Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Változtassuk istállótrágyává a szármaradványokat!

Biovéd 2005 Kft.

A Biovéd 2005 Kft. decemberben szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét. Ez jelenleg három, elsősorban nitrogénkötést szolgáló, nedvesíthető por (WP) formulázású baktérium készítményből áll:

  • a Bacillus megaterium hatóanyagú megaN csávázószer,
  • a Bacillus mojavensis hatóanyagú, posztemergens kijuttatású amazoN / titanN
  • és a Bacillus licheniformis hatóanyagú biogeN szárbontó készítmény.

Az idei tavaszi szezonban sokan, több mint 15.000 hektáron próbálták ki a Bacillus mojavensis hatóanyagú, posztemergens kijuttatású titaN/amazoN készítményt, ami a gyökerek által kibocsátott cukros váladék energiájából köti a levegő nitrogénjét. A biogeN Bacillus licheniformis hatóanyaga másképpen működik, a szármaradvány energiájából köti a levegő nitrogénjét. Az aratás közeledtével szeretnénk bemutatni ezt a terméket.

A biogeN szárbontó készítmény a szármaradványok különleges újra hasznosításában segít. Nem csak lebontja, a növények számára feltárja a szármaradványokat, de az elhalt növényi maradványok bontása során a cellulózban raktározott energia segítségével pótlólagos nitrogénkötést is végez. A Bacillus licheniformis kivételesen sikeres, és ezért az „élő”talajokban mindenütt elterjedt cellulózbontó mikroorganizmus. Sikerének titka, hogy egyrészt kiváló cellulózbontó, másrészt képes a nitrogénkötésre is, így a „kettő az egyben” alapon sokkal hatékonyabb, mint a többi lebontó szervezet.

Felmerülhet a kérdés, hogy akkor feltaláltuk-e a spanyolviaszt? Valójában nem, mert a biogeN szárbontó készítmény által kínált hatásmechanizmus nagyon hasonlít az istállótrágya képződésére, állatok és istálló nélkül, pusztán az ott is működő legfontosabb baktérium felhasználásával. A szakmai beszélgetésekben gyakran felmerül az a gondolat, hogy az istállótrágya hiánya a magyar mezőgazdaság egyik Achilles sarka, ezért kell olyan sok műtrágyát és növényvédő szert használni. Hogy megértsük a Bacillus licheniformis jelentőségét, tudnunk kell, hogy ez a baktérium jelen van a kérődzők bendőjében, segíti azok emésztését, majd meghatározó szerepet játszik a trágyaérés folyamatában is. Ha a biogeN szárbontó készítményt használjuk a tarlón, nagyon leegyszerűsítve mondhatjuk akár azt is, hogy az állattartást átugorva, a szántóföldön közvetlenül a tarlómaradványt alakítjuk át „istállótrágyává”. Ez a gondolatmenet természetesen egy kicsit túlzás, de nem áll messze a valóságtól. Az istállótrágya képződése során a baktériumok, ezeken belül is elsősorban a Bacillus licheniformis számára a környezeti feltételek sokkal optimálisabbak, mint a szárbontás során a talajban. Az állatok bélrendszerében a hőmérséklet viszonylag magas, van állandó nedvesség, és a gyomorsavak és enzimek is segítik a cellulózbontást. A trágyaképződés során a nedvességtartalom még mindig megvan, a trágyaprizmában kialakuló extrém magas hőmérséklet pedig optimális a Bacillus licheniformis számára. Ez a magas hőmérséklet ugyanakkor a konkurens baktériumokat visszaszorítja, de kedvez a Bacillus licheniformis növekedésének és szaporodásának, mert annak optimális hőmérséklete 55 °C, de még 70 °C-on is jól érzi magát. Az állattartás során az istállótrágya viszonylag gyorsan, néhány hónap alatt képződik. Ha viszont a biogeN szárbontó készítménnyel lepermetezzük/beoltjuk a tarlómaradványt, bizony jóval többet kell várnunk, mert a talaj nedvességtartalma és hőmérséklete nem optimális a Bacillus licheniformis baktérium hatékony működéséhez. Búzatarló esetén kis eredmény már októberben érzékelhető, de kukorica szárbontás esetén csak a rákövetkező nyár elejére várható látványos hatás. A szántóföldi lassabb működés ellenére az eredmény hasonlít az istállótrágya kijuttatásához, több nitrogén, több humusz és több talajélet lesz a szántóföldünkben.

