Cikksorozatunk előző részeiben a növények biológiai nitrogénkötésének tudományos alapjait, majd a hazai kísérletekben elért 50% nitrogén hatóanyag kiváltást mutattuk be. Közeledik a felhasználási idő, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válasszal igyekszünk további termelőknek is segíteni.
Eddig csak a pillangósoknál volt szó saját nitrogén gyűjtésről, a többi növény is képes rá?
Igen! A pillangós növényeknek külön szerve, a gyökérgümő ad otthont a nitrogéngyűjtő baktériumoknak. A baktériumokkal történő nitrogénkötésre azonban más növények, így főbb termesztett növényeink is képesek. A növények mindegyike képes kisebb-nagyobb mértékben szimbiózist létesíteni a talajban szabadon élő nitrogénkötő baktériumokkal. Ez a kapcsolódás a növény 5-10 valódi leveles állapotáig kialakul, utána már egy újonnan érkező baktériumnak nehéz betársulnia a rizoszférába. Ha a talajban nincsenek jelen jó nitrogénkötők, akkor semleges szaprofita, rosszabb esetben kórokozó baktériumok kapcsolódnak a növények gyökeréhez. Aki szóját termel, annak nem kell magyarázni, hogy megél a szója baktérium oltás nélkül is, főleg azokon a területeken, ahol van talajélet és talál szabad nitrogénkötő baktériumokat, de lényegesen kisebb lesz a termés egy számára kedvező baktérium oltás nélkül. Az amazoN / titáN ezt a segítséget tudja megadni a kukoricának, napraforgónak is. Jó és hatékony módszer lenne a csávázás, de hosszú ideig tart mire a vetőmag kereskedőházak kínálatában megjelenhetnek a kiegészítő baktérium csávázással ellátott, fémzárolt magok. A termelő viszont már most le tudja permezni, 4-7 leveles korában a növényét a Bacillus mojavensis hatóanyagú termékkel. Ekkor már van elegendő levélfelülete a növénynek, hogy megfelelő mennyiségű permetlevet vezessen le a szárán a gyökerekhez és így a gyökér-kolonizácó sikeres legyen. Kevesebb leveles állapotban több baktérium kerül a földre, távol a gyökerektől, ami hatékonyság csökkenést eredményez. Ha 6-7 leveles állapoton túl alkalmazzuk a Bacillus mojavensis hatóanyagú készítményt, a növény ugyan egyre több permetlevet tud összegyűjteni, de az érkező baktérium már egy kialakult baktérium populációt talál, így csökkenhet a hasznos baktériumunk betelepülési hatékonysága.
Ez egy új felfedezés, hogy így is lehet a növénynek nitrogént adni?
Nem, a működési mechanizmus millió éves. A biológiai nitrogénkötést csak a XX. század második felében szorította ki a nagyobb terméseredményeket eredményező ipari nitrogén gyártás. Napjainkra azonban kiderült, hogy az ipari mezőgazdaság az előző 70 évben megszokott módon nem fenntartható, és már nem csak a klímaváltozás szempontjából, de a méregdrágává vált műtrágyák beszerzésének költség oldaláról sem. Az amazoN / titáN technológia a millióéves működési mechanizmus hatékonyabb alkalmazását teszi lehetővé az egyik leghatékonyabb és legbiztonságosabb baktérium törzs kiválasztásával, annak tömegtenyésztésével, formulázásával, és megfelelő kijuttatásával, vagyis a tudomány és technika mai ismereteinek alkalmazásával.
Milyen növényvédő szerekkel keverhető?
Antibiotikumok és réz kivételével minden Magyarországon engedélyezett gyomírtó-, rovarölő-, és gombaölő szerrel, valamint lombtrágyával a biológiai hatékonyság romlása nélkül keverhető. A fizikai kijuttathatóság ellenőrzésére érdemes keverési próbát készíteni.
Mekkora vízmennyiséggel lehet kijuttatni?
Minél több, annál jobb, de az amazoN / titáN 1 kg termékéhez minimum 150 l víz szükséges.
Érzékeny-e a permetlé minőségére, pH-jára, az amazoN / titáN?
Nem érzékeny. Akár tömény nitrogén oldattal is kijuttatható (Nitrosol, Nikrol…) de ebben az esetben javasolt a táblaszéli keverés és azonnali kijuttatás, amivel biztosan hatékonyság csökkenés nélkül alkalmazható.
Hogyan kell bekeverni?
Az amazoN / titáN készítményt a permetezőgép bekeverő tartályába folyamatosan adagolva tudjuk elkészíteni a permetlevet, de kisebb gépeknél közvetlenül apermetezőgép tartályába is önthető.
Mire kell figyelni a szűrők és fúvókák megválasztásánál?
Az amazoN / titáN készítmény permetezéséhez 50 mesh méretű szűrők a megfelelőek, az ennél kisebb szűrők, mint a 80-100 mesh méretű szűrők eltömődhetnek. A szórófejek mérete a TeeJet skálán legalább 4-es kell hogy legyen, ill. e feletti méretű fúvókák is használhatók.
Milyen körülmények között érdemes alkalmazni?
Átlagos, jó tápanyag és vízgazdálkodási körülmények között is 5-7% terméstöbbletet tud adni a növény, tehát gazdaságos az alkalmazása. Ha a gazdálkodás feltételei rosszabbak, kevesebb a pénz a növénytáplálásra, vagy aszály sújtja a vidéket, a kontrolhoz képest ezek az értékek látványosan javulnak, emelkednek. A növénynek a megnövelt tápanyag felvevő képessége (alapvetően a nitrogénről beszélünk, de a Bacilus mojavensis hatóanyag a foszfor felvehetőségét is javítja!) segíti a krízishelyzetek minél jobb átvészelését.
Mennyire fénystabil?
Ellenáll az UV sugaraknak, a hajnali lecsorgó harmat is el tudja juttatni a talajig.
Hogyan kell tárolni?
Az amazoN / titáN terméket nem szükséges hűteni, normál raktárban, száraz körülmények között, közvetlen napsütéstől védve tárolható.
Meddig tartható el?
Ha marad amazoN / titáN termék a szezon után, nyugodtan el lehet tenni a következő évre.
Hogyan rendelhető meg?
Az amazoN készítmény megrendelhető az info@bioved.hu email címen, ill. a titáN elérhető az IKR Agrár Kft. termékei között.
Dolgozzunk közösen a zöldebb növénytermesztésért!
Dr. Bohár Gyula,
Biovéd 2005 Kft.,
Pinkamindszent