Belegondolt már abba, hogy mit tehet a növények genetikai potenciáljába kódolt legmagasabb termésszint eléréséért? Igen, elsőre mindenkinek a jó genetika, a növény igényeit maximálisan kielégítő tápanyagutánpótlás és a talajadottságoknak megfelelő agrotechnikai eljárások jutnak eszébe. Mindenki tisztában van a környezeti stresszhatások terméslimitáló hatásával, de sokan inkább csak bosszankodnak miatta, és úgy gondolják nem lehet ellenük tenni.
Környezeti stresszhatásnak nevezünk minden olyan külső ingert – túl alacsony vagy túl magas hőmérséklet, szárazság, víznyomás, légköri aszály, jégeső, relatív tápanyaghiány – melyek befolyásolják a növények anyagcsere folyamatait, és ezáltal csökkentik a termésmennyiséget és rontják a termés minőségét.
Egyes kísérletek szerint még egy enyhébb, rövid ideig tartó stresszhatás is akár 20 -25%-kal csökkentheti a betakarítható termés mennyiségét. Számoljanak csak utána, mit jelent ez a jelenlegi inputanyag árakat és terményfelvásárlási árakat tekintve…
A kérdés nem az, hogy mit tehetünk ezeknek a negatív hatásoknak a csökkentésére, hiszen az anyatermészetet nem tudjuk befolyásolni, hanem az, hogy miként tudjuk segíteni a növényeket, hogy nagyobb ellenállást fejtsenek ki a bekövetkezett környezeti stresszhatásokkal szemben.
A növények minden környezeti stresszhatásra az anyagcsere folyamataik megváltoztatásával, bizonyos növényi hormonok fokozott, vagy éppen csökkent termelésével reagálnak, hiszen túlélésre játszanak, ami nem jelent mást, minthogy termést, magot akarnak hozni. Ez a termésmennyiség valóban csak a növény túlélését eredményezheti, a gazdálkodásban mindenképpen veszteség keletkezik.
A környezeti stresszhatások csökkentésének első lépése a robosztus, nagy felszívó felülettel rendelkező gyökérzet kialakítása. Ehhez járul hozzá a FERTIACTYL® termékekben lévő humin- és fulvósav komplex, mely savanyú és lúgos talajokon egyaránt könnyen képez kolloidokat a különböző mikroelemekkel, megvédve azokat a lekötődéstől vagy kimosódástól. Így a fejlődő növények több tápanyaghoz tudnak hozzájutni, a gyökértömeg látványosan nagyobb lesz. A termékcsalád citokinin tartalma fokozza a víz és tápanyagfelvételt, növeli a fotoszintézis sebességét és hatékonyságát, az antistressz fehérjék közé tartozó glicin betain pedig a sejtek védelmén keresztül fokozza a stresszhelyzetekkel szembeni ellenállóképességet. FERTIACTYL® termékeinket elsősorban a fiatal növények kezdeti fejlődésének segítésére ajánljuk, a növény igényeinek megfelelő mikroelem kiegészítéssel.
A virágzást és termésképződést megelőző időszakban a FERTILEADER® termékcsaládunk jelent teljeskörű védelmet a környezeti stresszhatásokkal szemben a termékekben található glicin betain és izopentil adenin (IPA) anyagcserére gyakorolt hatásának köszönhetően. Az IPA támogatja a növényen belüli tápanyagtranszportot, fokozza a citokinin aktivitást, ezáltal hozzájárul a zavartalan fotoszintézishez, és a genetikai potenciálban kódolt termésmennyiség eléréséhez. A FERTILEADER® termékek a változatos mikroelem összetételnek köszönhetően minden szántóföldi, kertészeti és gyümölcs-kultúrában megoldást jelentenek.
Annak ellenére, hogy a lombon keresztül történő tápanyagutánpótlás hosszú múltra tekint vissza, még mindig rengetek kérdés adódik a felhasznált anyagokkal, a technológiával és a tápanyagokkal együtt kijuttatott, a növényi anyagcsere folyamatokat jelentősen befolyásoló biostimulátor anyagokkal kapcsolatban. A Timac AGRO biostimulátor kutatásai közel 60 éves múltra tekintenek vissza, és a termékek gyakorlati felhasználása több mint 15 éve egyet jelent a kitűzött terméscélok elérésével a magyar gazdálkodók körében.
További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.
Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!