Felmerülhet a kérdés, miért kell a biogeN szárbontó készítményt mesterségesen kijuttatni, ha a környezeti viszonyokhoz jól alkalmazkodó, és a bendőben, a trágyában is jelenlévő baktériumról van szó? Egyszerűen azért, mert nagy eséllyel nincs jelen a szántóföldön. Ennek oka, hogy a nitrogén műtrágyázás negatív mellékhatásaként a talajokból eltűnnek a hasznos nitrogénkötő baktériumok, amelyek az eredeti, természetes állapotban a nitrogént szolgáltatták a növényeknek. Helyüket kevésbé hasznos vagy éppen káros baktérium fajok foglalják el.

A biogeN készítmény legfontosabb tulajdonságai:

  • Felgyorsítja a szármaradványok lebontását, ezzel megakadályozza a kórokozók, mint például a Fusarium fennmaradását és szaporodását. A kórokozók életterének szűkítésével segíti a forgatás nélküli talajművelés megvalósítását.
  • Biztonságos hatóanyag. A Bacillus licheniformis faj szerepel az EU biztonságos mikroorganizmus listáján. Állati probiotikumok hatóanyaga is.
  • A cellulóz energiájának felhasználásával nitrogént köt a levegőből, természetes nitrogén pótlást biztosít, így kevesebb műtrágya felhasználására van szükség.
  • Fokozza a humuszképződést a talajban.
  • Hatóanyag tartalma legalább 1.6 x 109 CFU/g Bacillus licheniformis baktérium.
  • Nedvesíthető por formulázás.
  • Hosszú eltarthatósági idő, nincs szükség hűtött tárolásra.

A biogeN készítmény tulajdonságai közül ki kell emelnünk a WP (nedvesíthető por) formulázást, ami biztosítja a hosszú eltarthatóságot és a környezeti tényezőkkel szembeni nagyfokú ellenálló képességet. A formulázásnak köszönhetően a kijuttatott baktérium sejtek hetekig kibírják a szármaradvány felületén, sem az UV sugárzás, sem az esetleges kánikula nem károsítja, így nincs azonnali bedolgozási kényszer.

A szárbontáskor a térbeli előny megszerzéséhez a tarlómaradványra közvetlenül rá kell permeteznünk a készítményt, ezzel mintegy „beoltjuk” a tarlót. Ennek oka, hogy a talajban eredendően óriási mennyiségű baktérium van jelen. A kijuttatott baktériumunknak meg kell birkóznia egy nagyjából 10.000-szeres konkurens baktérium populációval, akik szintén a szalma energiáját szeretnék felhasználni. A célzott szalmára való kijuttatási-technológiával térbeli előnyt adunk a hasznos baktériumunknak

A biogeN készítmény vizsgálatával kapott eredmények:

1. ábra: biogeN természetes talajra gyakorolt hatása

A széntranszformációs tesztben laboratóriumi körülmények között a biogeN természetes talajra gyakorolt hatását vizsgálták. Az eredmény azt mutatja, hogy a biogeN készítményben található baktérium törzs nitrogén kötésével segítette a talaj természetes baktérium közösségét a hozzáadott cukor fokozottabb lebontásában. Az eredmény 1%-os hibahatárral megbízható. Megállapíthatjuk, hogy a Bacillus licheniformis szárbontása és nitrogénkötése javítja a többi talaj mikroorganizmus életfeltételeit is.

