A hazai piac egyelőre nem érett meg a szuper prémium minőségű lucernaszénára, de nyilvánvalóan ez lesz a jövő útja.
A szénafélék a szarvasmarhák és más kérődzők, illetve a lovak takarmányozásában játszanak fontos szerepet. A lucerna ebből a szempontból kiemelt alapanyag lehetne, ám Magyarországon jelenleg mellőzöttnek, kevésbé hasznosítottnak számít.
Talán azért, mert érzékeny, és lelke van, a termesztésnél, betakarításnál, tartósításnál és tárolásnál is fokozottan ügyelni kell rá
– mondja Petis Mihály, a nyírbátori Bátortrade Kft. ügyvezetője, a BÁTORCOOP Szövetkezet igazgatósági tagja.
Ők hajtották végre – a debreceni Ádám és Társa Kft.-vel szoros együttműködésben – a „nyírbátori csodát”, amely jelen esetben a szuper prémium minőségű lucernabálák előállítását takarja. Náluk a szénakészítés fontos kiegészítője a szenázs előállításának, annak ellenére, hogy ott már megmutatkozik némi beltartalmiérték-veszteség (főleg a fehérje terén), ám a szárazanyag- és rosttartalom, valamint az emészthetőség megmarad, így nyilvánvalóan a széna is értékes takarmánya a szarvasmarháiknak.
A május eleji hódmezővásárhelyi Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásáron le is leplezték a „csodát”, az érdeklődőknek szívesen elárulták, hogyan, milyen lépésekben lehet kiemelkedő lucernaszénát előállítani. A legfontosabb, hogy egyetlen technológiai elem sem hagyható ki belőle, mert úgy az egész rendszer sérül.
A termőtalajaik az ügyvezető elmondása szerint gyenge adottságúak, enyhén homokosak, ugyanakkor szerves trágyával jól feltöltöttek, így magas talajélettel bírnak, vagyis alkalmassá tették őket a legjobb minőségű lucerna termesztéséhez. Ez a pillangósvirágú növény egyébként mélyen gyökerező, ezáltal jól bírja a szélsőséges időjárást, illetve emiatt is jelentős az ásványianyag-tartalma és beltartalmi értéke. A nyírbátoriak akár 500 hektáron is tudnának lucernát vetni, de jelenleg csak 250–300 hektáron folyik a termesztés, mert a belföldi piacon egyelőre nem megfelelőek az árak. A szuper prémium minőségű takarmányt így maguk használják fel, a hosszabb távú cél viszont az, hogy eladásra is termesszenek.
Mit is jelent a kiemelkedő végtermék?
Az amerikai lucernaszéna-minőségi szabvány szerint a 22-nél nagyobb CP-érték (nyersfehérje-tartalom) jelenti a szuper prémium minőséget, és ebben a tekintetben a BÁTORCOOP Szövetkezet lucernája a következő paraméterekkel rendelkezik:
Termék | CP |
friss lucerna | 30,54 |
lucerna szenázs | 27,40 |
előfonnyasztott lucerna | 23,33 |
szárított lucerna | 26,44 |
Petis Mihály véleménye is az, hogy korszerű és kiemelkedő minőségre törekvő növénytermesztést csakis első osztályú vetőmaggal lehet folytatni, így természetesen ők is mindig ilyet szereznek be. Felhasználják a biogáz-üzemükből származó, magas beltartalmi értékű folyadékot, a barnalét is a lucerna tápanyag-utánpótlásához, ami jól kiegészíti a műtrágyázást. A növény egyébként ebből a szempontból nem kényes, ha a vetés időszakában megfelelő tápanyag-ellátásban részesült, akkor utána már képes ellátni magát. Nyírbátorban három évig tartják, és évente hatszor kaszálják, ami azt jelenti, hogy már a zöldbimbós állapot előtt elvégzik az első betakarítást.
Időjárástól függ, hogy szénát vagy szenázst állítanak-e elő: ha kevés a napsütés, vagyis a szálastakarmányt nem lehet leszárítani a minimum 35 százalék fölötti szárazanyag-tartalomra, akkor szenázst készítenek belőle, mert annak könnyebb a tartósítása. Mivel a rendre vágott lucerna esetében a levél vízleadása mindig gyorsabb, mint a szárrészek száradása, ezért betakarításkor szársértővel felszerelt kaszákat használnak. Ezen a ponton érdemes kiemelni, hogy szuper prémium minőséget csakis megfelelő, speciálisan erre a célra kifejlesztett gépekkel lehet előállítani, amelyek az összes munkafolyamat során a lehető legkisebb szennyeződéssel dolgoznak.
Ennek Ádám Jenő a szakértője, az ő hozzáértésében, javaslataiban tökéletesen megbízunk. Úgy gondolom, jó úton járunk, az eredmények igazolják az erőfeszítéseinket. Nagyjából 3-4 éve foglalkozunk a szuper prémium minőségű lucernaszéna termesztésével, amióta intenzívre állítottuk a szarvasmarha-tenyésztést
– mutatott rá Petis Mihály.
Az említett speciális gépparkjuk a kaszálás, kondicionálás, rendképzés, rendsodrás munkaeszközeit foglalja magában, de ebbe a sorba illeszkednek a darálógépek, a nedves- és száraztöltőgépek, valamint a bálagyűjtő és nagybálabontó-kiosztó gépek. Közülük Hódmezővásárhelyen a Tubeline szársértő gépre hívták fel külön a figyelmet, amely akár 50 százalékkal csökkentheti a terményszáradási időt, illetve a tisztán, gyorsan, veszteségmentesen dolgozó ROC szalagos rendképzőre. A szálastakarmányok szennyeződésmentes betakarításának nélkülözhetetlen gépe a Honeybee ST21-es alternáló kasza, ez ugyanis 8–10 centiméteres tarlómagassággal dolgozik, és rendkívül kíméletesen vág, ami gyors sarjadást eredményez. A földszennyezés minimális, a szívóhatás pedig elképzelhetetlen, ráadásul a Honeybee egy multifunkcionális gép, amely számos termény betakarítására alkalmas, még a biogazdálkodások számára is remek választás lehet.
A szuper prémium minőség előállításának utolsó lépése a szárítás, ezt a BÁTORCOOP Szövetkezet nagy kapacitású szalagos szárítóval végzi. Ennek előnye, hogy a biogáz-üzemük melegvizes hőjét is tudják általa hasznosítani, másrészt pedig mértéktartóan kezeli a lucernát, nem fújja le a leveleket, mint a régi forgódobos szárító, vagyis levélpergés nélkül dolgozik. Mivel a lucerna könnyen oxidálódik, ha le van szárítva, azaz gyorsan elveszíti a benne lévő karotint, ezért Petis Mihályék bebálázzák a végterméket, hogy az ne érintkezzen nagy felületen a napfénnyel és a levegővel. Természetesen ehhez is speciális eszköz szükséges, a szárítóból kijövő lucernaszecskát 250 bar nyomással tudják úgy bálázni, hogy az valóban megálljon a bálában.