4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gombabetegségek őszi káposztarepcében – 6. rész

Agrofórum Online

Könnyen lehet, hogy a 2021. évben a szántóföldön látottakról szóló sorozat legrövidebb része következik, de ennek ellenére nem szerettem volna kihagyni a sorból a repce gombabetegségeinek tárgyalását. Azért sem, mert hozott ez az évjárat olyan tapasztalatot, amely nem minden évben adatik meg.

Bár a repce nem tartozik azon szántóföldi növények közé, amely nagyon „gombás” lenne, de vannak olyan betegségei ennek a növénykultúránknak is, amelyek egyes évjáratokban akár komolyabb problémát is okozhatnak.

Fóma, a szokványos módon

A legáltalánosabb, a repce fómás megbetegedése, a fómás szárfoltosság és szárrák. 2020 őszén, mondhatni szokás szerint megjelentek a fiatal állományokban a fómás tünetek (1. kép).

1. kép: Fómás levélfoltosság tünetei a fiatal repcenövényen. (2020.12.14.)

Ezek kivilágosodó foltok formájában jelentkeznek, amelyben apró fekete pontok, a kórokozó piknídiumai láthatók. Túlságosan nagy számban nem lehetett belőlük látni, ami igaz volt a tavaszi időszakra is, én a szokásosnál kevesebb feketedő, rákosodó repcetövet láttam az állományokban (2. kép). Ezt a tapasztalatomat a betakarítást követő bejárások is alátámasztották, a tarlón is arányaiban kevesebb tünetes tövet találtam.

2. kép: Az előtérben egy fómás fertőzés miatt feketedő repceszár. (2021.07.02.)

Fóma, nem szokványos módon

Azonban május második felétől kezdve egyre több olyan repcetáblát láttam (3.-4. kép), amelyben a becők akár már zölden is felnyíltak (5. kép), de többnyire barnultak, száradtak.

3. kép: Kivilágosodott, száradó repcebecők tömege. (2021.06.08.)
4. kép: Károsodott, felnyíló repcebecők. (2021.05.19.)
5. kép: Már zölden felnyíló repcebecő. Rovarkártételnek nyoma sincs. (2021.05.19.)

Sok esetben a tünetet mutató becők belseje is feketedett, sőt a magok is barnultak, feketedtek, növekedésükben elmaradtak, de még az is előfordult, hogy a magkezdemények egyáltalán nem fejlődtek (6. kép).

6. kép: A tünetes becők belseje sokszor feketére színeződött. (2021.06.08.)

A felnyíló becőket látva elsőként a szinte mindenhol és minden évben megjelenő kártevők jutnak az eszünkbe, a repcebecő-ormányos, valamint a repcebecő-szúnyog, amelyek lárváinak károsítása becőfelnyíláshoz vezethet. Azonban az elmúlt szezonban kifejezetten sok olyan felnyíló becő volt, amelyben semmiféle rovarkártételnek sem lehetett nyomát találni.

A becők felnyílását okozhatja gombabetegség is, az alternáriás megbetegedés is, más néven a repcebecőrontó. Bár e kórokozó több faja is betegítheti a repcét, azonban a felnyílt becőkön általam talált tünetek nem hasonlítottak azok tipikus tüneteihez.

Egyes becőkön végül találtam árulkodó jeleket, a megbetegített, kivilágosodó foltokban lévő apró, fekete pontokat, amelyek fómás megbetegedésre utaltak (7. kép).

7. kép: A bekarikázott képrészletek a fómás fertőzés tényét erősítik. (2021.06.08.)

Bár nem gyakran, de e kórokozó számára kedvező évjáratokban, erős fertőzési nyomás mellett megtörténhet, hogy a betegség tünetei a becőszinten is megjelennek. Az idén májusban tapasztalt, a sokéves átlagnál hűvösebb és csapadékosabb időjárási körülmények kedvezhettek a fómának, ezért történhetett meg a becőszinten tapasztalt károkozása.

