13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan védekezzünk az egyszikű gyomnövények ellen repcében?

KITE Zrt.

Szembesülnünk kell azzal a ténnyel, hogy az éghajlatváltozás hatására hazánkban a csapadékmennyiség eloszlása térben és időben is szélsőségessé vált, az átmeneti évszakok lerövidültek, évjáratonként el is tűntek.

Az elmúlt évtizedben gyakorivá vált a száraz, aszályos, meleg őszi időjárás, melynek következtében a T1 és T2 életformájú gyomnövények (nagy széltippan (Apera spica-venti), vagy az árvakelésű gabona) a megszokottól jóval később, csak november elején-közepén keltek ki. A megváltozott körülményekhez a repce gyomirtási technológiában is alkalmazkodnunk kell, ezért a magról kelő és az évelő egyszikű gyomfajok (tarackbúza (Elymus repens), a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides) vagy a fenyércirok (Sorghum halepense) ellen a tavaszi posztemergens védekezést javasoljuk Rango szelektív egyszikű gyomirtó szerrel.

A Rango hatóanyaga a quizalofop-P-tefuril, szisztemikus hatású, a tápanyagszállító szöveteken keresztül a tenyészőcsúcs irányába mozog a növényen belül. A kezelést követően 1-2 napon belül az egyszikű gyomok növekedése megáll, 7-10 nap múlva nekrotikus foltok jelennek meg a tenyészőcsúcson, és 2-3 héten belül elpusztul a növény. A Rango szelektív hatású a kétszikű növényekkel szemben, mivel azok a quizalofop-P-tefuril hatóanyagot teljes mértékben képesek lebontani, így biztonsággal használhatjuk a kétszikű kultúrnövények esetében.

A Rango-s kezelést követő 10. napon sárguló gabona árvakelés

A Rango-t az egynyári egyszikű gyomfajok 1-3 leveles korában 0,8-1,0 l/ha, 3-5 leveles korában 1,0-1,2 l/ha, az 5 levelesnél idősebb gyomnövények esetében 1,2-1,5 l/ha dózisban kell kijuttatni. Az árvakelésű búza 1-3 leveles korában 0,6-0,8 l/ha, 3-5 leveles korában 0,8-1,0 l/ha dózisban kell alkalmazni. Az évelő egyszikű gyomok esetében a dózist az adott faj határozza meg: fenyércirok (Sorgum halepense) ellen 1,0-1,5 l/ha, közönséges tarackbúza (Elymus repens) ellen 1,8-2,25 l/ha, csillagpázsit (Cynodon dactylon) esetében 2,0-2,25 l/ha a szükséges szermennyiség.

A készítményt 300 l/ha lémennyiséggel apró cseppek formájában kell kijuttatni. A készítmény fitotoxicitás kockázata miatt más gyomirtó szerrel nem keverhető.

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Botrányos háború: a lengyelek a háttérben orosz mezőgazdasági termékeket vásárolnak

2024. március 4. 08:10

Az Ukrajnával vívott háború és az éles politikai helyzet sem akadályozza meg az oroszokat abban, hogy a háttérben a lengyelekkel kereskedjenek mezőgazdasági téren.

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.

Okozhat repcében gondot a gabona árvakelés?

2021. szeptember 20. 08:37

Lassan eljön az ideje az árvakelésű gabona elleni védekezésnek azokon a repcetáblákon, amelyeknek szerencséjük volt, kaptak egy kis csapadékot és már sorolnak.

A Propulse aranyat ér

2018. május 2. 11:48

Őszi káposztarepcében a Propulse a virágzás stádiumában alkalmazva a szártőkorhadást, fehérszárúságot okozó Sclerotinia sclerotiorum és a repce becőrontó Alternaria brassicae kórokozók ellen kiemelkedő hatékonysággal rendelkezik.