2.. ábra: biogeN cellulóz bontó képessége

A cellulóz bontó tesztben laboratóriumi körülmények között a biogeN tiszta cellulóz bontó képességét vizsgálták természetes talajban. A biogeN készítménnyel beoltott talajban a cellulózbontás hatékonysága jelentősen nőtt. Az eredmény 1%-os hibahatárral megbízható.

3. ábra: biogeN tarló bontása

A tarló bontó tesztben laboratóriumi körülmények között a biogeN szalma bontó képességét vizsgálták természetes talajban. A biogeN készítménnyel beoltott talajban a szármaradvány bontás hatékonysága jelentősen nőtt. Az eredmény 1%-os hibahatárral megbízható.

4. ábra: biogeN búza tarlókezelés hatása a rákövetkező repcére

A Lippó határában végrehajtott demonstrációs kísérletben búza tarlót kezeltek. A biogeN készítményben lévő baktérium törzs a szármaradvány energiáját használva kötötte a nitrogént a levegőből. A biogeN kezelés hatására a talaj nitrogén- és humusz tartalma jelentősen nőtt.  A magasabb nitrogén és humusztartalom hatására a repce utóvetemény növekedési paraméterei javultak. Az eredmények 5%-os hibahatárral megbízhatóak.

5. ábra: biogeN búza tarlókezelés hatása a rákövetkező búzára

A Görcsöny határában végrehajtott demonstrációs kísérletben búza tarlót kezeltek. A biogeN készítményben lévő baktérium törzs a szármaradvány energiáját használva kötötte a nitrogént a levegőből. A biogeN kezelés hatására a talaj nitrogén tartalma jelentősen nőtt. A magasabb nitrogén tartalom hatására a búza utóvetemény növekedési paraméterei javultak. Az eredmények 5%-os hibahatárral megbízhatóak.

A növénytermesztő szakma sürgető feladata, hogy az ősi biológiai gyökereket megértve, a modern biotechnológia segítségével, az iparilag előállított nitrogénre alapuló növénytermesztésről áttérjen egy biológiai alapú, kevesebb műtrágyát felhasználó, fenntartható növénytermesztésre. A természetes nitrogén körforgás újraindításával úgy tudunk megfelelni az EU, de még inkább az utánunk jövő nemzedékek elvárásainak, hogy a terméseredmények ne csökkenjenek számottevően, ill. a növénytermesztés jövedelmezősége javulhasson. A Biovéd új nitrogénkötő baktérium termékei a biotechnológia jelenlegi szintjén a maximális esélyt adják arra, hogy kiegyenlítsük, de legalábbis jelentősen mérsékeljük a műtrágya áremelkedés negatív hatását. Ezek a biológiai termékek a terméseredményben mutatkozó többletekkel garantáltan visszahozzák az árukat, és profitot tudnak előállítani.

A termék elérhető a Móra-Input Kft., Maros Farmer Kft. kínálatában. Még ebben az évben megtalálható lesz az IKR AGRÁR portfóliójában, mIKRo-CELL márkanéven.

Dolgozzunk közösen a zöldebb növénytermesztésért!

Dr. Bohár Gyula,
Biovéd 2005 Kft.,
Pinkamindszent

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Kukorica-szármaradvány fennhagyása ősszel és a bálák

2022. november 22. 07:37

A mezőgazdasági melléktermékek (mint biomassza) iránti mennyiségi- és minőségi igények folyamatosan növekednek. Ennek egyik oka, hogy a biomasszából előállított energia egyre nagyobb szerepet kaphat a megújuló energiatermelésben.

Továbbképzés és határszemle-sorozat indul kertészek és szőlészek számára

2023. március 7. 16:35

A következő hetekben nyolc időpontban és helyszínen rendezik meg a LUCZA KERTÉSZ PRAKTIKUM szőlő-gyümölcs továbbképzést és határszemle-sorozatot.

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

2022. május 19. 06:38

A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzanak a nyugati dióburok-fúrólegyek

2022. július 13. 10:36

A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők számára kedvező, a betegségek terjedésének csak a csapadékot kapó körzetekben, illetve öntözött körülmények között van meg a feltétele.