Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Magas búzahozam – hatékony tápanyag-utánpótlás

Borealis L.A.T

A sikeres búzatermesztés a gondos tervezéssel kezdődik. A növények fejlődése szempontjából legfontosabb a harmonikus tápanyagellátás. Ősszel vetés előtt lehetőleg jó minőségű, granulált komplex műtrágyát érdemes kijuttatni. A tavaszi fejtrágyát pedig osztott adagokban, a növény igénye szerint kell adagolni.

A műtrágya igényt rengeteg tényező befolyásolja, például: talaj tápanyag tartalma, elvárt hozam, elővetemény, növényi maradványok (szalma), termesztett fajta, stb. A kijuttatás idejét is a növény aktuális fejlettségi állapotához kell igazítani – megelőzve ezzel a kimosódást, ami környezetszennyezést, valamint jelentős gazdasági veszteséget is okoz, illetve a tápanyag lekötődést, ami lassabb feltáródást, így termés kiesést is okozhat. Könnyen belátható, hogy ennyi tényezőt figyelembe venni a tervezésnél nem könnyű feladat. Ezért érdemes a digitális eszközök segítségét igénybe vennünk.

A Borealis L.A.T mérnökei kifejlesztettékaNutriGuide®ot, egy digitális tápanyag- utánpótlás tervező webalkalmazást, amely kiszámolja a kívánt termésátlaghoz szükséges összes tápanyagot, javaslatot ad a kijuttatás idejére, és a legjobb Borealis L.A.T termékeket ajánlja. Az N-Pilot® pedig egy hordozható mérőeszköz, amely a táblán történő mérés során kiszámolja a szükséges tavaszi fejtrágya mennyiségét a növényállomány igénye alapján, az adott termőhelyre.

A korszerű búzafajtákban és hibridekben rejlő terméspotenciált csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Az őszi búza optimális fejlődéséhez feltétlenül szükséges az őszi NPK+S vagy NP+S alaptrágyázás, ahogy azt kísérleteink is bizonyították. A búza főleg a nitrogén, a foszfor és a kén hiányára érzékeny, kálium hiányra kevésbé reagál terméshozam csökkenéssel.

Az 1. grafikon kelet-európai búza kísérleteink átlagát mutatja. Az oszlopok alatti sorban a kijuttatott nitrogén adagok megoszlása látható (őszi alaptrágya + 1. tavaszi fejtrágya + 2. fejtrágya + 3. fejtrágya) Legjobb eredményt a középső kísérleti beállítás adta, ahol az alábbi kezeléseket végeztük:

Teljes nitrogén mennyiség (N):         150 kg / ha (hatóanyag)

Őszi alaptrágyázás:    400 kg / ha COMPLEX 15/15/15 +8SO3+Zn

1. tavaszi fejtrágyázás:          185 kg / ha NAC 27 N

2. tavaszi fejtrágyázás:          260 kg / ha NAC 27 N

NPK-val kijuttatott kén (S):      28 kg / ha SO3

Azok a parcellák, melyek kaptak műtrágyát, a kontrollhoz képest mintegy 1-1,7 t/ha hozam többletet adtak. Pozitív különbség mutatkozott azon parcellák javára is, amelyek NPK alaptrágyát is kaptak, szemben a kizárólag nitrogén trágyával kezelt területek hozamával.

Miért fontos az NPK+S alaptrágyázás?

  • A talajban a foszfor és a kálium gyakran a növények számára nehezen felvehető formában van jelen (szerves vegyületekben, vagy talajásványokhoz kötötten), ezért célszerű a tápanyagokat műtrágyákkal biztosítani, amelyek a fiatal növények számára azonnal felvehető formában tartalmazzák ezeket a tápelemeket.
  • Különösen alacsony humusztartalmú talajokon van jelentősége a foszfor kijuttatásának, mert ezekben a talajokban a foszfor nagyobb része szerves formában, a növények számára nem felvehető alakban van jelen, a műtrágya viszont azonnal felvehető foszfort biztosít.
  • A nitrogént is csak megfelelő foszfor-ellátottság esetén tudják hasznosítani a növények, ezért fontos a 4:1:1 –es N:P:K tápanyagarány betartása, mely több év szántóföldi kísérletei alapján optimális volt.
  • A káliumnak a télállóságban van kiemelt szerepe, hiszen számos funkciója közül  az egyik leglényegesebb, hogy javítja a növények vízgazdálkodását, ezáltal fokozza a stressz- és fagytűrést.
  • Kén: A növényeknek már egészen fiatal korban is szükségük van kénre a fotoszintézisben szerepet játszó klorofill felépítéséhez és a fehérjeképződéshez. A kén hiánya a tél végén sárga elszíneződés formájában látható a gabonákon.
  • Termesztett növényeink közül a búza reagál legérzékenyebben a nitrogénre, mely elsősorban a búza vegetatív tömegének kialakításában jelentős, főleg a bokrosodás és a szárba indulás fázisában. Az őszi búza különösen érzékeny a nitrogén adagolásával szemben. Mind a szükségesnél kevesebb, mind a szükségesnél több nitrogén károsan hat a különböző időszakokban.
  • Az ősszel kijuttatott nitrogén hatóanyag mennyiségét befolyásolja a fajta. Fajtabúzáknál 45-55 kg/ha az ajánlott dózis, hibridbúzáknál ez az érték magasabb, akár 50-60 kg/ha is lehet.
  • Szántóföldi kísérletek alapján, a legeredményesebbnek a 150 kg/ha nitrogén, és 60-60 kg/ha foszfor és kálium kijuttatása bizonyult, NAC 27N nitrogén fejtrágya alkalmazásával kiegészítve.

Tápanyag-ellátási javaslatunk búzára:

* amennyiben a csapadékviszonyok lehetővé teszik a tápanyagfelvételt

A Borealis L.A.T a következő költséghatékony, kiemelkedő minőségű és kiváló szórásképpel rendelkező termékeit javasolja:

Káliummal jól ellátott területekre ajánljuk továbbá:

Foszforban gazdag területeken pedig jól használható:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

2024. december 2. 11:10

Az újrahasznosítás a legkörnyezetkímélőbb eljárás, főleg az olyan szennyező anyagok esetében, mint a foszfor és a szennyvíziszap.

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.

Dömpingellenes vámot vetnének ki az import műtrágyára

2019. április 8. 09:47

Az Európai Bizottság dömpingellenes vámot vetne ki az Oroszországból, Trinidadból és Tobagóból, valamint az Egyesült Államokból származó karbamid- és ammónium-nitrát (UAN) keverékeinek behozatalára.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.