Természetesen a becők felnyílásáért nem kizárólag a fent említett gombabetegség okolható az idei évben, az a rovarkártétel (repcebecő-ormányos, repcebecő-szúnyog) miatt is bekövetkezett, sőt annak mértékét az időjárási körülmények miatti kényszerérés is növelhette. Ezek a tényezők mind szerepet játszottak abban, hogy nagy tömegű repcemag került a tarlókra, aminek következménye, hogy sok táblán láthatunk erős repce-árvakelést a kalászos utóveteményben (8. kép).

8. kép: Nagy tömegű repce-árvakelés az utóvetemény kalászosban (2021.10.18.)

Egyéb gombabetegségek

Bár a repcének vannak még gombabetegségei, köztük olyanok, amelyek nagyon komoly kártételre is képesek, én ezeknek nem találtam nyomát. Itt most főként a fehérpenészes szárrothadásra kell gondolni, amely nedves és hűvös évjáratokban komoly terméskiesést okozhat. Én e kórokozó fertőzése miatt száradó, kifehéredő növényekkel gyakorlatilag egyáltalán nem találkoztam az állományokban, de a tarlókon sem láttam jelét a szárak alsó részén megjelenő primer fertőzésének.

Lényegesen kisebb súlyú, ám egyre gyakrabban megjelenő betegség a repce lisztharmatos megbetegedése. Főként a vegetációs időszak vége felé jelenik az állományokban, de ennek az idei évben nem találtam nyomát.

Ritka, ám látványos megbetegedés

Rendszeresen, évről évre találhatunk torzult, sok esetben látványosan „túllevelesedett”, érdekesen elszíneződő repcetöveket az állományokban (9. kép).

9. kép: A „virágelzöldülés” mikoplazmás megbetegedés jellegzetes tünete. (2021.06.08.)

Ezekre nagyobb számban a száraz évjáratokban bukkanhatunk. A tüneteket a „virágelzöldülés”, mikoplazma által okozott megbetegedése okozza, amelynek terjesztéséért a kabócák a felelősek. A beteg tövek sok esetben egyáltalán nem képeznek becőket, de ha mégis, azok torzultak, üresek, bennük mag nem fejlődik. Az ilyen megbetegedés által okozott terméskiesés azonban minimális.

Közeledik az év vége, köszönjünk most el egy kis időre a szántóföldektől, ebben az évben nem érkezik már több része e kis sorozatnak. Azonban januárban újraindul a repce rovarkártevőivel kapcsolatos tapasztalatokkal, de ezen kívül is van még néhány „nagy” növényünk, amelyeket vétek lenne kihagynunk a sorból.

Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok minden gazdálkodónak, mezőgazdásznak és növényvédősnek!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. február 22. 10:10

Sok esetben előfordul, hogy a napraforgó vetésforgóban két-három év múlva visszakerül ugyanarra a területre.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

Hibridekkel nem ígéret többé a stabilan magas hozam (+VIDEÓ)

2018. június 6. 16:31

2018. május 29-én Hantos, május 31-én pedig Fábiánsebestyén adott helyet a RAPOOL Hungária Kft. és a SAATEN-UNION Hungária Kft. szokásos nyári bemutatójának.

Hamarosan befejeződik az őszi árpa betakarítása

2019. július 11. 16:32

Őszi árpa esetén a legmagasabb termésátlagokat Tolna megyéből jelentették 6,6 tonnával hektáronként, kiemelkedik még Vas megye 6,3 tonnával és Fejér megye 6,1 tonnával.

Kockázatok és nehézségek a repce tavaszi klórpirifoszos kezelésének időzítésében

2019. február 26. 09:44

Az őszi káposztarepce tavaszi növényvédő szeres kezelései során gyakran használunk olyan rovarölő szert, ami a méhekre mérsékelten, vagy éppen kifejezetten veszélyes. Ezeknek a készítményeknek az engedélyokirata a kijuttatás legutolsó időpontját is meghatározza.