Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gyomosodás őszi káposztarepcében – 5. rész

Agrofórum Online

Az őszi kalászosok után ezúttal az őszi káposztarepcében tapasztaltakkal folytatnám e kis sorozatot, amely az előző szezon növénytermesztési, növényvédelmi problémáit, tapasztalatait igyekszik bemutatni. Az általam járt alföldi területek nem tartoznak a repcetermesztés ideális termőtájaihoz, ezért azokon lényegi különbségek alakulhatnak ki az ország más területeihez képest. Így most fokozottan érvényes a szokásos kitétel: ahogyan azt én láttam.

Árvakelésű gabona

Ha a repce gyomosodásának kérdését közelebbről megnézzük, akkor a legkorábbi problémaként egy kultúrgyomot, az árvakelésű gabonát kell megemlítenünk. A repce a vetésforgóban a leggyakrabban őszi kalászosok után kerül, ezért ilyenkor szinte biztosan számíthatunk az árvakelés megjelenésével. Több vagy kevesebb, de lesz. A mennyiségét természetesen több minden befolyásolja, pl. mennyi szem került a tarlóra a betakarításkor, kapott-e a nyári jégverésekből a terület stb. De, befolyásolja a tarlóápolás milyensége, valamint a nyári hónapok csapadékellátottsága is. Egy csapadékosabb nyári időszakban gondosan végzett tarlóápolással sok gabonamagot tudunk csírázásra bírni, így a talaj magkészlete olyan mértékben lecsökkenhet, ami az utóvetemény repcében minimalizálja az árvakelés okozta problémát. Azonban egy csapadékszegény nyár után, egy kevésbé gondos tarlóápolást követően a gabonamagok együtt kelnek a repcével, komoly konkurenciát jelentve számukra (1. kép). Ilyen esetekben – szelektív egyszikűirtókkal végzett – többszöri állománykezelésre is szükség lehet a probléma hatékony orvoslásához.

1. kép: Árvakelésű gabona tömege a szikleveles repcenövényke körül (2020.09.17.)

2020 nyara nem volt kiugróan száraz, így a tarlókon csírázásra lehetett bírni a gabonamagvak nagy részét, ezért az ősz során viszonylag kevés területen lehetett nagy tömegű árvakeléssel találkozni. De, természetesen voltak kivételek (2. kép).

2. kép: Szelektív egyszikűirtó készítmény kezdeti tüneteit mutató tömeges gabona árvakelés (2020.09.24.)

Melegkedvelő kétszikű gyomnövények

A repce esetében egyre gyakoribb őszi probléma azoknak a melegkedvelő kétszikű gyomnövényeknek a tömeges kelése, amelyhez inkább a tavaszi időszakban vagyunk szokva. Ezek a gyomnövények területenként mások lehetnek, de főként a csattanó maszlagra, a fehér és pokolvar libatopra, valamint a különböző disznóparéj-fajokra kell gondolni. E gyomnövények a repce kelését is biztosító esők hatására óriási tömegben képesek kelni, egyszerre a kultúrnövénnyel, nagyon komolyan gátolva annak kezdeti fejlődését. Ez kedvezőtlen esetben olyan mértékű is lehet, amely már a repce áttelelését is veszélyeztetheti, ezzel a tőszám csökkenését, az állomány kiritkulását is okozhatja. Annak ellenére, hogy ezek a növények a téli viszonyok között elpusztulnak, nem szabad félvállról venni a problémát, nagy egyedszámuk esetén kötelező védekezni ellenük. Ehhez egyre több, kifejezetten jól használható állománykezelő gyomirtó készítmény közül válogathatunk, amelyek hatását nem befolyásolja sem a magágy minősége, sem a bemosó csapadék esetleges elmaradása. 2020 ősze, bár nem volt ideális e gyomnövények számára, mégis helyenként nagy tömegű gyomkelést eredményezett (3. kép).

3. kép: Csattanó maszlag tömeges kelése egy repcetáblán (2020.10.20.)

