4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Ilyen hatással vannak a különböző trágyázási módok a talajra

HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat / ELTE  

A rangos PLOS ONE folyóiratban közölték magyar kutatók egy több mint 60 éves trágyázási tartamkísérletben végzett mikrobiológiai vizsgálataik eredményeit. A kutatás célja a trágyázás hosszú távú hatásának felmérése a talaj-mikrobióta funkcionális diverzitására.

Az érdekes eredmények a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK) Talajtani Intézete és Mezőgazdasági Intézete, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói nevéhez fűződnek. A kutatók egy 60 éves martonvásári tartamkísérlet parcelláin kukorica és búza vetésforgó műtrágyás, istállótrágyás és kombinált kezeléseit mintázták két egymást követő évben.

Meghatározták a legfontosabb talajkémiai paramétereket, a növények növekedési és élettani mutatóit, a Microresp módszer segítségével felvették a rizoszféra-talaj mikrobaközösségének szubsztráthasznosítási mintázatát, emellett meghatározták a termesztett növények gyökérzetének AMF-kolonizációját.

A rendszeres trágyázás hosszú távú hatása kimutatható volt néhány talajbiológiai paraméterben: a szubsztrát-hasznosítási mintázatban, a citráthasznosítás képességében, a szubsztrátindukált respirációban, valamint a cukrok és aminosavak hasznosításának arányában. A gyökerek mikorrhizás kolonizációja leginkább a növény tápanyag-ellátottságával mutatott összefüggést.

A nitrogénműtrágya használata és az ezzel összefüggő talajsavanyodás okozta a legmarkánsabb változásokat a talaj-mikrobióta katabolikus aktivitásában, míg a mikorrhiza és a növény szimbiotikus kapcsolatára a kiegyensúlyozott növénytáplálás volt hatással.

Forrás: Füzy, A., Parádi, I., Kelemen, B., Kovács, R., Cseresnyés, I., Szili-Kovács, T., Árendás T., Fodor N., Takács, T. (2023). Soil biological activity after a sixty-year fertilization practice in a wheat-maize crop rotation. Plos One, 18(9), e0292125.

(Fotó: Manfred Antranias Zimmer/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. február 22. 10:10

Sok esetben előfordul, hogy a napraforgó vetésforgóban két-három év múlva visszakerül ugyanarra a területre.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

A műtrágyaárak emelkedésének közvetett hatásai

2023. április 20. 09:26

Egy tanulmány szerint a műtrágyaárak emelkedése további 100 millió embert fenyegethet az alultápláltság veszélyével.

A műtrágya most a legolcsóbb, idén már csak nőni fog az ára – állítják elemzők

2023. július 26. 11:10

Lassú, de rendületlennek tűnő növekedésnek indult a műtrágya ára. Szakértők szerint a trend egész évben folytatódik majd, vagyis ezután csak drágábban vásárolhat, aki még nem törődött a beszerzéssel.

Precíziós műtrágyaszórók üzemeltetése

2023. február 16. 06:34

A mai műtrágyaárak mellett minden apróságra oda kell figyelnünk, amivel csökkenteni tudjuk a műtrágya hasznosulási veszteséget és növelni tudjuk a kijuttatás pontosságát. Még jobban felértékelődik a differenciált műtrágya-kijuttatás szerepe.

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

2024. december 28. 10:10

A Balti-tenger ökoszisztémája komoly veszélyben van a túlzott műtrágyahasználat miatt, ami jelentős biodiverzitás-csökkenéshez vezet.