Növénytermesztés
Fizetett tartalom

REPCE őszi növénytáplálása levélen keresztül

HED-LAND Hungária Kft.

A közelmúltban egy gazdatalálkozón ütötte meg a fülemet a következő mondat „mifelénk a repce már szitokszónak számít”.

Erről egy botcsinálta költő négysorosa jut az eszembe:

Itt van az ősz, itt van újra,

Craftmix, Zsémix kell nekem

Repcéimet aszály sújtja,

Tápláljam, vagy kivegyem?

Tudom, hogy ez így egy kicsit marketing szagú, de végig gondolva a jelen helyzetet, van igazság alapja. A pályám kezdetén, több mint negyven évvel ezelőtt, a repce, nagyon is perspektivikus kultúrának számított a Dél-Dunántúlon és a gyengébb, szikes talajokkal rendelkező Alföldi területeken.

Mi változott azóta?

  • Nagyobb terméspotenciájú fajták
  • Hibrid repcék, alacsony vetőmag mennyiséggel
  • Kidolgozott növényvédelmi és tápanyag gazdálkodási technológiák
  • Jó értékesítési lehetőségek, jövedelmezőség

Akkor mi a probléma? Elsősorban a megváltozott időjárási körülmények (egyenlőtlen csapadékeloszlás, télmentes évek, száraz ősz és tavasz, stb…), az Európai Unió, politikától vezérelt, hatóanyag kivonása, elbizonytalanodott vetésidő választás.

Az alacsony vetőmagdózisok miatt, valamint a hatékony, kártevők elleni védekezésre alkalmas hatóanyagok kivonásával megnőtt a repcekelés körüli, kezdeti fejlődési stádiumban lévő kitettsége. Fokozza a problémát az őszi alapműtrágyák hasznosulási rátájának csökkenése, ugyanis a kezdeti fejlődéshez, a gyökérképződéshez elengedhetetlen a foszfor. Az aszályos időjárás, valamint a lehűlő talaj tápanyag-szolgáltató képessége, tekintettel a foszfor felvehetőségére, nem biztosítja a növények dinamikus fejlődését, ami pedig a hatékony, felszívódó növényvédő szerek hiányában az egyetlen túlélési lehetőség.

A mikorrhizás kapcsolat kialakítására képtelen repce gyökerének környezetében hamar kialakul egy foszfor kiürülési zóna, mely gátolja a foszfor optimális felvételét. A felszaporodó levélkártevők, valamint a felvázolt tápanyag-felvételi probléma, olyan biotikus és abiotikus stresszhelyzetet idéz elő, melyre csak a levélen keresztül felvehető tápanyag visszapótlás lehet a megoldás.

Erre a helyzetre kínál megoldást az írásom elején megénekelt, a Hed-Land által gyártott és forgalmazott Craftmix és Zsémix.

A magas mezo- és mikroelem feltöltöttséggel rendelkező Craftmix olyan, a repce kezdeti fejlődéséhez elengedhetetlen hatóanyagokat tartalmaz, mint a kén, bór, molibdén, nitrogén (kép), míg a foszforral dúsított Zsémix, ami 575 g/ liter foszfort, 80 g/ liter káliumot, 140 g/ liter cinket tartalmaz (kép) a korábban vázolt foszforutánpótlást hivatott megoldani.

A két levéltrágya együttes adása (2 + 1 liter/ha), kvázi, regulátorként is használható, természetesen a korán fellépő és fertőző fóma ellen nem nyújt védelmet. A termékek használatából fakadó immunitás növekedés, gyökértömeg,( kép) gyökérnyak vastagság változás ( kép), valamint a kezelésre fordított költség (6000 ft/ha) mindenképpen biztosítja a kiváló ár-érték arányt.

Jámbor Zoltán, Szakmai igazgató

 

Dunától nyugatra: Lengyel Lajos 06-30-615-01-37

Dunától keletre: Jámbor Zoltán 06-30-406-36-34

INGYENES ORSZÁGOS HÁZHOZSZÁLLÍTÁS!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az ukrán-orosz egyezség hírére zuhant a búza ára

2022. július 23. 07:03

Az amerikai határidős búzapiaci jegyzésárak pénteken több mint 6%-ot estek, február óta a legalacsonyabb szintre.

Csökkenhet az ukrán vetésterület az orosz támadások miatt

2023. július 26. 06:40

A gabonaárak kedden nem emelkedtek látványosan, a kukorica és a búza azonnali piacán nem voltak olyan mértékű elmozdulások, mint az elmúlt napokban.

Beszéljünk a gabona árvakelésről!

2023. október 16. 10:10

Vegyes képet mutatnak az idei évben a repcevetések. Attól függően, hogy a táblák mikor kapták meg a csapadékot, némelyeken már szép állomány növekedik, másokon még csak kelőfélben van a repce. Egy dolog azonban mindegyikre igaz, ha gabona után került a vetésforgóban a repce, megjelent a gabona árvakelés.

Négy napos drágulás után csökkent a kukorica ára

2020. május 30. 08:18

Európában ismét zömmel drágultak a gabonafélék, csak a kukorica kurzusa csökkent valamelyest.