segítenek a talajvizsgálati eredményeid alapján.

Csapj le meszeőanyagainkra most kihagyhatatlan áron, még az áremelkedés előtt! Egynapos akciónk keretében tavaly év végi áron veheted meg a CalciGo termékeinket, akár nyári vagy ősz eleji szállítással!

További információt termékeinkről ITT, árainkról pedig ezen a linken találsz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Mitől barnul meg a birs gyümölcsének húsa?

2022. november 11. 04:36

Bár idén sokat termett a birsalmánk, gyümölcsének húsa barna. Éretten szedtük és saját pincében tároltjuk. Már előző években is tapasztaltuk ezt az elváltozást. Mi okozza, lehet védekezni ellene?

A sokoldalú kalcium: érdemes-e kukoricának adni?

2019. október 13. 08:57

Mivel a kalcium mozgása korlátozott a növényben, a kalciumtáplálás kritikus jelentőségű lehet dinamikus fejlődési szakaszokban, de fontos a megfelelő növényegészségi állapot fenntartásában a növény egész élete folyamán. A kalciumion a talaj legmeghatározóbb kationja, számos pozitív hatást gyakorol szerkezetére, minőségére.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Hatékonyabb kalciumfelvétel almában XT technológiával

2021. május 26. 17:33

A minőségi almatermesztők évtizedek óta tudják, milyen jelentős tápelem a kalcium, és annak pótlása milyen fontos technológiai tényező. A régebbi ültetvényekben szinte csak a talajra kiszórt mésszel (cukorgyári mésziszap vagy mészkőpor) történt a pótlása.