Az ősszel kelő és áttelelő gyomnövények

Ugyancsak egyre nagyobb problémát okoznak az ősszel-télen kelő és áttelelő kétszikű gyomnövények (4. kép). Ezek, csak a legfontosabbakat említve, a tyúkhúr, a zsombor-félék, az árvacsalán-fajok, a pipacs, valamint a szarkaláb-fajok. Ezek a gyomnövények többnyire már az ősz során kikelnek, de ez enyhébb időjárás esetén megtörténhet akár a tél folyamán is. Együtt telelnek a repcével, ezért már kora tavasszal nagy tömegben lehetnek jelen a repcetáblán (5. kép), nagyon komoly konkurenciát jelentve a kultúrnövény számára a vízért és tápanyagokért folytatott versengésben. Ezeknek a fajoknak egy része méreténél fogva az egész vegetációs időszakban mélyen lent marad az állományban, a szárbaindulást követően a repce gyorsan lenövi, „eltakarja” őket, azonban nem szabad azt gondolni, hogy jelenlétükkel ne okoznának problémát.

4. kép: Vegyes gyomkelés sok tyúkhúrral egy elhanyagolt repcetáblán (2020.11.05.)
5. kép: A piros és bársonyos árvacsalán ilyen mértékű fertőzése nem sok esélyt ad a repcének (2021.04.13.)

Egyes fajok nagyobb méretük miatt látványosan is megmutatkozhatnak a repcetáblán. Ilyen képpel több állományban is szembesülhettünk az idei évben (6.-7. kép).

6. kép: Erős zsomborfertőzés egy repcetábla szegélyében (2021.04.11.)
7. kép: A 6. képen látható terület egy hónappal később (2021.05.16.)

Bár a szemnek kifejezetten szép lehet egy szarkalábbal és pipaccsal sűrűn benőtt tábla (8. kép), azonban biztosra vehetjük, hogy azon jelentős terméskiesést könyvelhet el a terület gazdája. Mindez egy őszi állománygyomirtással ma már egyszerűen, biztonságosan és nagy hatékonysággal megelőzhető.

8. kép: A szemnek ugyan szép egy ilyen színpompás terület, de a terméskiesés biztosra vehető (2021.06.11.)

Az egyszikűekről

Természetesen a repcében előfordulhatnak egyszikű gyomnövények is, különösen abban az esetben mutatkozhatnak látványosan, ha valamilyen okból kifolyólag az állomány kiritkul, így kellő élettér áll e gyomnövények rendelkezésére. Azonban az ellenük való védekezés a bőséges választékban rendelkezésünkre álló szelektív egyszikűirtó készítményekkel egyszerű, így ritkán fordul elő, hogy ilyen gyomnövényekkel súlyosan fertőzött repcetáblába botlanánk.

A sorozat következő részében a repcében az előző szezonban megjelenő gombabetegségekről esik majd szó.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Csak a búza állta a sarat a nagy esések napján

2020. március 11. 04:37

Az agrártermékek piacán is az okozott rossz hangulatot, hogy a befektetők gazdasági visszaesésre számítanak azt követően, hogy gyakorlatilag összeomlott a kőolaj ára és fontos részvénypiacokon is drámaian megnőtt az eladói nyomás.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: itt az idő kihelyezni a szignalizációs eszközöket!

2022. augusztus 30. 11:36

A kikelt árpa- és búzanövényeken máris megjelentek a gabonaféléken szívogató levéltetvek.

Natural Force – a méhkímélő biostimulátor

2022. április 19. 10:42

Ha vannak szántóföldi kultúrák, ahol a lombtrágyázás és a biostimulátorok használata ma már elfogadott gyakorlat, akkor azok az olajos növényeink. Az őszi káposztarepce hordozza talán az egyik legnagyobb termelési kockázatot, mert komoly ráfordítást igényel a vegetáció során, a megtérülés azonban 3 tonna alatt kétséges.

A hirtelen drágulás után esett a búza és a kukorica ára

2023. július 18. 07:40

Oroszország kilépett a Fekete-tengeri gabonakezdeményezésből, de Ukrajna eltökélt szándéka, hogy továbbra is exportáljon a régióból.